O nas
Kontakt

Europejski sukces z uzbeckim powrotem

Laura Kowalczyk

Medallists in the -81kg category, with Sharofiddin Boltaboyev of Uzbekistan taking gold.

Drugi dzień Wielkiego Szlema w Kazachstanie Barysy rozpoczął się barwną ceremonią, podczas której odbyły się szereg występów kulturalnych oraz przemówienia Wicepremiera Kazachstanu, dyrektora generalnego IJF i prezydenta Kazachstanskiej Federacji Judo.

Ważąca 63 kg 22-letnia Chorwatka Katarina Kristo zmierzyła się ze Słowenią 27-letnim Andreją Leskim. Kristo udało się pokonać wielokrotną medalistkę świata i zdobyć swoje pierwsze złoto w turnieju wielkoszlemowym.

Medale wręczył Minister Turystyki i Sportu Kazachstanu Yermek Marzhikpayev.

Kristo z zadowoleniem przyjął entuzjazm tłumu.

„Widać, że kochają judo i nie tylko tam siedzą. Kibicują Ci, nawet jeśli nie jesteś z ich kraju. Kiedy zdobywasz gola, oni przeżywają ten moment razem z tobą, a ja naprawdę uwielbiam tu walczyć” – powiedział Kristo.

W finale kategorii 73 kg włoski judoka Manuel Lombardo zmierzył się z neutralnym zawodnikiem, 21-letnim Danilem Lavrentevem.

Lombardo zaskoczył Lavrenteva, rzucając go sode-tsurikomi-goshi już po sześciu sekundach i zdobywając bramkę waza-ari. Utrzymał się, aby zapewnić sobie czwarte złoto w Wielkim Szlemie.

Jego medal wręczył wicepremier Kazachstanu Galymzhan Koishybayev.

Lombardo (25 l.) stwierdził, że jego popularność wśród fanów judo w Kazachstanie to „dziwne”, ale „dobre uczucie”.

„Myślę, że jestem bardziej popularny w Kazachstanie niż we Włoszech. Kocham Kazachstan, więc bardzo miło jest tu walczyć i jestem bardzo szczęśliwy, że moje judo podobało się publiczności” – powiedział.

Ważąca 70 kg juniorka Tais Pina z Portugalii wywarła presję na chorwackiej medalistce świata, 22-letniej Larie Cvjetko. 19-latek wykorzystał okazję, rzucając Cvjetko na ippon z ura-nage i mocno zadomowił się na scenie seniorów.

Medale wręczył Prezes Kazachstanskiej Federacji Judo Kuanyshbek Yessekeev.

W finale kategorii 81 kg powrócił Sharofiddin Boltaboev, gdzie 28-latek zmierzył się z 27-letnim Niemcem Timo Caveliusem. Uzbecki judoka kontrolował walkę i rzucił potężnym ura-nage za waza-ari, przypieczętowując mocne zwycięstwo.

Medal odebrał z rąk dyrektora generalnego Samruk-Kazyna, Nurlana Zhakupova.

Galymzhan Koishybayev, wicepremier Kazachstanu, podziękował Międzynarodowej Federacji Judo za „zaufanie, jakie obdarzyła Kazachstan w kwestii zorganizowania turnieju rankingowego na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu”.

„Judo słusznie uważane jest za jedną z najpopularniejszych i najbardziej spektakularnych form sztuk walki. Sport ten cieszy się szerokim rozwojem w całym kraju. Dziś w Kazachstanie judo ćwiczy ponad 150 000 osób” – powiedział.

Ostatni dzień Wielkiego Szlema odbędzie się w niedzielę.