To święto to coś więcej niż tylko pretekst do wypicia kufla Guinnessa…
Od ponad 1000 lat Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w Irlandii co roku 17 marca.
Z biegiem lat święto religijne upamiętniające śmierć świętego Patryka, patrona Irlandii, przekształciło się w dzień celebrowania irlandzkiej kultury poprzez parady, muzykę, specjalne potrawy, tańce i dużo zieleni – koloru powszechnie kojarzonego z święty.
Wiele symboli i legend związanych z Irlandią, takich jak krasnoludki i koniczyny, pochodzi od Świętego Patryka. Uznawany za sprowadzenie chrześcijaństwa do pogańskiej Irlandii, święty Patryk używał celtyckich symboli, takich jak krasnoludki, uważane za wścibskie wróżki, aby połączyć kraj z chrześcijaństwem. Legenda głosi, że wybrał koniczynę (trójlistną koniczynę) jako symbol Kościoła i za pomocą jej trzech liści objaśnił swoim wyznawcom koncepcję Trójcy Świętej.
Dziś Dzień Świętego Patryka obchodzony jest na całym świecie w ponad 200 krajach. Jest to święto narodowe w Republice Irlandii, Irlandii Północnej, kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador oraz na brytyjskim terytorium zamorskim Montserrat – w obu przypadkach mieszkają ludzie pochodzenia irlandzkiego.
W Stanach Zjednoczonych rzeka Chicago jest corocznie farbowana na zielono w Dzień Świętego Patryka przy użyciu 40 funtów barwnika (mniej z pierwotnych 100, aby zminimalizować szkody dla środowiska), a rzeka pozostaje zielona przez kilka godzin – czyli krócej niż pierwotny tydzień.
Dzień Świętego Patryka obchodzony jest także w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Argentynie, zwłaszcza w diasporze irlandzkiej.
Ale kim był Święty Patryk i dlaczego jest tak sławny?
Oto siedem faktów na temat św. Patryka, których mogłeś nie znać:
1. Święty Patryk nie był Irlandczykiem
Św. Patryk urodził się w Wielkiej Brytanii, a nie w Irlandii, pod koniec IV wieku.
W wieku 16 lat został porwany przez irlandzkich najeźdźców, którzy sprzedali go jako niewolnika do wypasu owiec. Uciekł, wrócił do Wielkiej Brytanii i schronił się w klasztorze. Wiele lat później został księdzem i podróżował po Europie, studiując chrześcijaństwo przez 16 lat.
W końcu wrócił do Irlandii, aby nawrócić ówczesny pogański kraj na chrześcijaństwo.
2. Kolor Świętego Patryka był niebieski, a NIE zielony
Choć dziś św. Patryka – i wszystko, co irlandzkie – kojarzymy z kolorem zielonym, pierwotnie był on przedstawiany w niebieskich szatach. Tak naprawdę ten szczególny odcień błękitu (znany dziś jako błękit lazurowy) pierwotnie nosił nazwę „Św. Niebieski Patryka”.
Zielony stał się popularny w XVIII wieku, kiedy wzrosło niezadowolenie z rządów angielskich, a irlandzki ruch niepodległościowy zaczął używać koniczyny (związanej ze św. Patrykiem) jako symbolu jedności i oporu. Kolor zielony stał się symbolem sympatii dla irlandzkiej niepodległości.
Jednak dziś lazurowy błękit – a raczej błękit św. Patryka – pozostaje oficjalnym kolorem heraldycznym Irlandii.
3. Jego prawdziwe imię nie brzmiało Patrick
Oryginalne imię św. Patryka brzmiało Maewyn Succat i urodził się w chrześcijańskiej rodzinie w rzymskiej Wielkiej Brytanii.
Jego ojciec był diakonem, a dziadek księdzem. Jednak św. Patryk (według własnej relacji) nie był religijny jako dziecko. Po zostaniu księdzem przemianowano go na Patricus, który następnie po powrocie do Irlandii zmienił na Patrick.
4. Święty Patryk wypędził węże z Irlandii
Popularna legenda głosi, że św. Patryk stał na szczycie wzgórza Croagh Patrick (obecnie ważne miejsce pielgrzymek w Irlandii) i za pomocą drewnianej laski wygnał wszystkie węże z Irlandii. Co roku na świętą górę wspina się ponad 100 000 ludzi.
Naukowcy twierdzą jednak, że naród wyspiarski nigdy nie był domem dla żadnych węży.
Jednakże „wygnanie węży” mogłoby być prawdziwe na poziomie metaforycznym w postaci wykorzenienia pogaństwa z Irlandii i triumfu chrześcijaństwa.
5. Dzień Świętego Patryka był pierwotnie świętem religijnym, a nie dniem imprezowania
W 1903 r. prawo irlandzkie uznało Dzień Świętego Patryka za dzień praktyk religijnych.
Aż do lat 70. puby były zamknięte 17 marca zgodnie z irlandzkim prawem.
W 1995 r. irlandzki rząd rozpoczął ogólnokrajową kampanię mającą na celu wykorzystanie Dnia Świętego Patryka do zwiększenia turystyki do kraju i zaprezentowania światu irlandzkiej kultury.
Dziś obchodzony jest jako dzień picia, ucztowania i parad, podczas których wielu przebiera się za krasnoludki.
6. Parady z okazji Dnia Świętego Patryka rozpoczęły się w Ameryce, a nie w Irlandii
Chociaż Dzień Świętego Patryka obchodzony jest w Irlandii od ponad tysiącleci, słynne parady, które obecnie stały się sercem świątecznych uroczystości, zostały zapoczątkowane w Ameryce w XVIII wieku przez irlandzkich imigrantów.
Pierwsza zdecydowana parada z okazji Dnia Świętego Patryka odbyła się w 1737 roku w Bostonie w stanie Massachusetts, ale współczesne parady, które widzimy dzisiaj, mają swoje korzenie w paradzie z 1762 roku w Nowym Jorku.
Dla irlandzkich imigrantów przebywających w Ameryce w niekorzystnej sytuacji – zmuszonych do ucieczki z Irlandii z powodu głodu i nie mogących znaleźć pracy w Ameryce po przybyciu – Dzień Świętego Patryka stał się źródłem dumy i świętowania, a także sposobem na nawiązanie kontaktu ze swoimi irlandzkimi korzeniami.
7. Nikt nie wie dokładnie, gdzie pochowany jest św. Patryk
Chociaż kilka miejsc identyfikuje się jako miejsce pochówku św. Patryka, nikt nie wie dokładnie, gdzie jest on pochowany.
Do popularnych lokalizacji zalicza się katedrę Down w mieście Downpatrick w Irlandii Północnej, która jest także miejscem pochówku innych irlandzkich świętych, Brygidy i Kolumby, a także Saula. Niektórzy jednak twierdzą, że św. Patryk może być pochowany w opactwie Glastonbury w Anglii.