O nas
Kontakt

Elon Musk twierdzi, że Neuralink „pomyślnie” wszczepił człowiekowi chip mózgowy

Laura Kowalczyk

File- Elon Musk

Pierwszy człowiek otrzymał wczoraj implant od Neuralink i „dobrze wraca do zdrowia” – powiedział Musk na swojej platformie społecznościowej X.

Elon Musk powiedział, że jego firma Neuralink z powodzeniem wszczepiła jeden ze swoich implantów chipowych do ludzkiego mózgu.

W poniedziałkowym poście w serwisie X miliarder napisał, że pacjent szybko dochodzi do siebie po niedzielnej operacji, a wstępne wyniki wskazują na obiecujące wykrywanie impulsów neuronowych.

Jak podaje strona internetowa firmy, Neuralink ma na celu połączenie ludzkiego mózgu z komputerami i miałby pomóc w leczeniu schorzeń neurologicznych oraz „odblokować ludzki potencjał jutra”.

Ten kamień milowy rozpoczyna drogę firmy do zastosowań komercyjnych.

Amerykański organ regulacyjny ds. medycyny, Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), zatwierdziła pierwsze badanie firmy w maju ubiegłego roku.

Procedura polega na założeniu 64 elastycznych nici na część mózgu kontrolującą zamiar ruchu.

Nici są tak cienkie, że musi je wszczepić robot. Nici umożliwiają następnie implantowi rejestrowanie i przesyłanie sygnałów mózgowych do aplikacji, która następnie dekoduje decyzję osoby o ruchu.

Implant zasilany jest akumulatorem, który można ładować bezprzewodowo.

Musk dodał na X, platformie mediów społecznościowych, której jest właścicielem, a która wcześniej nazywała się Twitter, że pierwszy produkt Neuralink będzie nosił nazwę Telepatia.

Powiedział, że telepatia umożliwia „kontrolę telefonu lub komputera, a za ich pośrednictwem prawie każdym urządzeniem, po prostu myśląc” oraz że „początkowymi użytkownikami będą ci, którzy utracili władzę w kończynach”.

„Wyobraźcie sobie, że Stephen Hawking potrafiłby komunikować się szybciej niż maszynistka czy licytator. Taki jest cel” – dodał.

Neuralink nie jest pierwszą firmą, która wszczepia chipy mózgowe. Inna amerykańska firma technologiczna, Blackrock Neurotech, rozpoczęła w 2004 roku wszczepianie interfejsów mózg-komputer.