O nas
Kontakt

Guru sondaży w Wielkiej Brytanii spodziewa się nowego referendum w sprawie Brexitu do 2040 roku

Laura Kowalczyk

Guru sondaży w Wielkiej Brytanii spodziewa się nowego referendum w sprawie Brexitu do 2040 roku

LONDYN – Znowu zaczynamy.

Czołowy politolog John Curtice przewidział, że kolejne referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE może odbyć się w ciągu najbliższych 16 lat.

„Myślę, że referendum w 2016 r. będzie równie nieudane, jak to z 1975 r.” – powiedział Curtice Wielkiej Brytanii w organizacji badawczej „Changing Europe” w środę wieczorem, odnosząc się do głosowania, które w pierwszej kolejności wprowadziło Wielką Brytanię do ówczesnych Wspólnot Europejskich.

Skala czasowa kolejnego referendum „w dużym stopniu zależy od niepewnej polityki” – stwierdził. Dodał jednak: „Nie zdziwiłbym się, gdyby stało się to przed 2040 rokiem”.

Curtice – profesor polityki na Uniwersytecie Strathclyde i szanowany ankieter w Westminster – argumentował, że nie można wykluczyć kolejnego referendum ze względu na sposób, w jaki głosowały różne grupy wiekowe w 2016 roku.

„Jeśli spojrzymy tak daleko na to, co stało się z postawami i jeśli przyjrzymy się profilowi ​​wiekowemu postaw wobec Brexitu, zrozumiemy dlaczego” – powiedział. Sondaż Ipsos wykazał, że 75 procent osób w wieku 18–24 lat głosowało za pozostaniem w UE (25 procent za urlopem) w porównaniu z 34 procentami osób w wieku 65–74 lat (66 procent za urlopem).

Curtice argumentował, że postawa nowego rządu laburzystów – który według sondażu TylkoGliwice ma duże szanse na zwycięstwo w następnych wyborach – wobec UE również będzie kluczowa. Zapytał: „Jak ewoluują nasze stosunki z UE, w jakim stopniu kolejny laburzystowski rząd je łagodzi, czy nie?”

Minister spraw zagranicznych gabinetu cieni David Lammy wielokrotnie powtarzał, że UE będzie „priorytetem numer jeden” Partii Pracy w odbudowie stosunków z międzynarodowymi sojusznikami, ale partia wykluczyła próbę ponownego przyłączenia się do bloku lub jego jednolitego rynku i unii celnej.

Ale Curtice powiedział: „Jedną z rzeczy, które należy sobie uświadomić, jest to, że Partia Pracy zostanie wybrana przez elektorat, który w trzech czwartych jest przeciwny Brexitowi… Głos Partii Pracy jest prawie tak samo antybrexitowy, jak w 2019 roku”.