O nas
Kontakt

IKEA bada „Życie w domu” z pomocą Annie Leibovitz i sześciu młodych fotografów

Laura Kowalczyk

Maria Arrechea with friends, Mayuko Nicolaysen, Pau and Leno in her apartment in Berlin, Germany

„Potrzebowaliśmy nowej perspektywy na przedstawienie domu”. Projekt IKEA „Life At Home” jest teraz prezentowany podczas Tygodnia Mody w Paryżu.

Na pierwszy rzut oka Annie Leibovitz i IKEA wydają się nieprawdopodobnym duetem.

74-letnia amerykańska fotografka to żywa legenda, znana ze swoich uderzających portretów niektórych z najbardziej znanych twarzy kultury popularnej, takich jak słynne zdjęcie Yoko Ono i Johna Lennona zrobione 5 godzin przed śmiercią Beatlesa.

Tymczasem wszechobecny szwedzki konglomerat meblowy stał się powszechnie znaną marką dzięki niedrogim skandynawskim projektom, które często wyposażają mieszkania studentów na całym świecie.

Ale IKEA i Leibovitz mają co najmniej jedną wspólną cechę – obaj mają dogłębną wiedzę na temat ludzkich domów.

IKEA od dziesięciu lat gromadzi dane na potrzeby swojego corocznego raportu Życie w domu, przeprowadzając wywiady z tysiącami ludzi na temat ich potrzeb, jeśli chodzi o przestrzeń. Leibovitz przez dziesięciolecia odwiedzał domy innych ludzi, aby ich fotografować.

„Zawsze fascynowały mnie domy” – powiedział Leibovitz przed otwarciem wystawy „IKEA+” w Paryżu. „Zwykle, gdy mam zamiar kogoś sfotografować, pytam, czy mogę udokumentować jego dom, ponieważ jest tam krzesło, na którym siedzi, są tam jego ubrania…”

Dlatego skorzystała z okazji, aby współpracować z IKEA przy projekcie fotograficznym, którego celem było znalezienie odpowiedzi na palące pytanie: Jak ludzie naprawdę żyją w domu?

„Jako fotograf nie możesz marzyć o lepszym, bardziej fascynującym i niesamowitym projekcie, nad którym mógłbyś zostać poproszony o pracę” – powiedział Leibovitz.

Artysta ceramiki Yusuke Onimaru w swoim piecu w swoim domu w Fukuoce w Japonii.
Artysta ceramiki Yusuke Onimaru w swoim piecu w swoim domu w Fukuoce w Japonii.
Fotografie Annie Leibovitz na wystawie IKEA+ w Paryżu.
Fotografie Annie Leibovitz na wystawie IKEA+ w Paryżu.
Zdjęcia Annie Leibovitz na wystawie podczas wydarzenia IKEA+ w Paryżu.
Zdjęcia Annie Leibovitz na wystawie podczas wydarzenia IKEA+ w Paryżu.

Projekt „Life At Home” składa się z 25 zdjęć wykonanych przez Leibovitz w siedmiu krajach na całym świecie, przedstawiających ludzi w ich domach i wokół nich.

Wyświetlane na ogromnych ekranach w przestronnym atelier w paryskiej dzielnicy Bastille, zdjęcia można oglądać na wystawie „IKEA+” podczas Tygodnia Mody w Paryżu.

Bohaterami są ludzie w każdym wieku, fotografowani z rodziną, przyjaciółmi, współlokatorami lub samotnie, w przestrzeniach, które uważają za „dom”. Niektórzy śpią na łóżkach, inni w ogrodach, kuchniach, warsztatach lub salonach.

„Miały to być portrety indywidualne” – powiedział Leibovitz. „Ale nie mogłeś powstrzymać się od uniesienia tego, co zastałeś, wchodząc do czyjegoś domu – jego rodziny, jego siostry, ich dziecka, ich życia”.

Leibovitz, która sama dorastała w dużej rodzinie z pięciorgiem rodzeństwa, powiedziała, że ​​chce uchwycić ten ludzki element wraz z charakterystycznymi cechami otoczenia każdej osoby.

Mnożenie perspektyw na to, jak wygląda dom

Dla dyrektora kreatywnego Grupy Ingka, Marcusa Engmana, który kierował współpracą z Leibovitzem, celem było odświeżenie wizji IKEA na temat tego, czym dom jest dla ludzi na całym świecie.

„Myślę, że w IKEA pokazaliśmy wiele domów, odwiedziliśmy je i rozmawialiśmy o tym, jak umeblować dom, ale być może zapomnieliśmy o tym, co wnosi życie do domu, czyli o ludziach” – Engman powiedział TylkoGliwice Culture .

Jego zespół skontaktował się z Leibovitzem po tym, jak najnowszy raport IKEA „Życie w domu” wykazał, że 48 procent ludzi na całym świecie nie ma poczucia, że ​​media właściwie przedstawiają ich życie w domu.

„Potrzebowaliśmy nowej perspektywy na przedstawienie domu, więc Annie zapewniła to w swoich wspaniałych zdjęciach” – powiedział Engman. „Ale podczas dyskusji pomyśleliśmy, czy nie byłoby miło przekazać to następnemu pokoleniu? Aby prowadzić tę dyskusję z większą uwagą?”

Annie Leibovitz i jej podopieczni oglądają swoje prace na wystawie IKEA+ w Paryżu.
Annie Leibovitz i jej podopieczni oglądają swoje prace na wystawie IKEA+ w Paryżu.

Dlatego Engman i Leibovitz rozszerzyli projekt, zapraszając sześciu młodych fotografów z całego świata do wykonania tego samego zadania, co Leibovitz.

Program mentorski zgromadził młodych artystów ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Nigerii, Holandii, Rumunii i Ukrainy, którzy pod okiem Leibovitza wyprodukowali kameralne cykle fotograficzne. Każdy fotograf opowiada niepowtarzalną historię domu, zachowując swój własny, odrębny styl.

„Uświadomiłam sobie, że koncepcja tego, w jaki sposób zamieszkujemy przestrzeń, jest powracającym tematem w moich pracach, choć nie zdawałam sobie z tego sprawy” – powiedziała Zélie Hallosserie, studentka fotografii mieszkająca w Lille we Francji.

Aaliyah leżąca na łóżku swojej babci.
Aaliyah leżąca na łóżku swojej babci.
Aaliyah w wannie w domu swojej babci.
Aaliyah w wannie w domu swojej babci.

Jej serial opowiada o losach przyjaciółki Aaliyah w domu babci, przestrzeni, którą uważa za bardziej „domową” niż miejsce, w którym mieszka na co dzień.

„Zainteresowało mnie to, że dla niej dom nie jest domem, ale domem jej babci” – Halllosserie powiedziała TylkoGliwice Culture. „Nie może wytrzymać tygodnia bez odwiedzin. To inny związek z koncepcją domu”.

Stojąca obok niej Ka'Vozia Glynn ze Stanów Zjednoczonych skierowała swój obiektyw na starszą kobietę z sąsiedztwa, którą poznała podczas dostarczania paczki do jej domu.

Pani Daisy wskazuje na fotografie wiszące na ścianie w jej domu.
Pani Daisy wskazuje na fotografie wiszące na ścianie w jej domu.
Pani Daisy w swoim domu ze swoją kolekcją zabawek.
Pani Daisy w swoim domu ze swoją kolekcją zabawek.

„Moja intuicja, ten cichy głosik powtarzał mi: «Idź, zrób te zdjęcia». To jest historia, którą chcesz opowiedzieć” – Glynn powiedziała, podchodząc do tematu, pani Daisy. „Annie kazała nam podążać za tym głosem i podejmować ryzyko. Najgorsze, co mogą powiedzieć, to nie.

Dla pani Daisy dom był zbiorem wspomnień i artefaktów kulturowych, które opowiadały historię doświadczeń Czarnych Amerykanów.

„Bardzo przypomina mi jedną z moich babci, która zmarła, tylko pewne artefakty, to, jaka jest, jak się komunikuje, wdzięk, a nawet tylko symbole kulturowe w jej domu” – powiedziała Glynn.

Partnerka Hurduca, Diana i ich pies.
Partnerka Hurduca, Diana i ich pies.
„Chciałem uchwycić chwile i najdrobniejsze szczegóły, które składają się na życie i wspólne życie” – powiedział Hurduc.

Kolekcja kwadratowych zdjęć rumuńskiego fotografa dokumentalnego Tomy Hurduca przedstawia jego partnerkę Dianę i wspólny dom oraz pokazuje, jak ich dwa domy stały się jednym.

„Naprawdę nienawidzę wielkich gestów miłości, takich jak bukiety kwiatów” – Hurduc powiedziała TylkoGliwice Culture. „Chciałem sfotografować te małe, intymne chwile, które sprawiają, że czujesz się jak w domu i które składają się na zdecydowaną większość związku. Starałem się podejść blisko i sprawić, by wyglądało to tak, jakby to nie aparat, ja to widzę w pewnym sensie .”

Odzwierciedlenie złożonej rzeczywistości domu

Przede wszystkim zdjęcia prezentowane w ramach projektu mentorskiego IKEA mówią o złożoności ludzkich doświadczeń i o tym, jak odbija się to na naszych domach.

Elena Kaliniczenko, fotografka z Kijowa, podążała śladami swojej przyjaciółki Anny, która straciła dom w czasie wojny z Rosją. Anna mieszka teraz z przyjaciółką i wszystko, co posiada, mieści się w małym kącie jej sypialni.

Anna wygląda przez okno w domu swojej przyjaciółki.  Opuściła dom podczas inwazji rosyjskiej 24 lutego 2022 r.
Anna wygląda przez okno w domu swojej przyjaciółki. Opuściła dom podczas inwazji rosyjskiej 24 lutego 2022 r.
„Chciałem też nie tylko skupić się na smutku, ale także na tym, jak silna jest” – powiedziała Kalinichenko.

„Kiedy wybierałem tę historię do opowiedzenia, chciałem nie tylko skupić się na smutku, ale także na tym, jak silna jest ona” – Kalinichenko powiedziała TylkoGliwice Culture. „Zdjęcia zaczynają się od całkowitej ciemności, ale potem ona się uśmiecha i widać, że jest szczęśliwa nawet po takiej tragedii. Mam nadzieję, że ludzie poczują tę historię, jak to jest stracić wszystko.

Trâm Nguyen Quang, studentka neurobiologii z Amsterdamu, na potrzeby projektu postanowiła zbadać swój dom z dzieciństwa, skupiając się na pustej przestrzeni pozostałej po śmierci matki.

Ołtarz rodzinny Trâm Nguyen Quang w jej domu z dzieciństwa.
Ołtarz rodzinny Trâm Nguyen Quang w jej domu z dzieciństwa.
Brat Trâm Nguyen Quang w jej domu rodzinnym w Amsterdamie.
Brat Trâm Nguyen Quang w jej domu rodzinnym w Amsterdamie.

„Uświadomiłam sobie, że pozostało jeszcze wiele historii i rzeczy, o których tak naprawdę nie rozmawiamy” – powiedziała. „Ostatecznie chcę, aby widz miał trochę wrażliwości i uznania dla tego, co ma teraz w domu ze swoimi bliskimi. Nigdy nie wiesz, jak długo to potrwa.

Dla nigeryjskiej artystki Praise Hassan życie w domu to autentyczność i emocje. Hassan spędzała czas ze swoją najlepszą przyjaciółką Ife w jej domu, który dla niej jest „miejscem, w którym można znaleźć spokój ducha i odpoczynek”.

Ife z rodziną przed domem w Nigerii.
Ife z rodziną przed domem w Nigerii.
Ife w swoim domu w Nigerii.
Ife w swoim domu w Nigerii.

„Chciałem móc uchwycić surową część życia takiego, jakie jest” – powiedział Hassan. „Nie zawsze jest tak pięknie, ale jest nasze, to jest nasza historia. To jest to, co czujemy się jak w domu.”

Wystawa IKEA+ jest otwarta dla publiczności od 29 lutego do 3 marca przy rue de Lappe 28 w Paryżu. Serię zdjęć Annie Leibovitz „Życie w domu” można także obejrzeć wirtualnie w internetowej witrynie IKEA.