O nas
Kontakt

Google składa skargę do UE w związku z praktykami Microsoftu w zakresie licencjonowania chmury

Laura Kowalczyk

Google

Google składa do Komisji Europejskiej skargę antymonopolową na swojego konkurenta na rynku chmury.

Google złożył do Komisji Europejskiej skargę antymonopolową przeciwko Microsoftowi w związku z rzekomymi praktykami antykonkurencyjnymi w jego systemie licencjonowania chmury.

Skarga dotyczy platformy chmurowej Azur firmy Microsoft, która według Google uniemożliwia europejskim klientom przenoszenie swoich zadań do systemów chmurowych konkurencji.

Google twierdzi, że platforma blokuje klientów za pośrednictwem serwera Windows, który jest centralnym punktem aplikacji i usług Microsoftu, a Microsoft nakłada kary finansowe na firmy chcące korzystać z usług innych dostawców usług w chmurze, a także nakłada kary finansowe na przeszkody związane z bezpieczeństwem lub interoperacyjnością.

„Jak możemy usunąć ograniczenie stworzone przez Microsoft, biorąc pod uwagę, że duża liczba działów IT i firm polega na produktach Microsoft?” » zapytał szef Google Cloud Amit Zavery w rozmowie z TylkoGliwice. „Chcemy, aby Komisja działała szybko, przeprowadziła dochodzenie i zwróciła się do Microsoft o usunięcie ograniczeń, aby klienci mieli łatwiejszy wybór” – powiedział Zavery, dodając: „Rynek w Europie może prosperować, a dostawcy mogą naprawdę konkurować o rynek i wprowadzać innowacje.” „.

To nie pierwszy raz, kiedy Microsoft znalazł się na celowniku unijnego organu antymonopolowego w związku z rzekomymi nieuczciwymi praktykami na rynku chmury.

W 2022 roku wspierane przez Amazon lobby chmurowe CISPE – Cloud Infrastructure Service Providers in Europe – złożyło skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą warunków umownych Microsoftu. Sprawę umorzono w lipcu ubiegłego roku po osiągnięciu ugody z CISPE na kwotę 22 mln euro.

Amazon – AWS – Microsoft i Google dominują na globalnym rynku infrastruktury chmurowej, a walka pomiędzy „Wielką Trójką” jest zacięta.

Microsoft stoi także w obliczu dochodzenia antymonopolowego Komisji Europejskiej wszczętego 27 lipca ubiegłego roku w sprawie aplikacji Teams, jej produktu do komunikacji i współpracy. W przypadku udowodnienia pozycji dominującej spółce grozi kara w wysokości do 10% rocznego obrotu.

Microsoft polubownie rozstrzygnął podobne wątpliwości zgłaszane przez innych europejskich dostawców usług w chmurze, nawet gdy Google miał nadzieję, że będą kontynuować działania prawne, powiedział rzecznik firmy, dodając: „N Ponieważ nie udało nam się przekonać europejskich firm, wierzymy, że Google nie uda się przekonać ani Komisja Europejska. .”