O nas
Kontakt

Francuska minister sprawiedliwości pyta po konferencji prasowej, dlaczego reporterki nie są „topless”.

Laura Kowalczyk

Francuska minister sprawiedliwości pyta po konferencji prasowej, dlaczego reporterki nie są „topless”.

„Zauważyłem, że żadna z dziennikarek, które przeprowadzały ze mną wywiad, nie była topless. Czy nie było wystarczająco gorąco?”, powiedział francuski minister sprawiedliwości Eric Dupont-Moretti po konferencji prasowej poświęconej kobiecie skazanej za pokazywanie się na tle seksualnym.

Minister sprawiedliwości Francji znalazł się pod ostrzałem po tym, jak na zakończenie poniedziałkowej konferencji prasowej skomentował, że „żadna z dziennikarek, które przeprowadzały ze mną wywiad, nie była topless”.

– Czy nie było wystarczająco gorąco? zapytał Eric Dupont-Moretti.

Jego komentarze spotkały się z powszechnym potępieniem ze strony związków dziennikarskich, które nazwały je „niewłaściwymi” i „seksistowskimi”, chociaż źródła bliskie ministrowi twierdzą, że jego słowa zostały „wyrwane z kontekstu”.

W poniedziałek Minister Sprawiedliwości udał się do Aurillac, niedaleko centrum Francji, aby dokonać przeglądu szkód wyrządzonych w budynku sądu podczas weekendowej demonstracji zorganizowanej przez dużą liczbę kobiet topless w obronie kobiety o imieniu Marina, ściganej za „wystawę seksualną”. po spacerze po mieście topless.

Marina wyjaśniła lokalnej prasie, że jest „niezwykle seksowna” i chciała być „jak połowa mężczyzn” bez koszul.

„Niestosowne” komentarze nawet „jako żart”

Po konferencji prasowej w Aurillac Dupont-Moretti przedstawił swoje uwagi na temat dziennikarek.

Związek redakcyjny kanału BFMTV oświadczył, że wygłosił te uwagi przed „kilku dziennikarzami, w tym dwoma kolegami z redakcji”.

Tymczasem związek redakcyjny TFI natychmiast potępił „seksistowskie komentarze” wygłaszane przed „ekipą filmową”, uznając je za „niedopuszczalne”, a nawet „jako żart”.

Ze swej strony Dupont-Moretti ubolewa nad „kontrowersją, na którą nie ma miejsca” – powiedziało AFP jego otoczenie, powołując się na jego „całkowitą” determinację do „walki z wszelkimi rodzajami przemocy na tle seksualnym i seksistowskim”.

„Uwagi zostały wyrwane z kontekstu, aby przypisać mu intencje, które nie są jego własnymi”

Otoczenie Ministra Sprawiedliwości

„Minister ubolewa, że ​​w czasie, gdy sąd niemal doszczętnie spłonął od góry do dołu, (…) wyrwane zostały z kontekstu uwagi, aby przypisać mu takie, które nie są jego własnymi intencjami”.

Jego świta również chciała wyjaśnić przebieg tej sceny. Według niego minister najpierw zauważył, że dziennikarze nie byli „topless”, „co oznacza, że ​​poszanowanie prawa było normą”. Wtedy ktoś w pokoju zapytał: „Może nie było wystarczająco ciepło?” Na co minister odpowiedział: „Nie było wystarczająco gorąco? Przystoi ci to mówić, jesteś mężczyzną”.

„Co za finezja. Co za elokwencja. Co za waleczność. Co za człowiek. Co za minister” – zażartowała aktywistka feministyczna Anne-Cécile Mailfert, prezes Fondation des femmes.