O nas
Kontakt

Dwóch zamaskowanych napastników atakuje kościół rzymskokatolicki w Stambule

Laura Kowalczyk

A Turkish Police forensic officer works near to Santa Maria church in Istanbul, Turkey on Sunday

Para weszła do kościoła Santa Maria w dzielnicy Sariyer podczas niedzielnych nabożeństw.

Tureccy urzędnicy ogłosili, że dwóch zamaskowanych napastników zaatakowało kościół rzymskokatolicki w Stambule podczas niedzielnych nabożeństw, zabijając jedną osobę.

Według oświadczenia zamieszczonego na X – dawniej Twitterze – przez ministra spraw wewnętrznych Alego Yerlikayę, uzbrojeni napastnicy zaatakowali kościół Santa Maria w dzielnicy Sariyer o godzinie 11:40 czasu lokalnego. Nie podał, jakiego rodzaju broni użyto ani czy ktoś jeszcze został ranny.

Yerlikaya również potępiła atak i powiedziała, że ​​władze pracują nad schwytaniem napastników, oraz potwierdziła, że ​​wszczęto śledztwo.

W rozmowie z reporterami burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu złożył kondolencje i wsparcie dla mniejszości religijnych w mieście, które podobnie jak cała Turcja jest w większości muzułmańskie.

„W tym mieście i kraju nie ma mniejszości. Wszyscy jesteśmy prawdziwymi obywatelami” – stwierdził.

W niedzielnym przemówieniu skierowanym do publiczności na Placu Świętego Piotra papież Franciszek odnotował atak.

„Wyrażam moją bliskość wspólnocie (kościoła) w Stambule, która podczas mszy ucierpiała w zbrojnym ataku, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a kilku zostało rannych” – powiedział papież.

Kościół prowadzony jest przez włoski zakon franciszkanów. Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani powiedział, że jego ministerstwo wraz z ambasadą Włoch w Ankarze i konsulatem w Stambule śledzi sytuację.

„Składam kondolencje i stanowcze potępienie z powodu podłego ataku na kościół Santa Maria” – napisał Tajani w X.

„Jestem pewien, że władze tureckie aresztują osoby odpowiedzialne” – dodał.