O nas
Kontakt

Fajne klimaty, świetne połączenia komunikacyjne i intrygująca historia: dlaczego warto odwiedzić Litwę

Laura Kowalczyk

©

Już niedługo będzie łatwiej dostać się na Litwę. Oto dlaczego warto dodać go do swojej wakacyjnej listy hitów.

Oprócz pięknych, bujnych krajobrazów, bogatego dziedzictwa kulturowego i doskonałych połączeń komunikacyjnych, Litwa może pochwalić się różnorodnymi możliwościami zakwaterowania, od glampingu po hotele spa. Podróżni mogą doświadczyć ciekawych atrakcji kulturalnych, takich jak muzea poświęcone diabłom, koszykówce, kotom i zegarom.

W 2024 roku kraj bałtycki chce pokazać światu, co ma do zaoferowania, starając się nawiązać lepsze połączenia z Europą, podkreślić swoje całościowe doświadczenia na świeżym powietrzu i zaprezentować swoją bogatą historię.

Przyglądamy się, jak Litwa kusi podróżnych w tym roku.

Połączenia na Litwie są dobre, ale wkrótce staną się lepsze

Litwa jest już dobrze skomunikowanym kierunkiem w Europie, obsługującym regularne loty do większości międzynarodowych lokalizacji z trzech głównych lotnisk w Wilnie, Kownie i Połądze.

Zdaniem Olgi Goncarowej, dyrektor Narodowej Agencji Rozwoju Turystyki, podróżowanie na Litwę stanie się jeszcze lepsze.

„W tej chwili szukamy nowych, lepszych tras. Na przykład w Niemczech rozważamy trasę z Hamburga do Wilna” – wyjaśnia. „Istnieją również plany połączenia z Izraelem, więc prawdopodobnie połączenie Tel Awiwu z Wilnem lub Kownie”.

Dopiero w zeszłym roku Austrian Airlines uruchomiły nowe połączenie lotnicze między Wiedniem a Wilnem. Goncarova planuje także współpracę z Lithuanian Airports – spółką zarządzającą działalnością trzech głównych portów lotniczych w kraju – aby omówić, w jaki sposób uczynić to miejsce docelowe jeszcze „widocznym i lepiej połączonym z Europą”.

Trwają także prace nad usprawnieniem połączeń kolejowych.

Projekt Rail Baltica ma połączyć Litwę, Łotwę i Estonię z Warszawą i resztą Europy. W ciągu ostatnich kilku lat uruchomiono połączenia kolejowe pomiędzy stolicą kraju a Rygą na Łotwie i Warszawą w Polsce.

Po ukończeniu Rail Baltica połączy Tallinn, Kowno i inne miasta bałtyckie z ich polskimi sąsiadami. Goncarova ma nadzieję, że projekt zostanie ukończony do 2029 roku.

Wieża Giedymina w Wilnie, stolicy Litwy.
Wieża Giedymina w Wilnie, stolicy Litwy.

Łagodny klimat sprawia, że ​​Litwa jest doskonałym alternatywnym kierunkiem wakacyjnym

Ponieważ wielu podróżnych unika obecnie tradycyjnych letnich miejsc, takich jak Morze Śródziemne, w obawie przed przegrzaniem, Litwa oferuje orzeźwiającą, całoroczną alternatywę.

W miesiącach letnich temperatury oscylują wokół połowy 20 stopni Celsjusza, co czyni go idealnym czasem na odkrywanie mnóstwa bujnych lasów, jezior oraz różnorodnej flory i fauny.

Pięć parków narodowych oferuje wspaniałe możliwości poszukiwaczom przygód i entuzjastom spędzania czasu na świeżym powietrzu, a w całym kraju popularne są piesze wędrówki, kolarstwo górskie i e-rower, a także kitesurfing i pływanie kajakiem.

Do najważniejszych atrakcji należy Park Narodowy Zemaitija, który łączy tereny podmokłe i lasy ze spokojnymi jeziorami i wyjątkowym dziedzictwem kulturowym: region ten był jednym z ostatnich, który przeszedł z pogaństwa na chrześcijaństwo.

Na litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego słynna Mierzeja Kurońska – rozległa wydma o długości 98 km – rozciąga się wzdłuż wybrzeża i łączy z obwodem kaliningradzkim w Rosji. Nida jest jednym z głównych miast na mierzei i stanowi doskonałą bazę wypadową dla turystów. Kolorowe domy rybaków, różnorodne muzea i promenada wzdłuż Zalewu Kurońskiego stanowią doskonałe wprowadzenie do okolicy.

Łagodna wiosenna pogoda to idealny czas na pływanie kajakiem po którymkolwiek z ponad 6000 jezior na Litwie lub wzniesienie się w niebo, aby podziwiać krajobrazy balonem na ogrzane powietrze. Alternatywnie, odwiedzający mogą zdobyć więcej praktycznych informacji w miejscach takich jak Kłajpeda, stare miasto portowe, którego część znajduje się na liście UNESCO. Tutaj lokalni rybacy zabierają gości nad Morze Bałtyckie i uczą ich, jak łowić lokalne potrawy, takie jak troć wędrowna, łosoś i dorsz.

Jesień przynosi miedź, złoto i spalone pomarańczowe linie drzew w panoramie tak pięknej, że może konkurować z Vermont, podczas gdy zima przynosi jazdę na łyżwach po zamarzniętych jeziorach, jazdę na nartach i festyny.

W całym kraju odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe, a odwiedzający mają szansę dowiedzieć się od lokalnych mieszkańców o litewskich tradycjach – takich jak 12 potraw przygotowywanych w całym kraju w Wigilię Bożego Narodzenia. Dania składają się głównie z ryb i warzyw, a także tradycyjnych wypieków, takich jak kūčiukai (słodkie, kuliste wypieki z ciasta na zakwasie i maku).

Wydma Mierzei Kurońskiej rozciąga się wzdłuż wybrzeża Litwy.
Wydma Mierzei Kurońskiej rozciąga się wzdłuż wybrzeża Litwy.

Zabytki Litwy są naprawdę malownicze

To zawsze dobry znak, gdy część stolicy kraju znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO – i tak jest w przypadku Wilna, stolicy Litwy.

Starówka Wilna jest jedną z największych zachowanych średniowiecznych starówek w Europie Północnej i charakteryzuje się imponującą gamą różnych stylów architektonicznych. Przy wszystkich brukowanych ścieżkach, fasadach w kolorze piasku i dachach pokrytych terakotą, wędrówka tutaj to edukacja w stylu barokowym, renesansowym i neoklasycznym.

Na Litwie znajdują się także cztery inne obiekty UNESCO. Jedno z nich, stanowisko archeologiczne Kernavė, zawiera dowody osadnictwa ludzkiego sprzed ponad 10 tysiącleci. Zwiedzający mogą przechadzać się pomiędzy ruinami dawnych fortów, osadami i miejscami pochówku.

Inne atrakcje UNESCO obejmują Mierzeję Kurońską, ważny architektonicznie obszar w centrum Kowna i części Łuku Geodezyjnego Struve. Ta ostatnia to zbiór triangulacji sięgających od Norwegii po Morze Czarne, które pomogły wyznaczyć pierwszy dokładny odcinek jednego z południków planety. Łuk rozciąga się przez 10 krajów i ma ponad 2820 km długości.

Nie wpisany na listę UNESCO, ale nie można go ominąć, to zamek w Trokach, idealny na pocztówkę. Ten wspaniały zamek, położony zaledwie 29 km od Wilna, pochodzi z XV wieku (choć został odbudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku), a jego położenie na wyspie na środku jeziora Galvė dorównuje nawet malowniczym zamkom w Bledzie.