O nas
Kontakt

Dlaczego powinieneś być podekscytowany karnawałem w Notting Hill?

Laura Kowalczyk

Dlaczego powinieneś być podekscytowany karnawałem w Notting Hill?

Parady, stalowe bębny i oczywiście mnóstwo głośnej muzyki. Co robić będąc tam i jak zaczął się karnawał. Wszystko znajdziesz w naszym przewodniku po tegorocznym karnawale – największej imprezie ulicznej w Europie.

Nadszedł czas karnawału!

Największy i najlepszy karnawał w Europie powraca. Karnawał w Notting Hill to jeden z najbardziej ekscytujących weekendów w roku dla londyńczyków i wielu innych osób poza stolicą. Jest muzyka, taniec, kostiumy i wszystko, czego pragnie każdy miłośnik karnawału.

W tym roku karnawał upamiętnia 75. rocznicę podróży SS Empire Windrush, która sprowadziła imigrantów z Indii Zachodnich do Wielkiej Brytanii. Jest to także 50. rocznica powstania zespołów i systemów dźwiękowych Mas, które stały się kluczową częścią karnawału po tym, jak urodzona w Trynidadzie działaczka Leslie „Teacher” Palmer rozszerzyła zaangażowanie karaibskiego karnawału w 1973 roku.

Oto nasz przewodnik po tegorocznych uroczystościach.

Lekcja historii

Podczas gdy wiele karnawałów w Europie wywodzi się z tradycji religijnej, karnawał w Notting Hill ma inne pochodzenie.

Pierwszy w historii „karaibski karnawał” odbył się w ratuszu St Pancras w 1959 roku. Chociaż nie odbywał się w Notting Hill, już wtedy wydarzenie było silnie powiązane ze społecznością Notting Hill.

Pod koniec lat pięćdziesiątych napięcia rasowe w Londynie osiągnęły wysoki poziom. W poprzedniej dekadzie napływ ludzi z Indii Zachodnich, którzy odpowiedzieli na wezwanie Anglii o pomoc w powojennej odbudowie i porzucili swoje życie i domy na Karaibach.

Aaron Chown/AP
Sanitariusz dołącza do tancerzy podczas karnawału w Notting Hill w zachodnim Londynie, poniedziałek, 26 sierpnia 2019 r.

Chociaż ci ludzie pochodzili z kolonii Imperium Brytyjskiego, w Wielkiej Brytanii nie przyjęto ich zbyt ciepło. Napięcie między białą społecznością brytyjską a społecznością Indii Zachodnich osiągnęło punkt kulminacyjny podczas zamieszek rasowych w Notting Hill w 1958 r.

Gdy sceny przemocy ucichły, mieszkańcy Indii Zachodnich chcieli znaleźć sposób na uczczenie swojej kultury i przypomnienie o domu.

Jedną z głównych osób powiązanych z rozpoczęciem karnawału była Claudia Jones, urodzona w Trynidadzie i Tobago dziennikarka i aktywistka, która została wyrzucona z USA z powodu członkostwa w partii komunistycznej. W 1958 roku założyła także pierwszą dużą czarną gazetę w Wielkiej Brytanii, West Indian Gazette.

Jones pomógł w organizacji karnawału i zlecił wykorzystanie części dochodów ze sprzedaży biletów na pokrycie kosztów prawnych osób aresztowanych podczas ubiegłorocznych zamieszek.

Karnawał uświetniły palmy z Kew Gardens, konkurs czarnej piękności, muzyka i tańce. Zostało to nawet nakręcone przez BBC. Karnawał odbywał się w hali przez pięć lat, zanim w 1964 roku przeniósł się na festiwal uliczny.

Od czasu pierwszego karnawału w ratuszu w 1959 roku karnawał w Notting Hill stał się jednym z największych wydarzeń w Londynie.

Co robić w karnawale?

Jedz, pij i baw się! Podczas karnawału, który trwa przez cały długi weekend świąteczny trwający od 27 do 29 sierpnia, można spróbować niezliczonej ilości potraw ze wszystkich zakątków diaspory afro-karaibskiej.

Wszystkie dni mają nieco inny klimat, sobota uważana jest za dzień rodzinny i kolorową paradę platform, podczas gdy niedziela i poniedziałek są najbardziej oburzające i ekstrawaganckie imprezy.

Uczestnikom zaleca się pobranie oficjalnej aplikacji Notting Hill Carnival, która zawiera mapy, wykaz występów oraz zalecenia dotyczące jedzenia i transportu.

Główna parada karnawałowa będzie wić się wzdłuż dróg od Ladbroke Grove przez Westbourne Park i zakończy się w Ladbroke Gardens.

Festiwal oficjalnie rozpoczyna się w sobotę o 6 rano ceremonią otwarcia „J’Ouvert”, na którą nie można przegapić, jeśli tylko zdołasz wstać z łóżka.

Kostiumy, kolory i makijaż!

Jedną z najlepszych części karnawału w Notting Hill są niesamowite kostiumy, w jakie przebierają się paradatorzy.

Kostiumy masowe to określenie strojów karnawałowych. Pochodzenie mas bandów występujących na karnawale wywodzi się od słowa „maskarada” i wywodzi się z karaibskiej tradycji sięgającej XIX wieku, kiedy niewolnicy przebierali się za swoich panów w ramach kpiny.

Yui Mok/Stowarzyszenie Prasowe
Wykonawca masowego zespołu Mahogany zostaje nakręcony w studiu w Kennington przed pierwszym wirtualnym karnawałem w Notting Hill w 2020 r.

Co roku zespoły Mas zbierają się teraz, aby przebrać się według różnych tematów. Wiele dzisiejszych kostiumów również nawiązuje do brazylijskich tradycji samby.

Co roku podczas karnawału organizowany jest konkurs na najlepszy kostium dla zespołu muzycznego, a zwycięzca zostanie ogłoszony w mediach społecznościowych.

Jedną z najważniejszych rzeczy na liście rzeczy do zrobienia w tym roku jest obejrzenie brytyjskiego krajowego konkursu Panorama Steelband.

W sobotę w godzinach 16:00–12:00 w Emslie Horniman’s Pleasance Park odbędzie się konkurs Panorama, podczas którego można posłuchać najlepszych muzyków zespołów stalowych rywalizujących o to, kto ma najlepszy rytm.

Chociaż udział w większości karnawału w Notting Hill jest bezpłatny, na konkurs Panorama należy wcześniej kupić bilety. Dochód jest jednak dzielony pomiędzy artystów, więc jest to opłacalna inwestycja.

Zdjęcie AP
Zespół ćwiczy przed paradą podczas karnawału w Notting Hill w Londynie, poniedziałek, 27 sierpnia 2018 r.

Jeśli chcesz więcej muzyki, sprawdź aplikację, aby znaleźć lokalizację nagłośnienia wokół parady i potańczyć.

Na te krótkie chwile, w których nie tupiesz nogami, bierze udział także 300 różnych straganów z jedzeniem. To świetna okazja, aby spróbować karaibskich przysmaków, takich jak kurczak, curry z kozy, ackee i solona ryba, roti i pieprzniczka.

Karnawał w Notting Hill to zawsze fajny weekend, ale jest też długi weekend. Nasza ostatnia wskazówka to zachować tempo, napić się wody i utknąć.