O nas
Kontakt

Francuska aktorka Judith Godrèche składa skargę o gwałt na słynnego reżysera

Laura Kowalczyk

French actress Judith Godrèche files rape complaint against famed director

Judith Godrèche oskarża Benoît Jacquota o „drapieżnictwo” i „brutalny gwałt na osobie nieletniej poniżej 15. roku życia popełniony przez osobę sprawującą władzę”.

Jak podaje francuska gazeta Le Monde, francuska aktorka Judith Godrèche złożyła skargę o gwałt na reżyserze Benoît Jacquot.

Francuska prokuratorzy poinformowali dziś, że wszczęli śledztwo po tym, jak Godrèche złożył skargę na Jacquota, oskarżając go o zgwałcenie jej w związku, który rozpoczął się, gdy ona miała 14 lat, a on 39.

Godrèche (51 l.) oskarża Jacquota (77 l.) o „drapieżnictwo” i „brutalny gwałt na nieletniej poniżej 15. roku życia popełniony przez osobę sprawującą władzę”.

„Prokuratura paryska powierzyła śledztwo Brygadzie Ochrony Nieletnich” – powiedział Variety rzecznik. „Śledztwo dotyczy przestępstw zgwałcenia małoletniego do 15 roku życia popełnionego przez osobę sprawującą władzę, zgwałcenia, przemocy ze strony partnera oraz napaści na tle seksualnym na nieletniego powyżej 15 roku życia ze strony osoby sprawującej władzę. Zarzuca się, że do przestępstw doszło w latach 1986–1992.”

Za przestępstwo grozi kara 20 lat pozbawienia wolności, choć „prawdopodobnie” w tej sprawie upłynął termin przedawnienia, podaje „Le Monde”.

Jacquot, jeden z najwybitniejszych francuskich reżyserów, którego film z 2013 roku Les Adieux à la reine (Żegnaj, moja królowo) zdobyła trzy nagrody Cezara (francuski odpowiednik Oscara), w komentarzach dla dziennika „Le Monde” zaprzecza oskarżeniom. Powiedział portalowi, że ich związek był „miłosny”.

Benoît Jacquot
Benoît Jacquot

Godrèche i Jacquot poznali się w 1986 roku na planie jego filmu Les Mendianciktóry ukazał się dwa lata później.

Pomimo 25-letniej różnicy wieku, rozpoczęli związek, który trwał sześć lat, podczas których aktorka twierdzi, że „była w uścisku (Jacquota)”. Zagrała także w jego filmie z 1990 roku La Désenchantée (Rozczarowani).

„To historia podobna do historii dzieci, które zostały porwane, a które dorastają, nie widząc świata i które nie mogą myśleć źle o swoim porywaczu” – napisał Godrèche przed przesłuchaniem, jak donosi „Le Monde”.

„Chciałabym, żeby Benoît zgodził się zostać moim przyjacielem, żeby mnie nie miał, nie chciałam jego ciała. Bardzo szybko wzbudził we mnie obrzydzenie.

Le Monde doniósł, że Jacquot zabronił jej również stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji, a pod koniec ich związku stał się szczególnie agresywny.

Judyta Godreche
Judyta Godreche

Godrèche, który wystąpił w ponad 50 filmach, m.in Człowiek w żelaznej masce u boku Leonardo DiCaprio powiedział gazecie: „Po raz pierwszy w życiu płakałem nad sobą, nad tym maltretowanym dzieckiem, którym byłem”.

Aktorka była jedną z osób, które w 2017 roku wypowiadały się przeciwko amerykańskiemu producentowi filmowemu Harveyowi Weinsteinowi w szczytowym momencie ruchu #MeToo.

#MeToo nabrało tempa we Francji i wymusza nową debatę na temat przemocy seksualnej we francuskim kinie.

Kontrowersje wokół francuskiego aktora Gérarda Depardieu w dalszym ciągu wstrząsają światem francuskiej kultury, a nowo opublikowany materiał filmowy, na którym Depardieu wypowiada nieprzyzwoite komentarze, wywołuje zamieszanie. Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że aktor stał się celem „polowania”, co również wywołało gorącą debatę.

W zeszłym miesiącu francuski sąd oddalił pozew przeciwko aktorowi znęcającemu się nad napaścią na tle seksualnym, stwierdzając, że doszło do przedawnienia.

Zarzuty zostały wniesione przez aktorkę Hélène Darras we wrześniu ubiegłego roku i są powiązane z incydentem, który rzekomo miał miejsce w 2007 roku, kiedy Darras i Depardieu kręcili film Dyskoteka. Darras miał wtedy 26 lat i był statystą w filmie.