O nas
Kontakt

Firma wydobywcza Anglo American odrzuca „oportunistyczną” ofertę przejęcia od BHP

Laura Kowalczyk

Mining

Brytyjska firma wydobywcza uważa, że ​​oferta rywala wynosząca 36 miliardów euro jest „znacznie” za niska.

Anglo American odrzucił propozycję przejęcia od swojego największego rywala BHP, argumentując, że oferta jest sprzeczna z interesami akcjonariuszy.

BHP, największa na świecie firma wydobywcza, ogłosiła wczoraj, że złoży ofertę połączenia ze swoim rywalem za 31 miliardów funtów (około 36 miliardów euro).

W ramach transakcji akcjonariusze Anglo otrzymają 25,08 funtów na akcję.

„Zarząd zapoznał się z propozycją wraz ze swoimi doradcami i doszedł do wniosku, że propozycja znacznie zaniża wartość Anglo American i jej perspektyw na przyszłość” – stwierdziła w oświadczeniu notowana na londyńskiej spółce spółka.

Ewentualna fuzja wymagałaby od Anglo wydzielenia działalności związanej z platyną i rudą żelaza w Republice Południowej Afryki w celu uproszczenia swojej działalności – warunek krytykowany przez firmę.

„Propozycja BHP jest oportunistyczna i nie uwzględnia perspektyw Anglo American” – powiedział Stuart Chambers, prezes Anglo American. „Proponowana struktura jest również wysoce nieatrakcyjna, powodując znaczną niepewność i ryzyko wykonania ponoszone prawie w całości przez Anglo American, jej akcjonariuszy i inne zainteresowane strony”.

Oferta przejęcia pojawia się po tym, jak Anglo American odnotowała w ubiegłym roku 94% spadek zysków i jest częścią strategii BHP mającej na celu zwiększenie produkcji miedzi.

Transakcja pomiędzy firmami byłaby drugim dużym przejęciem BHP w ciągu około roku od zakupu spółki Oz Minerals wydobywającej miedź w 2023 roku.

Anglo posiada kopalnie miedzi w takich krajach, jak Republika Południowej Afryki, Chile i Peru, a metal ten stanowi 30% całkowitej produkcji firmy.

Biorąc pod uwagę kluczową rolę miedzi w transformacji zielonej energii, światowy popyt na ten towar już rośnie – i oczekuje się, że będzie nadal rósł.

Ceny miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosły w tym roku o 15%, zbliżając się do 10 000 dolarów za tonę (9 355 euro).

Jeżeli doszłoby do fuzji, która obecnie opiera się na poprawie podaży, połączone przedsiębiorstwo generowałoby około 10% światowych dostaw miedzi.