O nas
Kontakt

Dlaczego stopa bezrobocia w Hiszpanii rośnie i jakie działania podejmuje się, aby ją ograniczyć?

Laura Kowalczyk

Demonstrators waves Spanish and Navarre flags as they protest against the amnesty at Plaza del Castillo square, in Pamplona, northern Spain, Saturday, Nov. 18, 2023.

Obfitość umów tymczasowych, a także niska produktywność przyczyniły się do wzrostu poziomu bezrobocia w pierwszym kwartale roku.

Według Narodowego Instytutu Statystycznego (INE) raport o bezrobociu w Hiszpanii za pierwszy kwartał (I kwartał) 2024 r. został opublikowany i pokazuje, że bezrobocie w kraju wzrosło do 12,29% z 11,80% w pierwszym kwartale 2023 r. To także więcej niż prognozy analityków na poziomie 11,80%.

Wyższa liczba wynika z faktu, że Hiszpania w dalszym ciągu boryka się z problemem tymczasowego charakteru znacznej liczby umów o pracę ze względu na ogromny sektor turystyki i hotelarstwa oraz chronicznie niską produktywność.

Środki rynkowe promujące stabilność zatrudnienia w Hiszpanii

Choć bezrobocie w Hiszpanii rośnie w porównaniu z poprzednim kwartałem, pozostaje bardzo zbliżone do historycznie niskiego poziomu, co wynika z szeregu działań podjętych na rynku pracy w celu wspierania stabilności zatrudnienia.

Holenderska instytucja finansowa ING powiedziała niedawno: „Mimo że stopa bezrobocia w Hiszpanii jest historycznie niska, pozostaje znacznie wyższa niż w innych krajach strefy euro. Różne reformy, w szczególności reforma rynku pracy z 2022 r., skutecznie ograniczyły liczbę umów na czas określony, poprawiając w ten sposób stabilność zatrudnienia i pozytywnie wpływając na stopę bezrobocia. Jednak w nadchodzących latach konieczne będą inne reformy.

„Oczekujemy, że w 2024 r. stopa bezrobocia będzie nadal oscylować wokół historycznie niskich stóp. W pierwszych miesiącach tego roku spowolnienie tworzenia miejsc pracy i wzrostu siły roboczej ze względu na silny napływ imigracji może wywrzeć presję na wzrost stopy bezrobocia”.

ING zauważył jednak również, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego spowoduje utrzymanie napięcia na rynku pracy. „Przewidujemy, że na cały 2024 rok średnia stopa bezrobocia wyniesie 11,6 proc. W 2025 roku. Oczekujemy powolnego spadku stopy bezrobocia do 11,2 proc.”.

W piątek opublikowano również roczny raport sprzedaży detalicznej w Hiszpanii za marzec 2024 r., który wyniósł 0,6%, co oznacza znaczny spadek w porównaniu z 1,8% w lutym. Jest to jednak szesnasty z rzędu miesiąc wzrostu hiszpańskiego sektora detalicznego. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna w marcu spadła o 0,5%.

Zagraniczni pracownicy mogą ożywić hiszpański rynek pracy

Chociaż Hiszpania ma jedną z najwyższych stóp bezrobocia w Europie, wielu zagranicznych pracowników, szczególnie tych z Ameryki Łacińskiej, z kilku powodów uważa ją za bardzo atrakcyjne miejsce pracy.

Wspólny język jest jednym z najważniejszych spośród nich, ponieważ znacznie pomaga pracownikom zintegrować się z lokalną kulturą i znaleźć lepsze możliwości zarobkowe.

Podobnie hiszpańska gospodarka również czerpie ogromne korzyści z pracowników migrujących, ponieważ często są oni wysoko wykwalifikowani, ale nie mogą znaleźć odpowiedniego zatrudnienia w swoich krajach ze względu na nadrzędne problemy gospodarcze i polityczne.

Zjawisko to szczególnie pobudziło hiszpański sektor hotelarsko-technologiczny, idąc za przykładem zysków gospodarczych odnotowanych przez Stany Zjednoczone w ostatnich dziesięcioleciach, charakteryzujących się zwiększoną imigracją wykwalifikowanych pracowników.