O nas
Kontakt

Francja twierdzi, że Rosja groziła zestrzeleniem samolotów nad Morzem Czarnym

Laura Kowalczyk

French Defense Minister Sebastien Lecornu.

Państwa NATO w coraz większym stopniu podnoszą alarm w związku z bezpośrednim zagrożeniem, jakie stoją przed nimi ze strony sił Moskwy.

Siły rosyjskie zagroziły zestrzeleniem francuskiego samolotu patrolującego międzynarodową przestrzeń powietrzną nad Morzem Czarnym, powiedział w czwartek minister obrony Francji.

Oświadczenie to jest kolejnym sygnałem coraz bardziej agresywnego zachowania Moskwy w obliczu zbliżającej się inwazji na Ukrainę.

Sébastien Lecornu nie podał konkretnych szczegółów na temat francuskich lotów ani samolotów biorących udział w grożącym zestrzeleniu.

Stwierdził jednak, że incydent pokazał, że Rosja powraca do „szczególnie agresywnej” postawy przypominającej zachowanie byłego Związku Radzieckiego podczas zimnej wojny.

„Miesiąc temu, aby dać państwu bardzo konkretny przykład, rosyjski system kontroli ruchu lotniczego zagroził zestrzeleniem francuskiego samolotu na Morzu Czarnym, gdy znajdowaliśmy się w wolnej strefie międzynarodowej, gdzie patrolujemy” – powiedział w radiu RTL.

„Zachowanie Rosji w 2024 r. nie ma żadnego związku z tym, co widzieliśmy w 2022 r. i oczywiście przed agresją na Ukrainę” – stwierdził minister. „Wyjaśnia się to faktem, że Rosja ma trudności na polu bitwy na Ukrainie”.

Rzecznik francuskiej armii, pułkownik Pierre Gaudillière, wyjaśnił, że Lecornu miał na myśli incydent, który miał miejsce w połowie listopada, w którym brał udział jeden z czterech gigantycznych francuskich samolotów obserwacyjnych AWACS.

Gaudillière opisał incydent jako bezprecedensowy w przypadku francuskiego lotu w tym regionie.

„To był francuski AWACS” lecący nad wodami międzynarodowymi na Morzu Czarnym, szczegółowo opisał. „Przez komunikację radiową grozili mu Rosjanie.

„To była szczególnie agresywna wymiana zdań” – dodał Gaudillière. „To pierwszy raz”.

Krawędź konfliktu

Piloci francuskich sił powietrznych regularnie patrolują wschodnią flankę NATO w ramach wysiłków 31-narodowego sojuszu wojskowego mającego na celu wzmocnienie jego obrony od czasu, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę dwa lata temu, w sobotę.

Francuskie loty obejmują patrole dalekiego zasięgu wykonywane przez samolot obserwacyjny AWACS.

Lecąc wysoko nad wybrzeżem Morza Czarnego, za pomocą potężnego radaru i innego sprzętu obserwacyjnego spoglądają na Półwysep Krymski, zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Loty obserwacyjne mogą wykrywać wystrzeliwanie rakiet, ataki powietrzne i inne działania wojskowe podczas konfliktu na Ukrainie.

Rosyjscy piloci już wcześniej dali jasno do zrozumienia, że ​​nie lubią, gdy się ich obserwuje.

W 2022 roku rosyjski myśliwiec wystrzelił rakietę w pobliżu samolotu obserwacyjnego RC-135 Rivet Joint brytyjskich sił powietrznych, który leciał w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym – podał brytyjski rząd.

W marcu 2023 r. rząd USA opublikował wideo przedstawiające rosyjski myśliwiec zrzucający paliwo na drona obserwacyjnego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który następnie rozbił się w Morzu Czarnym.