O nas
Kontakt

Dyrektor kreatywny kultowej marki skateboardowej Supreme rezygnuje ze stanowiska powołując się na „systemowy rasizm”

Laura Kowalczyk

Dyrektor kreatywny kultowej marki skateboardowej Supreme rezygnuje ze stanowiska powołując się na „systemowy rasizm”

Projektant, który w lutym 2022 roku został pierwszym w historii dyrektorem kreatywnym Supreme, złożył rezygnację, zarzucając firmie „systemowy rasizm”.

Tremaine Emory, amerykański projektant, założyciel Denim Tears, ustąpił ze stanowiska dyrektora kreatywnego w ulicznym gigantze Supreme, powołując się na zarzuty dotyczące „systematycznych problemów rasowych” w firmie.

Jego rezygnacja jest następstwem odwołania długo oczekiwanej współpracy z głównym czarnoskórym artystą Arthurem Jafą.

Emory objął stanowisko w kultowej nowojorskiej marce skateboardowej w lutym 2022 roku, zastępując jej założyciela, Jamesa Jebbię.

Przed objęciem tej kadencji Emory zdążył już wyrobić sobie znaczące piętno w społeczności streetwearowej, zakładając w 2019 roku własną markę Denim Tears i współpracując z nieżyjącym już Virgilem Ablohem i Kanye Westem.

Co to jest Najwyższy?

Francois Mori/AP
Modelka ma na sobie kreację z kolekcji mody męskiej Louis Vuitton na jesień i zimę 2017–2018 z Supreme zaprezentowanej w Paryżu, 19 stycznia 2017 r.

Supreme, kultowa amerykańska marka odzieży i stylu życia na deskorolce, została założona w Nowym Jorku w kwietniu 1994 roku i jest natychmiast rozpoznawalna dzięki kultowemu czerwonemu logo.

Osiągnęła niezrównaną popularność i status dzięki współpracy z renomowanymi markami, takimi jak Louis Vuitton, The North Face, Nike i Vans.

Dzięki zróżnicowanej rzeszy fanów na całym świecie marka Supreme zyskała kultową pozycję, co skutkuje niezmiennie długimi kolejkami przed jej butikami na całym świecie.

Bluzy z kapturem, bluzy i akcesoria marki przyciągają nie tylko miłośników streetwearu, ale także środowiska skateboardingu i hip-hopu.

Wypuszczane produkty Supreme są zazwyczaj ograniczone pod względem ilości, ale mają przystępną cenę, co skłania wiele osób do obozowania w sklepach Supreme, gdy ogłaszane są nowe premiery. Wartość odsprzedaży produktów Supreme często wzrasta, podwajając lub potrajając ich cenę detaliczną.

Jakie są twierdzenia Emory’ego?

W swoim piśmie z rezygnacją, otrzymanym przez Business of Fashion, Emory wyraża frustrację z powodu braku przejrzystości w związku z decyzją o porzuceniu projektu z Arthurem Jafą, przypisując to „niezdolności kierownictwa do komunikacji” lub zapewnienia „pełnej widoczności”.

„Wywołało to u mnie ogromny niepokój, a także przekonanie, że w strukturze Supreme miał miejsce systematyczny rasizm” – stwierdza Emory w swoim liście rezygnacyjnym.

Emory udostępnił także w mediach społecznościowych zrzuty ekranu z rozmowy tekstowej z Jebbią po spotkaniu na temat zakończonej współpracy z Jafą.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tremaine Emory (@tremaineemory)

Według Emory’ego zdjęcia projektu obejmowały „przedstawienia wieszanych Czarnych mężczyzn i uwolnionego niewolnika Gordona z biczami na plecach”, co głęboko zaniepokoiło pracownika studia Black, który następnie odszedł.

Emory opowiedział także, że został oznaczony jako „naładowany rasizmem” i „emocjonalny” za wyrażenie podczas spotkania obaw dotyczących rasizmu systemowego, a wszystko to w czasie, gdy projekt Jafa został potajemnie przerwany bez jego wkładu.

Supreme odpowiedziało na twierdzenia Emory’ego w oświadczeniu udostępnionym BoF: „Chociaż poważnie podchodzimy do tych obaw, zdecydowanie nie zgadzamy się z charakterystyką naszej firmy przedstawioną przez Tremaine i sposobem prowadzenia projektu Arthur Jafa, który nie został anulowany. Po raz pierwszy od 30 lat firma zatrudniła dyrektora kreatywnego. Jesteśmy rozczarowani, że nie wyszło z Tremaine i życzymy mu wszystkiego najlepszego w przyszłości.