O nas
Kontakt

Zakaz TikToka w UE „nie jest wykluczony” – mówi von der Leyen

Laura Kowalczyk

Zakaz TikToka w UE „nie jest wykluczony” – mówi von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zasugerowała, że ​​wprowadzenie zakazu TikToka w Unii Europejskiej jest rozwiązaniem podczas dzisiejszej wieczornej debaty w Maastricht, w której uczestniczyli główni kandydaci partii w wyborach do Wspólnoty w 2024 r.

„Nie jest to wykluczone” – stwierdziła von der Leyen po tym, jak moderator wspomniał o Stanach Zjednoczonych, gdzie TikTokowi grozi ogólnokrajowy zakaz, chyba że zostanie sprzedany przez jego właściciela, firmę ByteDance.

Od razu dodała, że ​​Komisja była „pierwszą instytucją na świecie, która zakazała TikToka na naszych telefonach służbowych”.

„Dokładnie znamy niebezpieczeństwo TikToka”.

Von der Leyen nie pojawiła się jako przewodnicząca Komisji w Maastricht, ale jako główna kandydatka centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej – ale ta uwaga pojawia się w kontekście serii złych wiadomości dla TikTok w Europie.

W zeszłym tygodniu TikTok podjął decyzję o zawieszeniu funkcji nagradzającej użytkowników za interakcję z aplikacją TikTok Lite, po tym jak Komisja zaczęła badać tę funkcję w ramach obowiązującego w bloku zbioru przepisów dotyczących moderowania treści, ustawy o usługach cyfrowych (DSA).

TikTok staje przed odrębnym dochodzeniem – również w ramach DSA – w związku z rzekomymi zaniedbaniami w zakresie ochrony nieletnich. Na mocy DSA Komisja może w każdym przypadku zarządzić tymczasowe zawieszenie świadczenia usługi w ostateczności.

Pozostali kandydaci obecni na debacie byli bardziej niezobowiązujący. Marie-Agnes Strack-Zimmermann, główna kandydatka liberalnej partii ALDE, stwierdziła, że ​​mówiąc o TikToku, „musimy zobaczyć, co się tam stanie”.

Według doniesień Von der Leyen sama unika TikToka podczas kampanii na drugą kadencję.

TikTok nie odpowiedział na prośbę o komentarz w terminie umożliwiającym publikację.