O nas
Kontakt

Hiszpańscy archeolodzy odnawiają niezwykłą egipską trumnę sprzed 3000 lat

Laura Kowalczyk

Spanish scientists begin restoration of a 3,000-year-old Egyptian wooden sarcophagus

Starożytny egipski sarkofag, datowany na ponad 3000 lat, ozdobiony jest misternymi hieroglifami i żywymi polichromiami przedstawiającymi kapłankę Amona, Ruru.

Podpisano umowę o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Przyjaciół Narodowego Muzeum Archeologicznego w Madrycie (AMAN) a Fundacją Iberdrola Spain w celu renowacji wspaniałej drewnianej trumny ze starożytnego Egiptu należącej do kapłanki Amona, Ruru.

Celem projektu jest ożywienie i konserwacja sarkofagu pochodzącego z połowy XXI dynastii (1070–945 p.n.e.), który uległ zniszczeniu od czasu przekazania go do madryckiego muzeum w 1895 r.

Renowacja, która ma potrwać siedem miesięcy, przywróci trumnie dawną świetność i przygotuje ją do publicznej wystawy wraz z cenioną kolekcją egipskich starożytności przechowywaną w sali egipskiej muzeum.

„Najważniejsze jest, aby zapobiec odpadaniu farby, ponieważ jest to bardzo cienka warstwa zaprawy, która uległa uszkodzeniu” – wyjaśnia Ignacio D’Olhaberriague Martínez, konserwator zabytków i specjalista w dziedzinie archeologii.

Ignacio Martinez sfotografował prace restauratorskie starożytnej egipskiej trumny
Ignacio Martinez sfotografował prace restauratorskie starożytnej egipskiej trumny
Zdjęcie przedstawia detale dekoracyjne egipskiego drewnianego sarkofagu
Zdjęcie przedstawia detale dekoracyjne egipskiego drewnianego sarkofagu

Renowacja ma na celu zachowanie elementów dekoracyjnych i pigmentów trumny, a także zbadanie jej kontekstu historycznego, technik produkcji oraz wszelkich napisów ukrytych wcześniejszymi interwencjami lub brudem.

Kluczowe problemy zidentyfikowane podczas procesu renowacji obejmują utratę farby, uszkodzenia drewna, pęknięcia w polichromowanym wnętrzu i uszkodzenia zewnętrzne.

„Sarkofag jest bardzo ważny, ponieważ jest w pełni udekorowany i zawiera wiele przedstawień grobowych. Przedstawiona jest także kapłanka Amona, Ruru, składająca dary bogom” – mówi Esther Pons Mellado, kuratorka Departamentu Starożytności Egiptu Bliskiego Wschodu w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Madrycie.