O nas
Kontakt

Francuska policja aresztuje Rosjanina pochodzenia ukraińskiego podejrzanego o zamach bombowy

Laura Kowalczyk

FILE PHOTO

Podejrzany został przesłuchany w miejscowym szpitalu, gdzie był leczony z powodu oparzeń ramienia i twarzy podczas obchodzenia się z materiałami wybuchowymi.

W środę francuskie media podały, że 26-letni Rosjanin pochodzenia ukraiński został aresztowany we wtorek wieczorem pod zarzutem planowania ataku z użyciem materiałów wybuchowych domowej roboty.

Mówi się, że podejrzany, przesłuchiwany w miejscowym szpitalu, odniósł poważne obrażenia podczas manipulowania w pobliskim hotelu urządzeniem wykonanym z TATP, potężnego domowego materiału wybuchowego.

Z doniesień wynika, że ​​w jego pokoju hotelowym policja znalazła komponenty użyte do produkcji improwizowanego ładunku wybuchowego.

Według „Le Figaro” podejrzany jest przesłuchiwany przez francuską agencję bezpieczeństwa DGSI. Mówi się, że jest rosyjskojęzycznym mieszkańcem Donbasu na Ukrainie.

Donbas na wschodzie Ukrainy był miejscem pierwszej rosyjskiej inwazji w 2014 r., kiedy Moskwa pomagała i podżegała lokalnych prorosyjskich separatystów.

Po inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku część Donbasu – wraz z dwoma innymi okupowanymi obwodami ukraińskimi, Chersoniem i Zaporożem – została jednostronnie zaanektowana przez Kreml, co zostało odrzucone przez Kijów i społeczność międzynarodową.

Władze badają podejrzenia, że ​​podejrzany mógł zaplanować atak na samolot towarowy lecący na Ukrainę odlatujący z lotniska Roissy-Charles-de-Gaulle pod Paryżem, podają raporty.