O nas
Kontakt

Litwa zamyka dwa białoruskie przejścia graniczne z powodu zagrożenia ze strony grupy Wagnera

Laura Kowalczyk

Litwa zamyka dwa białoruskie przejścia graniczne z powodu zagrożenia ze strony grupy Wagnera

Słynna z przemocy rosyjska organizacja najemników została wzmocniona na Białorusi po zorganizowaniu buntu, który na krótko groził atakiem na Moskwę.

Litwa zamknęła w piątek dwa z sześciu przejść granicznych z sąsiednią Białorusią, aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony rosyjskiej grupy najemników Wagner, poinformowały władze.

„Przejścia graniczne Sumsko i Tvereciaus zostały zamknięte o północy” – powiedziała Lina Laurinaityte-Grigiene, rzeczniczka litewskiej straży granicznej, dodając, że ogrodzenia z drutu kolczastego zostaną wzniesione jeszcze tego samego dnia.

Litwa, członek NATO, który graniczy z Białorusią i Rosją, reaguje w ten sposób na rosnące napięcia z sąsiadami, w tym z Białorusią, którą Wilno oskarża o prowokacje.

Decyzja ta jest również motywowana walką z przemytem. Cztery pozostałe przejścia są wyposażone w systemy wykrywania promieniowania rentgenowskiego, w przeciwieństwie do dwóch innych zamkniętych w piątek.

Ma również na celu ograniczenie liczby podróży między dwoma krajami. W pierwszym półroczu Litwini przekraczali granicę z Białorusią 230 tys. razy.

Wilno obawia się, że władze w Mińsku wykorzystają to do próby werbowania szpiegów spośród podróżnych za pomocą szantażu lub innych form nacisku.

Stosunki między obydwoma krajami zawsze były napięte, ale od czasu spornych wyborów prezydenckich na Białorusi w 2020 roku i rozpoczęcia wojny na Ukrainie, która częściowo rozpoczęła się z terytorium Białorusi, uległy dalszemu pogorszeniu.

Władze w Mińsku określiły decyzję litewskiego sąsiada jako „przesadną”.