O nas
Kontakt

ONZ będzie głosować nad sponsorowanym przez USA projektem ustawy wzywającym do zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem

Laura Kowalczyk

US United Nations (UN) Ambassador Linda Thomas-Greenfield (centre) addresses a meeting of the UN Security Council on the war in Gaza, on March 11, 2024, at UN headquarters.

Oczekuje się, że Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych będzie dziś głosować nad projektem ustawy zainicjowanym przez Stany Zjednoczone wzywającym do „natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni” w wojnie Izrael-Hamas. Wojna w obecnym kształcie pochłonęła życie ponad 30 000 ludzi.

Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie dziś głosować nad rezolucją ogłaszającą „natychmiastowe i trwałe zawieszenie broni” w Gazie. Celem sponsorowanej przez USA ustawy jest ochrona ludności cywilnej i umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej ponad dwóm milionom Palestyńczyków.

USA zawetowały już kilka projektów rezolucji.

Poprzedni projekt ustawy udostępniony na początku tego miesiąca kładł nacisk na umowę z zakładnikami w ramach wspierania międzynarodowych wysiłków na rzecz zawieszenia broni. Nowy dokument nie łączy jednak natychmiastowej przerwy z uwolnieniem zakładników schwytanych w ataku z 7 października.

„W tym celu” jednak jednoznacznie poprze wysiłki dyplomatyczne „na rzecz zapewnienia takiego zawieszenia broni w związku z uwolnieniem wszystkich pozostałych zakładników” – czytamy w projekcie ustawy.

Ambasador USA Linda Thomas-Greenfield stwierdziła, że ​​„jest optymistką”, jeśli chodzi o poparcie tego środka. „Dlatego zajęło nam to tak dużo czasu, ponieważ tak ciężko pracowaliśmy” – powiedziała, odnosząc się do pracy 15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Dmitrij Polyansky powiedział reporterom, że sekretarz stanu USA Antony Blinken nalega na natychmiastowe zawieszenie broni i jeśli w rezolucji wezwie się do natychmiastowego zawieszenia broni, „oczywiście będziemy to wspierać”.

Zakwestionował jednak brzmienie amerykańskiego projektu, pytając: „Co to jest imperatyw? Mam nakaz dać panu 100 dolarów, ale… to tylko imperatyw, a nie 100 dolarów”.

„Więc myślę, że ktoś się wygłupia (ze) społecznością międzynarodową” – stwierdził Polyansky. „Nie zadowala nas nic, co nie wymaga natychmiastowego zawieszenia broni. Myślę, że nie wszyscy są z tego zadowoleni. Nawet sekretarz Blinken nie jest usatysfakcjonowany.

Ofensywa terenowa Rafaha

W ostatecznym amerykańskim projekcie Rada podkreśliła swoją obawę, że ofensywa lądowa na Rafah „spowoduje dalsze szkody dla ludności cywilnej i jej dalsze przesiedlenia, potencjalnie do krajów sąsiednich, oraz będzie miała poważne konsekwencje dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie”.

Blinken powiedział, że duża operacja wojskowa w Rafah byłaby „błędem” i „czymś, czego nie popieramy”.

„Nie jest także konieczne zajmowanie się Hamasem, a jest to konieczne” – powiedział. „Będziemy mieli okazję w przyszłym tygodniu szczegółowo podzielić się tym poglądem z naszymi izraelskimi odpowiednikami i przedstawić nasze poglądy na temat innego sposobu poradzenia sobie z problemem”.

Tymczasem wczoraj wieczorem przywódcy UE jednomyślnie wezwali do „natychmiastowej przerwy humanitarnej prowadzącej do trwałego zawieszenia broni w Gazie”.