O nas
Kontakt

Gdzie w Europie ludzie inwestują najwięcej w kryptowaluty?

Laura Kowalczyk

An advertisement of Bitcoin, one of the cryptocurrencies.

Większość kryptowalut rozpoczęła 2024 rok dobrze. Dowiedz się, gdzie w Europie ludzie najczęściej korzystają z kryptowalut.

Krypto, modne hasło w świecie finansów. Według szacunków kryptowalutowej bramki płatniczej TripleA, obecnie w Europie jest około 31 milionów użytkowników tych zasobów cyfrowych.

Prowadzi Azja z 263 milionami użytkowników, za nią plasuje się Ameryka Północna z 57 milionami i Afryka z 38 milionami.

W Europie różni się to znacznie w zależności od kraju.

Według Global Crypto Adoption Index 2023 opracowanego przez Chainalytic, nowojorską platformę danych typu blockchain, kraje Europy Wschodniej są największymi fanami inwestycji w kryptowaluty.

W skali od 0 do 1 indeks pokazuje, gdzie większość ludzi inwestuje największą część swojego majątku w kryptowalutę.

Cała trójka najlepszych Europejczyków znajduje się na Wschodzie. Na pierwszym miejscu znajduje się Ukraina (0,215), następnie Turcja (0,142) i Rosja (0,140).

Następnie uwaga przesuwa się na zachód. Wielka Brytania (0,121) jest na czwartym miejscu, a Hiszpania (0,062) jest na piątym miejscu.

Jednak patrząc na świat jako całość, Europa schodzi na drugi plan. Tak zwane „Globalne Południe” jest świecącą gwiazdą kryptowalut.

Azja dominuje w globalnym krajobrazie

Indie przodują w przyjęciu kryptowalut na całym świecie, osiągając maksymalny wynik w indeksie (1). Następna jest Nigeria (0,642) i Wietnam (0,568).

Z wynikiem poniżej 0,5 Stany Zjednoczone (0,367) i Ukraina (0,215) zajmują czwarte i piąte miejsce. Ten ostatni jako jedyny kraj europejski znajduje się w pierwszej piątce i dziesiątce na świecie.

Według Chainalytic Azja Środkowa i Południowa to regiony o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut. W rzeczywistości znajduje się tam sześć z dziesięciu krajów znajdujących się w pierwszej dziesiątce.

Inwestycje w kryptowaluty rosną

Gdy Bitcoin zbliża się do najwyższego poziomu w historii, ogólna kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o 5% w ciągu 24 godzin do 2,44 biliona dolarów, czyli więcej niż PKB Niemiec, trzeciej co do wielkości gospodarki na świecie.

W miarę jak kryptowaluty zyskują popularność na rynkach, podejmuje się znaczne wysiłki, aby zaadoptować je w tradycyjnym systemie finansowym.

W Europie istnieje ponad 1100 podmiotów powiązanych z blockchainem, działających między Szwajcarią, Liechtensteinem i północnymi Włochami, których łączna wartość wynosi 185 miliardów dolarów według stanu na grudzień 2022 r.

Wiele krajów o niższych średnich dochodach, takich jak Salwador, również przoduje w przyjęciu kryptowalut. Kraj ten jako pierwszy zażądał od wszystkich przedsiębiorstw w kraju akceptacji Bitcoina.