O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: „Zamek Harry’ego Pottera” w Odessie trafiony w rosyjskim ataku rakietowym

Laura Kowalczyk

A building of the Odessa Law Academy is on fire after a Russian missile attack in Odessa, Ukraine, April 29, 2024

Władze ukraińskie nazwały strajk Moskwy na zabytkową architekturę w Odessie „zbrodnią wojenną”.

Co najmniej cztery osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego, który uderzył w gotycki budynek w Odessie na południu Ukrainy.

Znany miejscowym jako „Zamek Harry'ego Pottera”, jego wieże wciąż płonęły o zmroku, a służby ratunkowe oceniły pożar jako poważny.

Według doniesień mieszkańcy nie mieli wystarczająco dużo czasu, aby się schronić, ponieważ alarmy przeciwlotnicze ogłoszono zaledwie kilka minut przed strajkiem.

„Obecnie sprawdzany jest rodzaj rakiety, specjaliści medycyny sądowej przeprowadzają w tym celu odpowiednie oceny” – powiedział rzecznik Południowych Sił Obronnych Ukrainy Dmytro Pletenczuk.

„Wszystkie służby, w tym Państwowa Służba Nadzwyczajna, pracują obecnie nad usunięciem skutków uderzenia rakietowego – kolejnej zbrodni wojennej”.

Wsparcie w drodze, ślubuje szef NATO

Odwiedzając w poniedziałek stolicę Kijowa, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że członkom sojuszu nie udało się dostarczyć Ukrainie w odpowiednim czasie tego, co obiecali, co umożliwiło Rosji wykorzystanie przewagi na polu bitwy.

Powiedział jednak prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że „wsparcie jest w drodze”.

Te komentarze pojawiają się w czasie, gdy siły ukraińskie walczą z Rosją na polu bitwy, a naczelny dowódca Oleksandr Syrski stwierdził, że sytuacja na linii frontu pogorszyła się, a jego siły wycofały się z niektórych pozycji w obwodzie donieckim.

Tymczasem na zgromadzeniu w ramach 27. Międzynarodowego Spotkania Akcji Minowej w Genewie urzędnicy przedstawili wyzwania, przed którymi stoją cywile żyjący w środowiskach konfliktowych lub pokonfliktowych.

„Na Ukrainie, ze względu na charakter i intensywność konfliktu, często mamy do czynienia z podwójną, potrójną, a nawet poczwórną amputacją, a wiele rannych to osoby w wieku 20 i 30 lat” – powiedział Paul Heslop, kierownik programu ds. akcji przeciwminowej w UNDP Ukraina.

ONZ twierdzi, że około 60 milionów ludzi w 60 krajach z dnia na dzień żyje w niepewności, czy nadepną na minę lądową lub niewybuch pozostały po konflikcie.