Valérie Hayer stanie na czele frakcji liberałów i centrystów w Parlamencie Europejskim – grupy Odnów Europę – po uzyskaniu w czwartek poparcia 101 prawodawców.
Hayer, poseł do Parlamentu Europejskiego (MEP) z partii Renesans Emmanuela Macrona, w wieku 37 lat zostaje najmłodszą osobą na czele grupy liberalnej w Parlamencie Europejskim.
Stanowisko to pozostało nieobsadzone na początku tego miesiąca, po tym jak Stéphane Séjourné został mianowany ministrem spraw zagranicznych w rządzie Emmanuela Macrona. Hayer był jedynym kandydatem na to stanowisko i został wybrany przez aklamację.
Powszechnie krążyły pogłoski, że do tej roli będzie miał malik Azmani, holenderski poseł do Parlamentu Europejskiego i członek organizacji Renew, ale nie podał swojego nazwiska. Jego holenderska liberalna partia VVD prowadzi obecnie delikatne rozmowy koalicyjne w Holandii po szokującym zwycięstwie skrajnie prawicowej populistycznej Partii Wolności Geerta Wildersa w listopadowych wyborach w Holandii.
Hayer przejmuje stery, podczas gdy grupa parasolowa Renew Europe, do której należą partie centrowe i liberalne z całego bloku, traci w sondażach przed wyborami europejskimi odbywającymi się w dniach 6–9 czerwca.
Obecne prognozy przewidują, że ugrupowanie to straci aż 15 mandatów, podczas gdy ugrupowania prawicowe wydają się zyskać wystarczające terytorium, aby po raz pierwszy utworzyć koalicję większościową w parlamencie, na fali niedawnego triumfu Wildersa w Holandii.
„Nasza rodzina jest silnie zjednoczona i optymistycznie patrzy na nadchodzące wybory” – powiedział Hayer.
„Jesteśmy najbardziej rozpoznawalną rodziną polityczną w walce ze skrajnościami i populistami” – Hayer powiedział o fali skrajnej prawicy. „Damy więc z siebie wszystko w tej walce w ciągu najbliższych tygodni i zobaczymy się w wieczór wyborczy”.
Ostrzegła jednak również, że „podstawowe wartości” Europy są zagrożone, gdy Europejczycy udają się do urn, uznając skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD), polskie opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz węgierskiego Viktora Orbána jako główne zagrożenia.
„Chcę jasno powiedzieć, że nasza rodzina nie ulegnie szantażowi” – powiedziała, odnosząc się do Orbána.
Część liberalnych prawodawców oskarżyła węgierskiego premiera o zawetowanie wsparcia finansowego bloku dla Ukrainy w celu wywarcia nacisku na władzę wykonawczą UE, aby odblokowała fundusze UE dla Węgier, zamrożone ze względu na obawy dotyczące praworządności i odstępstw od demokracji.
Hayer – której rodzice są rolnikami – również w swoim pierwszym przemówieniu jako przewodniczącej organizacji Renew zapewniła, że jej grupa „uważnie” podchodzi do problemów europejskiego sektora rolnego.
W ostatnich tygodniach na całym kontynencie rozprzestrzeniły się protesty rolników w związku ze skargami, takimi jak wysokie ceny energii, uciążliwa polityka ochrony środowiska i umowy o wolnym handlu zawarte przez UE z krajami trzecimi.
Sztandarowy brukselski Zielony Ład, którego celem jest znaczne ograniczenie emisji w celu ograniczenia zmian klimatycznych, wyłania się jako jedno z głównych źródeł niezadowolenia wśród wiejskich społeczności rolniczych.
Hayer powstrzymała się od potwierdzenia, czy grupa Renew w swoim manifeście przed czerwcowymi wyborami planuje „pauzę” w sprawie polityki Zielonego Ładu, ale wskazała, że zostanie to omówione przez partie jej grupy.
„Będzie to przedmiotem dyskusji, które wszyscy wspólnie przeprowadzimy” – powiedziała.