O nas
Kontakt

Dlaczego w Europie występują tak ekstremalne warunki pogodowe i co można z tym zrobić?

Laura Kowalczyk

Tourists shelter from the heat with an umbrella walk at the Parthenon at the ancient Acropolis in central Athens during June - the hottest June on record

Eksperci ostrzegają, że europejscy przywódcy muszą szybko zająć się niepokojącymi trendami pogodowymi na całym kontynencie.

Pogoda w Europie w tym lipcu to w zasadzie opowieść składająca się z dwóch części.

Na północy kontynentu temperatury utrzymują się znacznie poniżej średniej, a opady deszczu są znacznie większe niż zwykle, podczas gdy południe zmaga się z falami upałów i pożarami lasów.

W samej Belgii czerwiec był dziewiątym miesiącem z rzędu z większą ilością deszczu niż zwykle – nowy rekord dla kraju, najgorszy od 119 lat. W połowie czerwca w ciągu zaledwie jednego tygodnia spadło tyle deszczu, ile wynosił miesiąc, co doprowadziło do powodzi w kilku regionach.

Był to również miesiąc o wiele mniej słoneczny niż typowy czerwiec. Podobne odczucia panowały w dużej części północnej Europy, gdzie w wielu miejscach temperatury wciąż z trudem przekraczają 20 stopni Celsjusza.

Podczas gdy mieszkańcy północy wciąż czekają na początek typowego lata, kraje położone dalej na południe i wschód już zmagają się z upałami i własnymi problemami.

Najnowszy raport Copernicusa, unijnego obserwatora klimatu, jasno pokazuje, że ten miesiąc był na świecie cieplejszy niż którykolwiek czerwiec w historii tej instytucji.

W rzeczywistości był to 13. miesiąc z rzędu, w którym odnotowano rekordowe upały. Temperatury powierzchni morza na Północnym Atlantyku również wzrosły do ​​najwyższego poziomu od ponad 40 lat.

Ogólnie rzecz biorąc, okres lipiec 2023 r. – czerwiec 2024 r. był najcieplejszy w historii pomiarów, ze średnią temperaturą o 0,76°C wyższą od średniej z lat 1991–2020 i o kolejne 1,64°C wyższą od średniej sprzed epoki przemysłowej.

Na południu ekstremalne temperatury spowodowały fale upałów i pożary lasów

Hiszpania, Włochy i Grecja pozostają jednymi z najpopularniejszych kierunków na wakacje letnie. Powód? Oferują one typ podróży, jakich większość Europejczyków zazwyczaj pragnie: wakacje na słońcu i plaży.

Tak wynika z danych Europejskiej Komisji Podróży (ETC) – ale czy ekstremalne upały mogą odstraszać turystów?

Wydaje się, że tak.

ETC podało, że liczba turystów udających się na południe Europy spadła o 10 procent od 2022 r., ponieważ obawy dotyczące klimatu i pogody zaczynają dawać się we znaki zwykłym ludziom.

Twierdzą, że ekstremalne warunki pogodowe i zakłócenia w transporcie stanowią „poważny powód do zmartwień dla 10 proc. Europejczyków chcących podróżować w nadchodzących miesiącach”.

„76 procent respondentów stwierdziło, że dostosowuje swoje nawyki podróżnicze do zmian klimatycznych. 17 procent stwierdziło, że będzie unikać miejsc o ekstremalnych temperaturach, a odsetek ten wzrasta do 32 procent w przypadku osób powyżej 55. roku życia, co wskazuje, że starsi podróżni są najbardziej zaniepokojeni radzeniem sobie z rosnącymi temperaturami” – dodaje ETC.

W tym roku fale upałów dotarły do ​​niektórych części Europy wcześniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Regiony Grecji, Cypru, Turcji i Włochy już cierpią z powodu ekstremalnych upałów – w niektórych miejscach temperatury są o 10 stopni wyższe od średniej sezonowej. Te ekstremalne temperatury spowodowały wiele zgonów, w tym sześciu zagranicznych turystów znalezionych martwych w tym roku w Grecji po wędrówce. Wielu innych zaginęło w podobnych okolicznościach.

Wysokie temperatury w połączeniu z silnymi wiatrami doprowadziły do ​​wybuchu pożarów w pobliżu Aten, stolicy Grecji, a w tureckiej dzielnicy Izmir mieszkańcy i wczasowicze zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

We Francji, na kilka tygodni przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, organizatorzy obawiają się o bezpieczeństwo sportowców z powodu potencjalnie rekordowo wysokich temperatur.

Teraz umożliwiono krajom zamawianie przenośnych klimatyzatorów na własny koszt, aby zapewnić sobie chłód w swoim otoczeniu.

Władze Hiszpanii opublikowały nową mapę, która ma pomóc w dokładniejszym przewidywaniu fal upałów i zapobieganiu chorobom, a nawet zgonom.

Gruz z osuwiska spowodowanego przez gwałtowne warunki atmosferyczne po burzach, które spowodowały duże powodzie i osuwiska, na zdjęciu w Saas-Grund w Szwajcarii

W niektórych częściach północnej Europy doszło do śmiertelnych burz i powodzi

Ekstremalne zjawiska pogodowe w Europie pochłonęły życie co najmniej siedmiu osób w wyniku burz w Szwajcarii, Francji i północnych Włoszech.

Na początku tego miesiąca odnaleziono ciała trzech osób w wyniku osuwiska w rejonie Fontana w dolinie Maggia, na południowym zboczu Alp Szwajcarskich.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono w hotelu w alpejskim kurorcie Saas-Grund w Szwajcarii, najprawdopodobniej został zaskoczony przez wodę powodziową.

Do ofiar śmiertelnych doszło w południowej i zachodniej części Szwajcarii, gdzie ulewne deszcze dotknęły ten region.

Powodzie, burze i osuwiska również sieją spustoszenie na północy Włoch.

Włoscy strażacy z północnego Piemontu twierdzą, że przeprowadzili już tego lata około 80 akcji ratowniczych i ewakuowali dziesiątki osób.

Tylko w regionie Valle D'Aosta kilka wiosek zostało odciętych od świata z powodu wylewających strumieni.

W regionie Aube na północnym wschodzie Francji zginęły trzy osoby w wieku 70–80 lat, gdy podczas silnego wiatru drzewo zmiażdżyło samochód, którym podróżowały.

Co jest przyczyną ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie tego lata?

Według badań Inverto, w latach 2021–2023 liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych w Europie wzrosła rocznie z 11 442 do 16 956 odnotowanych zdarzeń.

Zaliczają się do nich m.in. duże burze gradowe, ulewne deszcze lub opady śniegu, niszczące uderzenia piorunów, susze wywołane upałami, a nawet tornada.

Takie wydarzenia są destrukcyjne dla gospodarki i źródeł utrzymania. Tylko jedna burza gradowa w 2023 r. w pobliżu południowo-wschodniego hiszpańskiego miasta Walencja spowodowała szkody szacowane na 40 mln euro.

Ale co wpływa na pogodę w Europie i jej ekstremalne zjawiska pogodowe?

El Niño i La Niña częściowo winę ponoszą zjawiska klimatyczne.

Choć El Niño – znane jako „ciepłe wydarzenie” – charakteryzuje się wyższymi niż przeciętne temperaturami powierzchni morza i zwiększonymi opadami deszczu w centralnej i wschodniej części tropikalnego Oceanu Spokojnego, ma ono skutki globalne, odczuwalne również w Europie.

Ekstremalne upały uderzają w Europę: mieszkańcy i turyści napełniają swoje butelki wodą z publicznej fontanny w Belgradzie w Serbii

Obecnie glob znajduje się w fazie przejściowej między El Niño i La Niña – znanej jako „zimne wydarzenie”. W środku tej neutralnej fazy nadal panuje El Niño, przynosząc kaca astronomicznie wysokich temperatur do oceanów i powietrza.

Oba zjawiska okazały się mieć tzw. „efekt domina”. Oznacza to, że pogoda w jednym miejscu może zmienić pogodę w innym – pomyśl: zmniejszone opady deszczu w jednym miejscu na świecie mogą zwiększyć je gdzie indziej.

Europa również odczuwa skutki zmian klimatycznych jako najszybciej ocieplający się kontynent.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i programu Copernicus, od 1991 r. temperatura na Ziemi wzrasta dwukrotnie szybciej niż średnia światowa.

Obie agencje ostrzegają, że Europa musi zrobić znacznie więcej, aby ograniczyć emisje i kontynuować odchodzenie od paliw kopalnych. 23 z 30 najsilniejszych fal upałów na kontynencie miało miejsce po 2000 r., a pięć z nich miało miejsce w ciągu ostatnich trzech lat.

Eksperci twierdzą, że nadszedł czas, aby działać i zapobiec kolejnym katastrofom klimatycznym w Europie.