O nas
Kontakt

Z Francji na Księżyc: w Tuluzie otwiera się symulator rakiety

Laura Kowalczyk

Space.

Centrum Cité de l'Espace oferuje odwiedzającym przeżycie podróży kosmicznych w symulatorze rakiety i lądownika księżycowego.

W Tuluzie we Francji Cité de l'Espace uruchamia nowe, wciągające doświadczenie: Lune Xplorer, gdzie można usiąść w symulatorze rakiet.

Możesz wspiąć się na pokład statku kosmicznego podobnego do tego, który wkrótce zabierze człowieka z powrotem na Księżyc.

Każdy szczegół jest realistyczny, łącznie z liczbą pasażerów: czterech na kapsułę. Symulator jest tak naprawdę wirówką odtwarzającą wszystkie efekty przyspieszenia.

„Byliśmy naprawdę wciągnięci, przyklejeni do siedzenia… Gdy tylko poruszyliśmy głowami, naprawdę straciliśmy północ i południe, ale było naprawdę fajnie” – powiedział jeden z gości.

Doświadczeni astronauci i personel NASA są gotowi udzielić informacji załogom turystycznym. Mówią, że to doświadczenie życiowe.

„Niesamowite jest to, że przyspieszenia i opóźnienia, którym poddawani jesteśmy, są prawdziwe. To jak podróż w prawdziwej rakiecie” – wyjaśnił weteran NASA Jean-François Clervo.

Atrakcja została otwarta wraz z lawiną nowych bezzałogowych misji kosmicznych na Księżyc. NASA planuje powrót ludzi na powierzchnię Księżyca w 2026 roku.