O nas
Kontakt

Gdzie są najdroższe mieszkania w Europie i ile ludzie są skłonni wydać?

Laura Kowalczyk

Apartment blocks are pictured in Duesseldorf, Germany, Wednesday, June 28, 2023.

Nowe dane pokazują, gdzie mieszkania w Europie są najdroższe i gdzie ludzie są skłonni wydać na nie więcej.

Według Fundacji Rezolucji najwięcej na mieszkania wydają Finowie, tuż za nimi plasują się Brytyjczycy.

Brytyjski zespół doradców ustalił, że Finowie wydają 24% swoich całkowitych wydatków na mieszkania, czyli znacznie powyżej średniej UE wynoszącej 15%.

Dane łączą koszt faktycznie płaconego czynszu z szacunkowymi kosztami, jakie ponieśliby właściciele, gdyby wynajmowali swoje domy na otwartym rynku – zwanym „czynszem kalkulacyjnym”.

Z kolei w Polsce na mieszkalnictwo przypada najniższy udział wydatków ze wszystkich krajów OECD, wynoszący 6% wydatków.

Gdzie ceny mieszkań są najwyższe?

Ceny mieszkań są najwyższe w Wielkiej Brytanii w stosunku do ogólnego poziomu cen w kraju, a następnie w Nowej Zelandii, Australii i Irlandii. Zarówno Polska, jak i Grecja plasują się znacznie poniżej średniej OECD – niskie koszty mieszkań częściowo wyjaśniają wysoki poziom konsumpcji mieszkań.

W Europie ceny domów wzrosły najbardziej w Turcji – a dane pokazują, że ceny domów w Turcji są 12 razy wyższe niż dziewięć lat temu w wartościach nominalnych. To stawia apartament w Stambule w ścisłej konkurencji ze słynnymi drogimi hotelami w Paryżu i Londynie.

Wśród państw członkowskich OECD najmniejszą zmianę odnotowały kraje Europy Północnej, takie jak Szwecja i Finlandia, przy czym nominalne ceny domów wzrosły od 2015 r. o ponad 4%.

Tuż za Turcją plasują się Węgry, gdzie ceny są o 166% wyższe niż w 2015 roku.

Walka z rosnącymi cenami nieruchomości

Rosnące ceny nieruchomości i czynsze – napędzane głównie rosnącym popytem ze strony zagranicznych nabywców i ciągłym wzrostem gospodarczym – utrudniają Grekom wspinanie się po szczeblach kariery na rynku nieruchomości.

Niedawna ankieta TylkoGliwice wykazała, że ​​walka z rosnącymi cenami była główną kwestią wyborców w nadchodzących wyborach europejskich, a 68% respondentów uznało ją za priorytet.

Ogromny baner z napisami
Ogromny baner z napisem „Solidarność przed własnością” rozwija się z budynku mieszkalnego podczas demonstracji w Lizbonie, sobota, 1 kwietnia 2023 r.

Fundacja zbadała także związek pomiędzy ogólnym dobrobytem narodu a ilością usług mieszkaniowych, z których korzysta.

Konsumpcja mieszkaniowa była najwyższa w Polsce, a następnie w Grecji i Czechach.

Brytyjskie gospodarstwa domowe, w porównaniu z ogólnym dobrobytem kraju, zużywają znacznie mniej mieszkań niż gospodarstwa domowe we wszystkich pozostałych gospodarkach OECD z wyjątkiem Kolumbii – zdecydowanie najbiedniejszego członka tej grupy.