O nas
Kontakt

Firma doradcza McKinsey zgadza się na ugodę z ubezpieczycielami w sprawie opioidów

Laura Kowalczyk

FILE: OxyContin pills are arranged for a photo.

Na mocy umowy firma konsultingowa utworzy fundusz, który będzie zwracał ubezpieczycielom, prywatnym planom świadczeń i innym podmiotom część lub całość kosztów opioidów na receptę.

Firma konsultingowa McKinsey and Co. zgodziła się zapłacić 78 milionów dolarów (70,5 miliona euro) w celu zaspokojenia roszczeń ubezpieczycieli i funduszy opieki zdrowotnej, że jej współpraca z firmami farmaceutycznymi przyczyniła się do kryzysu uzależnienia od opioidów w USA.

Porozumienie zostało ujawnione późnym piątkiem w dokumentach złożonych przed amerykańskim sądem federalnym w San Francisco w Kalifornii. Ugoda musi jeszcze zostać zatwierdzona przez sędziego.

Zgodnie z umową McKinsey utworzy fundusz, który będzie zwracał ubezpieczycielom, prywatnym programom świadczeń i innym podmiotom część lub całość kosztów opioidów na receptę.

Ubezpieczyciele argumentowali, że McKinsey współpracował z Purdue Pharma – producentem OxyContin (narkotycznego leku przeciwbólowego podobnego do morfiny) – aby opracować i zastosować agresywne taktyki marketingowe i sprzedażowe, aby przezwyciężyć zastrzeżenia lekarzy co do tych silnie uzależniających leków.

Ubezpieczyciele twierdzili, że zmusiło ich to do płacenia za opioidy na receptę, a nie za bezpieczniejsze, nieuzależniające i tańsze leki, w tym dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Musieli także zapłacić za późniejsze leczenie uzależnienia od opioidów.

Według Centrów Kontroli Chorób (CDC) w latach 1999–2021 w USA prawie 280 000 osób zmarło w wyniku przedawkowania opioidów na receptę. Ubezpieczyciele argumentowali, że McKinsey współpracował z Purdue Pharma nawet po ujawnieniu rozmiarów kryzysu opioidowego.

Ugoda jest najnowszym z wieloletnich wysiłków mających na celu pociągnięcie McKinsey do odpowiedzialności za jej rolę w epidemii opioidów.

W lutym 2021 roku firma zgodziła się zapłacić prawie 600 mln dolarów (542,9 mln euro) stanom USA, Dystrykcie Kolumbii i pięciu terytoriam USA. We wrześniu firma ogłosiła zawarcie odrębnej ugody o wartości 230 milionów dolarów (208 milionów euro) z okręgami szkolnymi i samorządami lokalnymi.

Poproszony w sobotę o komentarz McKinsey odniósł się do oświadczenia opublikowanego we wrześniu.

„Jak już stwierdziliśmy wcześniej, nadal uważamy, że nasza poprzednia praca była zgodna z prawem i odrzucamy twierdzenia, że ​​jest inaczej” – stwierdziła firma, dodając, że osiągnęła ugodę, aby uniknąć przedłużającego się postępowania sądowego.

McKinsey stwierdził, że w 2019 r. przestał doradzać klientom w sprawach związanych z opioidami.