We wtorek w Pałacu Venaria w Turynie zakończył się szczyt dotyczący środowiska, energii i klimatu.
Kraje G7 zgodziły się na wycofanie energetyki węglowej w pierwszej połowie lat trzydziestych XXI wieku.
We wtorek w Pałacu Venaria w Turynie zakończyło się posiedzenie G7 ds. środowiska, energii i klimatu.
Głównym tematem szczytu była zielona transformacja oraz zajęcie się zmianami klimatycznymi, zanieczyszczeniami, kryzysem energetycznym i utratą różnorodności biologicznej.
W oświadczeniu wydanym na zakończenie dwudniowej konferencji kraje G7 oświadczyły, że wspólnie zgodziły się na „wycofywanie istniejącej nieobniżonej produkcji energii węglowej w naszych systemach energetycznych w pierwszej połowie lat 30. XXI wieku lub w harmonogramie zgodnym z utrzymaniem limitu wzrostu temperatury o 1,5°C w zasięgu ręki”.
„Przejście na czystą energię musi przebiegać w sposób uporządkowany” – powiedział japoński minister gospodarki Ken Saito. „Z tego punktu widzenia osiągnęliśmy zrównoważone porozumienie”.
Jest to pierwszy raz, kiedy grupa G7 wyraźnie wspomniała o stopniowym wycofywaniu się z wydobycia, ale porozumienie pozostawia elastyczność krajom w dużym stopniu uzależnionym od węgla.
Działacze na rzecz ochrony środowiska twierdzą, że zaangażowanie jest niewystarczające
Komunikat przedstawia harmonogram zobowiązań krajów podjętych na zeszłorocznej konferencji COP28 w Dubaju, w których wezwano do przyspieszenia wycofywania tzw. nieobniżonej energetyki węglowej, w przypadku której nie wychwytuje się emisji.
„Po raz pierwszy wskazano ścieżkę i cel” – powiedział na konferencji prasowej włoski minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Picchetto Fratin.
Działacze na rzecz ochrony środowiska stwierdzili, że zobowiązanie to nie spełniło celu, jakim jest dekarbonizacja sektorów energetycznych w krajach G7 do 2035 r., zalecanego zarówno przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), jak i Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), który wymagałby wycofania węgla do 2030 r. i gazowej do 2035 r.
W kampanii Beyond Fossils Fuel nazwano zobowiązanie dotyczące wycofywania się z energetyki węglowej niejasnym, „prawdopodobnie w celu nakłonienia Japonii do wycofania się z węgla”.
Japonia jest jedynym krajem G7, który nie ma daty wycofania się z węgla. Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada zobowiązały się do wycofania węgla nie później niż do 2030 r., podczas gdy Stany Zjednoczone i Niemcy „podejmują istotne kroki w kierunku tej daty” – powiedział Pieter de Pous, kierownik programu Coal to Clean firmy E3G.
„Ministrowie G7 muszą dawać przykład i dostosować swoje zobowiązania do rzeczywistości i pilności kryzysu klimatycznego” – powiedziała Claire Smith z Beyond Fossil Fuels.