O nas
Kontakt

Grecki sąd uniewinnił pracowników organizacji humanitarnych, którzy pomagali ratować migrantów przepływających małymi łódkami

Laura Kowalczyk

A dinghy lies on the shore after a shipwreck in Thermi, on the northeastern Aegean Sea island of Lesbos, Greece which killed two migrants

Oskarżonym postawiono zarzuty wykroczenia polegającego na pomaganiu organizacji przestępczej i szpiegostwie.

Grecki sąd uniewinnił 16 pracowników pomocy i wolontariuszy z zarzutów związanych z ich wysiłkami na rzecz ratowania migrantów przedostających się na małych łódkach niebezpieczną drogą morską z sąsiedniej Turcji.

Proces na wyspie Lesbos dotyczący szpiegostwa i innych zarzutów spotkał się z międzynarodową analizą, a grupy praw człowieka oskarżyły Grecję o atakowanie oskarżonych za ich działalność humanitarną.

Choć w ostatnich latach liczba przybyszów spadła, Lesbos pozostaje głównym punktem docelowym dla migrantów poszukujących lepszego życia w Europie.

We wtorek grecka straż przybrzeżna poinformowała, że ​​dwie osoby zginęły, gdy mała łódź z migrantami rozbiła się o skalisty brzeg podczas nocnej burzy. Mówi się, że 57 ocalałych udało się na ląd, a jedna kolejna uznana została za zaginioną.

Według jednego z obrońców, Harisa Petsikosa, we wtorek orzeczenie sądu było następstwem propozycji prokuratury uniewinnienia wszystkich 16 oskarżonych.

„Prokurator wyraźnie stwierdził, że nie ma dowodów na to, że którykolwiek z oskarżonych zrobił coś nielegalnego” – dodał. „I sąd się zgodził”.

Wszyscy twierdzili, że nie robili nic więcej, jak tylko pomagali ludziom, których życie było zagrożone na morzu.

„Te zarzuty nigdy nie powinny były zostać wniesione” – Petsikos powiedział mediom przed budynkiem sądu tuż po wydaniu decyzji.

„Niestety wydaje się, że jest to kolejny przypadek, w którym działania solidarnościowe wobec uchodźców są kryminalizowane i to w bardzo surowy sposób wobec tych osób” – dodał.

Wśród 16 osób oskarżonych nie było dwóch międzynarodowych ochotników, Syryjki Sarah Mardini i Niemca Seana Bindera, którzy rok temu zostali uniewinnieni od zarzutów o wykroczenie. Jednak im i pozostałym 16 osobom nadal mogą zostać postawione inne potencjalne zarzuty karne, w tym ułatwianie nielegalnej imigracji i pranie pieniędzy.

Petsikos wyraził pewność, że wszyscy zostaną uniewinnieni od wszelkich pozostałych zarzutów, jeśli dotrą do sądu.

Oskarżeni zostali aresztowani w 2018 r., a Mardini i Bender spędzili w więzieniu ponad trzy miesiące, zanim zostali zwolnieni.

Mardini, była uchodźczyni, jest pływaczką wyczynową, której siostra Yusra Mardini była częścią drużyny pływackiej uchodźców na Igrzyskach Olimpijskich w 2016 i 2021 r.

Lesbos było głównym tematem kryzysu imigracyjnego w 2015 r., kiedy prawie milion osób uciekających przed wojną, represjami lub biedą dotarło do Europy, a duża liczba greckich i zagranicznych pracowników pomocy rozpoczęła tam działalność.