O nas
Kontakt

Francja składa hołd generałowi odpowiedzialnemu za odbudowę katedry Notre Dame

Laura Kowalczyk

Francja składa hołd generałowi odpowiedzialnemu za odbudowę katedry Notre Dame

W piątek w Pałacu Inwalidów w Paryżu Francja pożegnała generała Jean-Louisa Georgelina, który w zeszłym tygodniu w wieku 74 lat zginął w wypadku podczas wędrówki. Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył hołd żołnierzowi zawodowemu, który dowodził nadzorowaniem Rekonstrukcja katedry Notre Dame.

W piątek Francja złożyła hołd generałowi Jean-Louisowi Georgelinowi w Les Invalides, po jego śmierci w zeszłym tygodniu w wypadku podczas wędrówki w Pirenejach.

Podczas ceremonii złożenia hołdu narodowego prezydent Francji Emmanuel Macron ubolewał nad stratą charyzmatycznego 74-latka, mówiąc, że Francja straciła jednego ze swoich wspaniałych żołnierzy.

Urodzony 30 sierpnia 1948 r. Georgelin uczęszczał do prestiżowej Akademii Wojskowej Saint-Cyr, a następnie służył w pułkach piechoty i spadochronowych oraz w wywiadzie wojskowym.

Studiował w Kolegium Dowództwa i Sztabu Generalnego Armii Stanów Zjednoczonych w Fort Leavenworth w Kansas, a następnie został osobistym szefem wojskowym zmarłego prezydenta Jacques’a Chiraca, a następnie szefem sztabu francuskiej armii w latach 2006–2010.

W kwietniu 2019 r., zaledwie kilka dni po pożarze, który spustoszył słynną katedrę Notre Dame i zniszczył jej iglicę, prezydent Emmanuel Macron mianował Georgelina na kierownika prac konserwatorskich.

Ambitny projekt zaakceptowany przez emerytowanego generała.

Kiedy w zeszłym tygodniu rozeszła się wiadomość o jego śmierci, prezydent Macron powiedział: „Generał Georgelin nigdy na własne oczy nie zobaczy ponownego otwarcia Notre Dame”, ale dodał, że kiedy zostanie ponownie otwarte 8 grudnia 2024 r., „będzie obecny z nami.”