Hiszpańskie miasta zdominowały pierwszą dziesiątkę kierunków emigracji w 2023 r.
Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzką do innego kraju lub miasta w Europie, teraz jest świetny moment, aby podjąć tę decyzję.
Istnieje wiele możliwości zatrudnienia zdalnego, a dziesiątki krajów wprowadziły ukierunkowane wizy dla nomadów cyfrowych.
Jednak podjęcie decyzji, dokąd się przenieść, nie jest łatwą decyzją i ważne jest, aby znaleźć miejsce, które odpowiada Twoim ambicjom zawodowym i stylowi życia.
Co roku InterNations, globalna społeczność osób mieszkających i pracujących za granicą, przeprowadza ankietę Expat Insider, która jest doskonałym źródłem informacji dla osób chcących przeprowadzić się do innego kraju.
Organizacja przeprowadziła ankietę wśród ponad 12 000 emigrantów na temat łatwości osiedlania się, pracy za granicą i spędzania wolnego czasu w 49 miastach na całym świecie.
Ranking uwzględnia także indeks Expat Essentials, który uwzględnia usługi cyfrowe, biurokrację, mieszkalnictwo i język.
Oto najlepsze (i najgorsze) europejskie miasta dla emigrantów, według ich ustaleń.
Malaga jest obecnie najlepszym miastem na świecie dla emigrantów
Malaga została uznana za najlepsze miasto w Europie i na świecie dla emigrantów w 2023 roku.
Według respondentów ankiety Malaga jest miastem najwyżej ocenianym na świecie pod względem przyjazności – prawie 90 procent twierdzi, że miejscowi są szczególnie gościnni wobec obcokrajowców.
Miasto zajęło także drugie miejsce na świecie pod względem znajdowania przyjaciół i jakości życia.
Zajmuje pierwsze miejsce ze względu na przyjemny klimat i pogodę, a środowisko naturalne uplasowało się na 8. miejscu. Malaga znajduje się także w pierwszej dziesiątce pod względem podróży i tranzytu oraz opieki zdrowotnej, a pod względem pracy za granicą zajmuje 13. miejsce.
Minusem jest to, że miasto zajmuje 41. miejsce na lokalnym rynku pracy, choć przoduje w podkategoriach praca i wypoczynek oraz równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, zajmując w obu przypadkach pierwsze miejsca.
Ekspatrianci są również szczególnie zadowoleni z sytuacji mieszkaniowej w Maladze: zakwaterowanie jest nie tylko łatwe do znalezienia, ale także niedrogie.
Ogólnie rzecz biorąc, miasto zostało uznane za dobre miejsce dla emigrantów z ograniczonym budżetem, zajmując pierwsze miejsce w indeksie finansów osobistych i na szczycie listy pod względem ogólnych kosztów utrzymania.
Miasta hiszpańskie przodują jako najlepsze kierunki dla emigrantów
Drugie i trzecie miejsce w światowych rankingach przypadło dwóm innym hiszpańskim miastom: Alicante i Walencji, zaś Madryt uplasował się na szóstej pozycji.
Podobnie jak Malaga, miasta te radziły sobie dobrze dzięki wysokim wynikom w zakresie łatwości osiedlania się i jakości życia, które tworzą przyjazną kulturę i przystępność cenową.
Alicante o włos nie znalazło się na pierwszym miejscu, głównie ze względu na swoją najniższą dziesiątkę w indeksie pracy za granicą. Ekspaci zgłaszają, że lokalna kultura biznesowa nie promuje kreatywności, niezależnej pracy i elastyczności.
Oceny możliwości kariery osobistej nie są wcale lepsze i zajmują 40. miejsce.
Alicante przoduje jednak pod względem łatwości zadomowienia się w indeksach i zajmuje czołowe miejsce w podkategorii kultura.
Ekspatrianci mówią, że czują się tam jak w domu i są bardzo zadowoleni ze swojego życia towarzyskiego. Ich styl życia również nie wydaje się ograniczony kosztami: Alicante zajmuje 3. miejsce w indeksie finansów osobistych.
Większość emigrantów (78 procent) jest zadowolona z ogólnych kosztów życia, w porównaniu z zaledwie 44 procentami na całym świecie. Miasto zajmuje nawet pierwsze miejsce na świecie pod względem niedrogich mieszkań.
Walencja jest najlepszym miastem dla obcokrajowców pod względem opieki zdrowotnej
W Walencji, która w światowych rankingach zajęła trzecie miejsce, główną atrakcją są możliwości spędzania wolnego czasu, a miasto zajmuje pierwsze miejsce pod względem możliwości uprawiania sportów rekreacyjnych.
Zarówno przystępność cenowa, jak i dostępność opieki zdrowotnej należą do najlepszych na świecie. Dojazd również nie stanowi problemu: łatwo jest poruszać się pieszo lub rowerem, a transport publiczny jest niedrogi.
Jednak praca za granicą w Walencji również nie zakończyła się sukcesem. Wśród hiszpańskich miast uwzględnionych w rankingu najgorzej oceniane są perspektywy kariery dla emigrantów (47. miejsce).
Jeśli ekspatriantom uda się znaleźć zatrudnienie, niepokój budzi brak pewności zatrudnienia, również na 47. miejscu.
Jednak większość emigrantów czuje się w Walencji mile widziana i uważa lokalnych mieszkańców za przyjaznych. Ośmiu na dziesięciu jest zadowolonych ze swojego życia towarzyskiego, w porównaniu do zaledwie 56 procent na całym świecie.
Emigranci kochają Madryt ze względu na jego kulturę
Zajmując szóste miejsce, Madryt zajmuje wysokie miejsce w indeksie życia cyfrowego ze względu na szybki dostęp do Internetu i nieograniczony dostęp do usług online.
Jednak ponad połowa ankietowanych emigrantów twierdzi, że trudno żyć w Madrycie bez znajomości lokalnego języka, a bezpieczeństwo pracy i stan lokalnej gospodarki pozostawiają wiele do życzenia.
Pozytywem jest to, że finanse osobiste nie sprawiają wielu problemów, a miasto zajmuje trzecie miejsce w światowych rankingach jakości życia.
Zarówno transport publiczny, jak i opieka zdrowotna są postrzegane jako niedrogie, a miasto nawet zajmuje czołowe miejsca w rankingach pod względem możliwości spędzania wolnego czasu, kultury i życia nocnego.
Emigranci mają problemy z mieszkaniem i bezpieczeństwem pracy w Mediolanie
Na drugim końcu rankingu pod względem ekspatów znajduje się Mediolan. Włoskie miasto szczególnie słabo wypadło w walce z biurokracją, otwarciu lokalnego rachunku bankowego i zabezpieczeniu wizy.
Ponad trzech na pięciu emigrantów w Mediolanie twierdzi, że trudno jest znaleźć mieszkanie lub mieszkać tam, nie znając lokalnego języka.
Niewiele lepiej miasto wypada w indeksie pracujących za granicą, gdzie plasuje się także w dolnej piątce. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracy i poczucie uczciwego wynagrodzenia, Mediolan zajmuje ostatnie miejsce.
Choć emigranci doceniają możliwości spędzania wolnego czasu, zwłaszcza możliwość podróżowania, nie czują się bezpiecznie i nie są zadowoleni ze środowiska miejskiego. Niepokojące jest także to, że 56 procent respondentów jest niezadowolonych z jakości powietrza w porównaniu z 17 procentami na całym świecie.
Rzym oferuje emigrantom przyjemny klimat, ale kiepski transport
Stolica Włoch nie radzi sobie dużo lepiej, zajmując przedostatnie miejsce. W rankingu pracujących za granicą uplasowała się na ostatnim miejscu.
Ekspatrianci nie czują się sprawiedliwie wynagradzani za swoją pracę i nie są zadowoleni ze swojej pracy. Nie są też zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej.
Chociaż około dziewięciu na dziesięciu emigrantów docenia klimat i pogodę w Rzymie, środowisko miejskie nie spełnia oczekiwań.
I chociaż 74 procent wyraża swój entuzjazm dla tętniącej życiem kultury i życia nocnego miasta, system transportu miejskiego znalazł się na drugim miejscu od końca.
Emigranci w Hamburgu są najbardziej niezadowoleni ze swojego życia towarzyskiego
Hamburg zajmuje 46. miejsce na 49 w rankingu miast Expat 2023. To miejsce, w którym emigranci czują się na drugim miejscu pod względem nieszczęśliwości.
Ponad 40 procent nie jest zadowolonych ze swojego życia towarzyskiego, a 35 procent nie ma osobistej sieci wsparcia. Prawie trzy na pięć osób twierdzi również, że trudno jest nawiązać lokalne przyjaźnie.
Zacząć w Hamburgu też nie jest łatwo. Miasto plasuje się w dolnej dziesiątce pod względem łatwości znalezienia mieszkania i poruszania się bez znajomości lokalnego języka.
Niezadowolenie emigrantów potęguje także deszczowy i zimny klimat oraz ograniczone możliwości podróżowania
Respondenci ankiety w mieście są jednak bardziej zadowoleni ze swojego życia zawodowego. Hamburg zajmuje jedyne miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu pod względem bezpieczeństwa pracy, a 67 procent jest pod wrażeniem lokalnego rynku pracy w porównaniu z 47 procentami na całym świecie.
Jakie są najgorsze europejskie miasta dla emigrantów?
Miasta europejskie niestety zdominowały dolną dziesiątkę rankingów. Po Mediolanie, Rzymie i Hamburgu przyszedł czas na stolicę Berlina, Dublina, Londynu i Paryża.
Berlin jest jednym z miejsc, w których ekspatriantom najtrudniej znaleźć satysfakcjonujące życie towarzyskie, a mieszkańcy są uznawani w rankingach za drugą najmniej przyjazną populację.
Jednakże 90 procent respondentów lubi scenę kulturalną Berlina w porównaniu z 68 procentami na całym świecie, a 85 procent docenia środowisko miejskie stolicy w porównaniu z 67 procentami na całym świecie.
Dublin oferuje ekspatriantom wspaniałe perspektywy zawodowe, ale są one przyćmione przez wysokie koszty życia oraz nieprzystępność cenową i niedostępność opieki zdrowotnej.
W Londynie prawie trzech na czterech emigrantów boryka się z ogólnymi kosztami życia, w porównaniu z zaledwie 35 procentami na całym świecie. Prawie połowa twierdzi, że dochód rozporządzalny ich gospodarstwa domowego nie wystarcza na prowadzenie wygodnego życia w stolicy Wielkiej Brytanii.
Emigrantom podoba się kwitnąca scena kulturalna Paryża, ale uważają ją za nieprzyjazną, trudna do obejścia bez znajomości języka i kosztowna.