O nas
Kontakt

Donald Trump nazywa Facebooka Meta „wrogiem ludu”, zmieniając swoje stanowisko w sprawie zakazu TikTok

Laura Kowalczyk

Former US president Donald Trump- 2024

W zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że podpisze ustawę, która da chińskiemu ByteDance około sześciu miesięcy na zbycie TikTok.

Były prezydent USA Donald Trump zmienił swoje stanowisko na platformie mediów społecznościowych TikTok i argumentował, że zakaz wzmocni Facebooka Meta, nadając mu piętno „wroga ludu”.

TikTok jest własnością chińskiego giganta technologicznego ByteDance i organy regulacyjne obawiają się, że jego własność oznacza, że ​​rząd Chin może zmusić go do udostępniania prywatnych danych użytkowników.

„Bez TikToka można powiększyć Facebooka, a ja uważam go za wroga ludu” – powiedział Trump, który ma zostać kandydatem Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich, w poniedziałkowym wywiadzie dla „Squawk Box” stacji CNBC pokazywać.

W 2020 roku administracja Trumpa próbowała usunąć TikTok ze sklepów z aplikacjami w USA, ponieważ miał podobne obawy dotyczące danych użytkowników.

Trump wydał ByteDance oficjalny rozkaz sprzedaży swoich udziałów pod groźbą ograniczeń, co ostatecznie nie nastąpiło.

Projekt ustawy zakazujący TikToka w USA

Amerykańscy prawodawcy zaproponowali osobne akty prawne proponujące zakaz lub zbycie TikTok w obliczu zbliżających się listopadowych wyborów prezydenckich.

W zeszłym tygodniu prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze ustawę, która da chińskiej firmie ByteDance około sześciu miesięcy na zbycie TikToka, jeśli dotrze on na jego biurko po tym, jak w czwartek komisja jednomyślnie zatwierdziła ustawę mającą na celu rozprawienie się z TikTokiem.

Izba Reprezentantów USA planuje głosowanie nad tym rozwiązaniem w przyszłym tygodniu.

„Jeśli Chiny będą czegoś chciały od (TikToka), dadzą to, co zwiększa ryzyko bezpieczeństwa narodowego” – powiedział Trump w wywiadzie dla CNBC.

„Ale kiedy na to patrzę, nie mam zamiaru podwajać rozmiaru Facebooka. A jeśli zablokujesz TikTok, Facebook i inne – ale głównie Facebook – będą dużym beneficjentem, a myślę, że Facebook był bardzo zajęty” powiedział.

„Uważam, że Facebook wyrządził bardzo źle naszemu krajowi, zwłaszcza jeśli chodzi o wybory” – dodał Trump.