O nas
Kontakt

Grupa praw kobiet organizuje flash mob w Rzymie, aby zaprotestować przeciwko przemocy ze względu na płeć

Laura Kowalczyk

One Billion Rising protest in Rome

Co roku 14 lutego grupa praw kobiet One Billion Rising organizuje taneczne protesty, aby wezwać do położenia kresu przemocy ze względu na płeć i okazać globalną solidarność z kobietami i dziewczętami.

Dla wielu 14 lutego to Walentynki, dzień miłości i romansu. Ale dla grupy praw kobiet One Billion Rising jest to dzień akcji.

Organizacja One Billion Rising znana jest z organizowania na całym świecie protestów tanecznych mających na celu podnoszenie świadomości na temat przemocy ze względu na płeć.

W tym roku w Rzymie, w ramach cyklu wydarzeń organizowanych w stolicy Włoch przez tę organizację, 20 tancerzy i 50 uczniów Liceum Dante Alighieri zorganizowało flash mob na Schodach Hiszpańskich.

„Osoby, które doświadczyły przemocy, chciałyby wymazać swoje ciała” – powiedziała Linda Foster, dyrektor artystyczna wydarzenia. „Ale poprzez to radosne i pełne mocy wydarzenie mówimy, że musimy zacząć słuchać naszych ciał, aby znaleźć rozwiązanie”.

Protest taneczny One Billion Rising w Rzymie
Protest taneczny One Billion Rising w Rzymie

Koordynatorka One Billion Rising, Luisa Rizzitelli, dodała: „Dziś kobiety umierają częściej z powodu przemocy, której doświadczają, niż z powodu raka czy chorób. Dziś tańczymy, słyszymy muzykę i angażujemy młodzież, aby pamiętały, że trzeba to wygrać. To bitwa, którą musimy musi wygrać.”

Organizacja One Billion Rising ma swoje korzenie w ruchu V-Day z końca lat 90. XX wieku, a została założona przez Eve Ensler, autorkę książki „The Vagina Monologues”.

Organizacja zaprasza miliard kobiet do wstania, tańca i łączenia się na całym świecie, aby zażądać zaprzestania tej przemocy, aby pokazać zbiorową siłę i globalną solidarność ponad wszystkimi granicami.

Od 2013 roku kolektyw spotyka się 14 lutego na ulicach i placach 190 krajów świata, aby wspólnie tańczyć do nut æBreak the Chain”. Choreografii uczestnicy mogą uczyć się online.

Według One Billion Risin’ i Funduszu Ludnościowego ONZ przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest jednym z najpowszechniejszych, najbardziej powszechnych i systematycznych naruszeń praw człowieka na świecie.

Ten rodzaj przemocy nie zna granic społecznych, ekonomicznych ani narodowych. Szacuje się, że 35% kobiet doświadczyło przemocy w którymś momencie swojego życia. W niektórych krajach odsetek ten sięga nawet 70%.