O nas
Kontakt

Festiwal Filmowy w Wenecji powita na czerwonym dywanie niektórych gwiazd pomimo trwających strajków

Laura Kowalczyk

Festiwal Filmowy w Wenecji powita na czerwonym dywanie niektórych gwiazd pomimo trwających strajków

Pomimo trwających strajków w Hollywood, niektórzy z gwiazd przybędą w tym roku do Lido. Oto jak.

Festiwal Filmowy w Wenecji rozpoczyna się w środę po strajku scenarzystów i aktorów w Hollywood.

Chociaż wielu obawiało się, że będzie to oznaczać mniej głównych produkcji amerykańskich w programie Konkursu, pierwotny program wyszedł zasadniczo bez szwanku.

Jednak w tym roku na czerwonym dywanie Lido nie będzie aż tak wielu gwiazd z najwyższej półki ze względu na trwające strajki i ograniczenia, którym podlegają członkowie związku, a mianowicie zakaz promowania projektów.

Mimo to oficjalnie potwierdzono, że wśród gwiazd, które pojawią się na tegorocznym festiwalu, znajdą się Adam Driver, Jessica Chastain, Caleb Landry Jones i Mads Mikkelsen.

Festiwal potwierdził, że Driver ma pojawić się na czerwonym dywanie Lido, aby promować film Michaela Manna Ferrari, w którym wciela się w tytułowego bohatera, pioniera włoskich wyścigów samochodowych Enzo Ferrariego; Chastain dla Michela Franco Pamięćto jej pierwsza rola od czasu nagrodzonej Oscarem roli w filmie Oczy Tammy Faye (2021); Landry Jones dla Luca Bessona Dogman; Mikkelsena dla duńskiego reżysera Nikolaja Arcela Ziemia Obiecana.

Na Lido spodziewani są także Cailee Spaeny i Jacob Elordi, którzy wcielają się w Priscillę i Elvisa Presleya w filmie Sophii Coppoli Priscillaa także sama Priscilla Presley.

Wszystkie powyższe filmy uzyskały tymczasowe zwolnienia SAG-AFTRA, ponieważ są to niezależne produkcje, które nie zostały wyprodukowane przez członków AMPTP.

Obsada filmów studyjnych, takich jak Zabójca, Maestro I Biedactwa – wszystkich premier w Konkursie w tym roku – nie należy się spodziewać na Lido.

Według włoskiej agencji prasowej ANSA Kiefer Sutherland prawdopodobnie pojawi się na Lido, aby złożyć hołd ostatniemu filmowi zmarłego Williama Friedkina, dramatowi prawniczemu Sąd wojenny w sprawie buntu Caine’a – pomimo tego, że jego producentem są Showtime i Paramount Global, będący członkiem AMPTP.

Mówi się, że w tym roku wezmą w nim udział twórcy filmowi: David Fincher, Sofia Coppola, Ava DuVernay, Michael Mann, Yorgos Lanthimos i Woody Allen.

Na festiwalu weźmie udział grupa międzynarodowych talentów, w tym ikona Hongkongu Tony Leung, który zostanie uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości. Aktorka Valerie Lemercier należy do francuskich talentów występujących w Allen’s Zamach stanu i film Romana Polańskiego Pałac będą reprezentowani przez Fanny Ardant i Joaquin De Almeida.

80. Festiwal Filmowy w Wenecji rozpoczyna się w środę 30 sierpnia i potrwa do 9 września. Rozpoczyna się włoskim filmem akcji z II wojny światowej Komendantktóry zastąpił oryginalny film otwierający Pretendentzy, z Zendayą, film został przerwany z powodu strajków. Śledź kanał TylkoGliwice Culture, aby uzyskać pełną relację z festiwalu, w tym codzienne recenzje filmów.