O nas
Kontakt

Anarchia w Wielkiej Brytanii: wystawa prezentuje rzadkie prace zmarłego artysty Sex Pistols, Jamiego Reida

Laura Kowalczyk

Enter Gallery presents -

Wystawa zatytułowana „Jamie Reid, A Lifetime of Radical Gestures” prezentuje rzadkie, limitowane edycje grafik od lat 90. do współczesności oraz nigdy wcześniej nie widziane obrazy, w tym ostatnie arcydzieło Reida.

W galerii Enter w Brighton odbędzie się specjalna wystawa składająca hołd Jamiemu Reidowi, legendarnemu brytyjskiemu artyście stojącemu za niektórymi z najbardziej kultowych okładek płyt i grafik Sex Pistols.

Tygodniowa prezentacja czerpie z serii Rogue Materials Reida, znaczącej kolekcji obejmującej lata 1972–2021.

Wystawa, prezentująca wczesne plakaty i ulotki z ery Sex Pistols, a także wkład w ruchy protestacyjne, takie jak Anti Poll Tax Alliance w latach 80. i ruch Occupy London w 2012 r., stanowi hołd dla płodnej twórczości Reida i jego zaangażowania w radykalną politykę.

Kuratorem wystawy jest współpraca z galerystą Reida, Johnem Marchantem, który kiedyś w słynny i cudowny sposób opisał Reida jako „anarchistę, punka, hipisa, buntownika i romantyka”.

Wystawa „Jamie Reid: całe życie radykalnych gestów” w Galerii Enter
God Save the Queen (złoto) Jamiego Reida

Od kultowych okładek Sex Pistols po przedstawienia nazistowskiego Donalda Trumpa i portret królowej Elżbiety II ze swastyką – Reid zyskał reputację głównego inicjatora, przedstawiającego złożone idee polityczne poprzez żywe, buntownicze dzieła sztuki, które pozostają aktualne także dzisiaj.

Jego prace, często zawierające litery wycięte z nagłówków gazet w stylu listu z żądaniem okupu, pomogły zdefiniować wizerunek punk rocka, szczególnie w Wielkiej Brytanii pod koniec lat 70.

„Enter Gallery miała przyjemność blisko współpracować z Jamiem Reidem przez kilka dziesięcioleci. Był prawdziwym wizjonerem, zawsze walczącym o równość i sprawiedliwość poprzez ekscytujące, buntownicze i ryzykowne prace, które wywoływały reakcję” – mówi Helen Hiett, szefowa działu Enter Gallery kupowanie.

Dodaje: „W tej retrospektywie oddajemy cześć jego fascynującemu życiu i kreatywności i nie możemy się doczekać, aż przedstawimy jego kultowe prace mieszkańcom Brighton i nie tylko”.

Anarchia w Wielkiej Brytanii Jamie Reid

Na szczególną uwagę zasługuje odsłonięcie ostatniej zatwierdzonej grafiki Reida, ukończonej przed jego śmiercią.

Utwór zatytułowany „Anarchy in the UK” przedstawia poszarpanego Union Jacka spiętego punkowymi agrafkami, co stanowi hołd dla wydanego w 1976 roku singla Sex Pistols o tym samym tytule.

Flagi te, zatwierdzone przez Reida i jego fundację The Arcova Trust, zostaną wydane jako wydruki we współpracy z Sex Pistols Residuals i Bravado.

John Marchant, wieloletni przyjaciel i archiwista Jamiego Reida, mówi: „Jestem bardzo szczęśliwy, że współpracujemy z Enter Gallery w celu wydania tego ekskluzywnego wydania wydruku niesławnej flagi Jamiego Reida „Anarchia w Wielkiej Brytanii”, ponieważ mamy wspaniałą historię współpracując, aby zaoferować kolekcjonerom światowej sławy dzieła sztuki i przesłania Jamiego”.

Fuck Forever (srebro) Jamiego Reida
Krwawe Imperium (czerwone i niebieskie) Jamiego Reida
Czarna anarchia Jamiego Reida

Wystawę „Jamie Reid, całe życie radykalnych gestów” można oglądać do 2 maja w galerii Enter w Brighton.