O nas
Kontakt

„Po prostu nie do przyjęcia”: Miami Beach zrywa przerwę wiosenną – a przynajmniej próbuje

Laura Kowalczyk

Friends take a selfie on Ocean Drive, Miami Beach, in February

Niektórzy obrońcy praw obywatelskich twierdzą, że proponowane zmiany mają podłoże rasowe.

Miami Beach na Florydzie próbuje zerwać z przerwą wiosenną, ale nie jest jeszcze jasne, czy przerwa wiosenna przyjmie tę sugestię.

Miejsce to słynie z popularności i jest obowiązkowym miejscem na wiosenną przerwę. Ferie wiosenne to czas wolny od zajęć uniwersyteckich, który w USA i innych krajach przypada zwykle w okolicach Wielkanocy. Miami Beach to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród studentów.

Rytuał przejścia rozpoczął się w połowie lat trzydziestych XX wieku, kiedy trener pływania z Uniwersytetu Colgate w stanie Nowy Jork zabrał swoją drużynę na Florydę na wstępny trening na nowiutkim basenie o wymiarach olimpijskich w słonecznym Fort Lauderdale.

Inne uczelnie poszły w ich ślady i tradycja przyjęła dzisiejszy kształt: amerykańscy studenci łapią trochę słońca podczas przerwy w nauce.

Krzesła są rozmieszczone na szerokiej piaszczystej plaży w dzielnicy South Beach w Miami Beach
Krzesła są rozmieszczone na szerokiej piaszczystej plaży w dzielnicy South Beach w Miami Beach

Wydaje się jednak, że Miami Beach ma dość tego napływu.

Po trzech kolejnych latach brutalnych incydentów urzędnicy wdrażają trwające miesiące środki bezpieczeństwa mające na celu ograniczenie chaosu, w tym ograniczenia parkowania dla nierezydentów i zamykanie kawiarni przy głównej ulicy w ruchliwe weekendy.

Miasto ostrzegło odwiedzających, że mogą spodziewać się godziny policyjnej, przeszukań toreb na plaży, wczesnego zamykania plaż, punktów kontrolnych pod wpływem alkoholu, a także aresztowań za posiadanie narkotyków i przemoc.

Co potencjalny zakaz oznacza dla mieszkańców i gości Miami Beach?

Właściciele firm w słynnej na całym świecie dzielnicy South Beach obawiają się jednak, że stracą pieniądze w jednym z najbardziej ruchliwych okresów w roku.

Niektórzy obrońcy praw obywatelskich również twierdzą, że ograniczenia są przesadną reakcją na duże czarne tłumy.

Wiele ograniczeń nałożonych przez miasto nie jest nowych, ale w ubiegłych latach wprowadzono je jako środki nadzwyczajne podczas nieoficjalnych wakacji wiosennych, a nie jako środki wprowadzone z wyprzedzeniem.

„Status quo i to, co widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat, jest po prostu nie do zaakceptowania i nie do tolerowania” – powiedział w zeszłym miesiącu burmistrz Miami Beach Steven Meiner.

Burmistrz Miami Beach Steven Meiner przemawia podczas konferencji prasowej, na której ogłosił nowe środki mające na celu ograniczenie ferii wiosennych
Burmistrz Miami Beach Steven Meiner przemawia podczas konferencji prasowej, na której ogłosił nowe środki mające na celu ograniczenie ferii wiosennych

Meiner powiedział, że pomimo obecności policji nie da się opanować tłumu. Dodał, że miasto, które jest położone na wyspie barierowej po drugiej stronie zatoki od Miami, może pomieścić tylko określoną liczbę osób, a ta pojemność często przekracza bezpieczeństwo zarówno dla gości, jak i mieszkańców w czasie przerwy.

Większość atrakcji związanych z feriami wiosennymi skupia się wokół 10-przecznicowego odcinka Ocean Drive, znanego z hoteli, restauracji i klubów nocnych w stylu art deco.

David Wallack, właściciel Mango's Tropical Cafe, powiedział, że Miami Beach zawsze kwitło dzięki świętowaniu, a utrudniony dostęp dla turystów zmieni tętniące życiem, eklektyczne miasto w społeczność emerytów.

„Uważam, że musimy stworzyć coś dużego, kolejne duże wydarzenie w marcu, ponieważ marzec spadł z krawędzi przepaści” – Wallack powiedział AP.

W zeszłym miesiącu strażnicy parku w Miami Beach czuwali nad tłumami
W zeszłym miesiącu strażnicy parku w Miami Beach czuwali nad tłumami

Wallack i inni miejscowi zaproponowali zorganizowanie dużego festiwalu muzycznego w trzecim tygodniu ferii wiosennych – kiedy bezcelowy i niesforny tłum osiąga swój punkt kulminacyjny – z nadzieją, że jego uczestnicy rozproszą wałęsający się tłum.

Meiner twierdził jednak, że miasto wydało w przeszłości miliony dolarów na koncerty i inne wydarzenia, co nie przyniosło większego efektu w łagodzeniu przemocy.

Dodał, że firmy cierpią, gdy brutalny tłum gromadzący się wzdłuż Ocean Drive zmusza je do zamknięcia, i dodał, że ludzie, którzy są głównymi sprawcami problemów, i tak nie wydają pieniędzy w mieście.

„Nie nocują w hotelach” – powiedział Meiner. „Nie odwiedzają naszych firm”.

Dlaczego działacze na rzecz praw obywatelskich uważają, że zmiany mają podłoże rasowe?

Niektórzy obrońcy praw obywatelskich utrzymują, że ograniczenia mają po prostu podłoże rasowe.

South Beach stało się popularne wśród czarnych turystów około dwie dekady temu, kiedy organizatorzy zorganizowali Tydzień Urban Beach podczas weekendu z okazji Dnia Pamięci.

Wielu mieszkańców skarżyło się na przemoc i inne przestępstwa związane z wydarzeniem, co doprowadziło do zwiększenia obecności policji, ale ciągła popularność wydarzenia ma związek ze wzrostem czarnej turystyki w ciągu roku.

Mężczyzna siedzi na ziemi skuty kajdankami po tym, jak według świadków wymachiwał nożem w Miami Beach w marcu ubiegłego roku
Mężczyzna siedzi na ziemi skuty kajdankami po tym, jak według świadków wymachiwał nożem w Miami Beach w marcu ubiegłego roku

Stephen Hunter Johnson, prawnik i członek Rady Doradczej ds. Czarnych w Miami-Dade, powiedział, że władze miasta tak ostro reagują, ponieważ wielu odwiedzających to osoby czarnoskóre.

„Wszystkim podoba się pomysł, że są wolni od ingerencji rządu” – powiedział Johnson. „Ale, co zadziwiające, jeśli rząd ingeruje w Czarnych, wszyscy nie mają nic przeciwko temu”.

Burmistrz Miami Beach odrzuca pogląd, że działania miasta mają cokolwiek wspólnego z rasą.

„Mam moralny obowiązek zapewnić ludziom bezpieczeństwo, a w tej chwili nie jest to bezpieczne” – powiedział Meiner.

Jaka jest sytuacja podczas ferii wiosennych w pozostałej części Florydy?

Również na Florydzie, w Panama City Beach, od dawna odwiedzanym miejscu wypoczynku wiosennego, doświadczyliśmy podobnego wzrostu liczby brutalnych przestępstw w czasie wakacji, ale władze twierdzą, że nie jest to wina studentów.

Zamiast tego szef policji Eusebio Talamantez przypisuje to ludziom czerpiącym korzyści ze środowiska.

„Kiedy myślisz o przerwie wiosennej, możesz pomyśleć o wakacjach, przerwie w szkole, może bójkach na pięści i stojakach na beczki” – powiedział Talamantez. „To przekształciło się w strzelaniny, masowe zamieszki, gwałty i zabójstwa”.

Przemoc w Panama City Beach osiągnęła punkt kulminacyjny w 2015 r., kiedy w strzelaninie podczas imprezy domowej siedem osób zostało rannych. Następnie miasto wprowadziło zakaz spożywania alkoholu na plaży i stłumiło nielegalne wydarzenia.

Na tym zdjęciu w pliku imprezowicze wypełniają piasek za Club La Vela i Spinnaker Beach Club podczas czwartego tygodnia ferii wiosennych w Panama City Beach
Na tym zdjęciu w pliku imprezowicze wypełniają piasek za Club La Vela i Spinnaker Beach Club podczas czwartego tygodnia ferii wiosennych w Panama City Beach

Lokalne firmy pozwały miasto pod koniec tego samego roku, twierdząc, że nowe zasady niesprawiedliwie wymierzyły wydarzenia popularne wśród czarnoskórych gości, ale pozew został wycofany kilka miesięcy później.

Talamantez stwierdził, że wprowadzone środki były w pewnym stopniu skuteczne, ale potężny huragan pod koniec 2018 r. i blokady związane z pandemią COVID-19 w 2020 r. zakłóciły zdolność miasta do zarządzania tłumem po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, co doprowadziło do odrodzenia się przemocy.

Jednak wznowione działania represyjne w 2023 r. doprowadziły do ​​zmniejszenia przestępczości o 44%, a w tym roku miasto wprowadza podobne zasady. Talamantez powiedział, że wątpi, czy cokolwiek, co zrobi Miami Beach, będzie bardziej rygorystyczne niż środki egzekwowania prawa w Panama City Beach.

„Staramy się po prostu stworzyć środowisko, w którym głośno i wyraźnie, dużymi i pogrubionymi literami będzie można powiedzieć, że jesteśmy gminą prawa i porządku” – powiedział Talamantez. „A prawo i porządek nie znikają tylko dlatego, że masz przerwę wiosenną .”