O nas
Kontakt

Spowolnienie inflacji we Francji i Niemczech rodzi nadzieje na obniżki stóp procentowych przez EBC

Laura Kowalczyk

Christine Lagarde, President of the ECB,  at the European Parliament in Strasbourg, France. Feb. 11, 2020.

Wydaje się, że dwie największe gospodarki Europy wygrywają walkę z inflacyjną bestią, ale czy jest jeszcze za wcześnie na obniżki stóp procentowych?

Francja i Niemcy opublikowały najnowsze dane dotyczące indeksu cen towarów i usług konsumenckich (CPI), a ich wyniki są obiecujące.

CPI jest miarą inflacji, która mierzy, ile konsumenci płacą za określone towary i usługi w czasie.

Francja jako pierwsza podzieliła się tą wiadomością, a krajowa agencja statystyczna INSEE odnotowała w styczniu spadek cen o 0,2% w ujęciu miesięcznym i roczny wzrost inflacji o 3,1%.

Jest to spadek w porównaniu ze wzrostem o 3,7% rok do roku odnotowanym w grudniu, co oznacza, że ​​choć ceny nadal rosną, to robią to w wolniejszym tempie.

Roczne spowolnienie można wytłumaczyć spadającymi kosztami żywności, energii i towarów przemysłowych, natomiast miesięczne wahania były w dużej mierze spowodowane spadającymi kosztami towarów przemysłowych, takich jak odzież i obuwie.

Jeśli chodzi o dane z Niemiec, styczniowy wskaźnik CPI wyniósł 2,9% w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego.

To najniższy poziom, jaki ta liczba osiągnęła od czerwca 2021 r., co jest dobrą wiadomością dla Niemiec, określanych przez niektórych mianem obecnego „chorego człowieka Europy”.

Podsumowując, ceny energii w styczniu spadły o 2,8% rok do roku, natomiast ceny żywności wzrosły o 3,8% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Obydwa kraje zgłosiły także zharmonizowany wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (HICP), który jest skorygowaną miarą inflacji, którą można porównywać między krajami.

Niemiecki wskaźnik HICP wzrósł w ujęciu rocznym o 3,1%, a miesięczny spadek wyniósł 0,2%.

Zharmonizowane dane dla Francji wskazują na roczny wzrost o 3,4% i spadek o 0,2% w ciągu miesiąca.

Andrew Kenningham, główny ekonomista Capital Economics, powiedział, że „nie ma większych niespodzianek w danych krajowych opublikowanych dla Francji”, ale dodał, że dane z Niemiec przekroczyły oczekiwania.

„Ogólna stopa inflacji HICP w Niemczech spadła z 3,8% w grudniu do 3,1% w styczniu, czyli znacznie poniżej konsensusu i naszych własnych prognoz (odpowiednio 3,4% i 3,6%).”

Dodał: „Przed marcowym posiedzeniem EBC należy rozważyć jeszcze jedną publikację inflacji, ale styczniowe dane utwierdzają nas w przekonaniu, że pierwsza obniżka stóp nastąpi w kwietniu”.

Niedawne komentarze europejskich finansistów również zachęcają rynki do chęci obniżenia kosztów finansowania zewnętrznego.

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała w zeszłym tygodniu, że „proces dezinflacji trwa”, a prezes Bundesbanku Joachim Nagel zauważył we wtorek, że EBC „ujarzmił chciwą bestię” inflacji.

Komentarze pojawiły się po opublikowaniu we wtorek danych o produkcie krajowym brutto (PKB) strefy euro, które pokazały, że w strefie znajdują się stagnacje pod wpływem wysokich stóp procentowych.

Jeśli EBC zdecyduje się obciąć koszty pożyczek, mogłoby to zapewnić krajom strefy euro tak potrzebny impuls, nawet jeśli nad decydentami krążą obawy przed ponownym rozpaleniem ognia inflacyjnego.

Bank będzie uważnie monitorował dane o inflacji w strefie euro, które zostaną opublikowane w czwartek, gdyż analitycy oczekują obecnie obniżek stóp procentowych w kwietniu.