O nas
Kontakt

Matka amerykańskiego zamachowca w szkole uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci w przełomowej sprawie

Laura Kowalczyk

Jennifer Crumbley walks into the Oakland County courtroom of Judge Cheryl Matthews before being found guilty on four counts of involuntary manslaughter on Tuesday, Feb. 6.

Jennifer Crumbley została uznana za winną czterech zarzutów i za każdy zarzut grozi jej 15 lat więzienia.

Sąd ze stanu Michigan skazał we wtorek matkę szkolnego strzelca za nieumyślne spowodowanie śmierci w związku z zabójstwem czterech uczniów w 2021 r., co czyni ją pierwszym rodzicem w USA pociągniętym do odpowiedzialności za masową strzelaninę dziecka.

Prokuratorzy twierdzą, że Jennifer Crumbley miała zgodnie z prawem stanowym obowiązek uniemożliwić swojemu synowi, który miał wtedy 15 lat, krzywdzenie innych. Została oskarżona o to, że nie zabezpieczyła w domu broni i amunicji oraz że nie zapewniła Ethanowi Crumbleyowi pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.

Cztery wyroki skazujące – po jednym dla każdego ucznia zamordowanego w Oxford High School – zapadły po około 11 godzinach narad.

Crumbley, lat 45, spuściła wzrok i lekko pokręciła głową, gdy każdy z przysięgłych był przesłuchiwany po odczytaniu werdyktów.

Adwokat Shannon Smith (po lewej) stoi obok oskarżonej Jennifer Crumbley podczas jej procesu, poniedziałek, 5 lutego 2024 r. w Pontiac w stanie Michigan.
Adwokat Shannon Smith (po lewej) stoi obok oskarżonej Jennifer Crumbley podczas jej procesu, poniedziałek, 5 lutego 2024 r. w Pontiac w stanie Michigan.

Wychodząc z sali sądowej, prokurator Karen McDonald uściskała krewnych ofiar Justina Shillinga i Madisyn Baldwin.

„Dziękuję” – szepnął do niej mężczyzna.

„Usłyszano krzyki i czuję, że ten wyrok odbije się echem w każdym gospodarstwie domowym w kraju” – powiedział przed salą sądową ojciec Justina, Craig Shilling.

„Uważam, że jest to konieczne i jestem zadowolony z wyroku. To nadal smutna sytuacja. Trzeba to zakończyć. Chodzi o odpowiedzialność i o to prosiliśmy od dawna” – powiedział Shilling.

Nakaz milczenia wydany przez sędziego uniemożliwił McDonaldowi i obrońcy Shannonowi Smithowi rozmowę z reporterami.

Ethan Crumbley stoi ze swoimi prawnikami Paulette Loftin (po lewej) i Amy Hopp, piątek, 8 grudnia 2023 r. w Pontiac w stanie Michigan.
Ethan Crumbley stoi ze swoimi prawnikami Paulette Loftin (po lewej) i Amy Hopp, piątek, 8 grudnia 2023 r. w Pontiac w stanie Michigan.

Rankiem 30 listopada 2021 r. pracownicy szkoły wyrazili zaniepokojenie zadaniem z matematyki oddanym przez Ethana, które obejmowało brutalne wyciągnięcie broni, kuli i rannego mężczyzny, któremu towarzyszyły desperackie wyrażenia. Jego rodzice zostali wezwani do szkoły na spotkanie, ale nie zabrali chłopca do domu.

Kilka godzin później wyciągnął z plecaka pistolet i zastrzelił 10 uczniów oraz nauczyciela. Czterech uczniów umiera. Nikt nie sprawdzał plecaka.

Bronią był Sig Sauer 9 mm, który kupił mu ojciec zaledwie cztery dni wcześniej. W ten sam weekend jego matka zabrała syna na strzelnicę.

Nastoletni strzelec, obecnie 17-letni, przyznał się do morderstwa i terroryzmu i odsiaduje wyrok dożywocia.

Prokuratorzy nie powiedzieli, czy wystąpią o kolejne wyroki w związku z czterema wyrokami skazującymi, co może oznaczać maksymalnie 60 lat więzienia, jeśli sędzia Cheryl Matthews się zgodzi.

Mąż Crumbley, James, stanie przed sądem w marcu.