O nas
Kontakt

Indie chcą zainstalować energię słoneczną na dachach, aby zapewnić „darmową energię elektryczną” nawet 10 milionom domów

Laura Kowalczyk

Workers of Solar Square place a panel on the rooftop of a residence in Gurugram on the outskirts of New Delhi.

Indie w zeszłym roku stały się najludniejszym krajem na świecie, z 1,4 miliardem ludzi i szybko rosnącym głodem energii.

Zaledwie kilka lat temu ktoś, kto chciał zainstalować przyłącze fotowoltaiczne na dachu w Indiach, musiał uzyskać wiele zezwoleń, znaleźć wiarygodną firmę do montażu paneli i ponieść duże wydatki, zanim zobaczył pierwszy przypływ czystej energii.

Ale to się zmienia. Rząd usprawnił proces zatwierdzania, ułatwił ludziom ubieganie się o dotacje i przeznaczył ogromne ilości gotówki – w tym ogłoszone w tym miesiącu 9 miliardów dolarów (8,3 miliarda euro) – aby zachęcić do szybszego wdrażania technologii, które są uważane za kluczowe dla osiągnięcia przez Indie poziomu czystości -cele energetyczne.

„Musieliśmy zebrać 45 podpisów, aby w 2021 r. założyć małe przyłącze fotowoltaiczne na dachu” – powiedziała Shreya Mishra, dyrektor generalny Solar Square z siedzibą w Bombaju, jednej z największych indyjskich firm zajmujących się fotowoltaiką na dachach. „Dzisiaj jest to niemal natychmiastowe”.

Energia słoneczna na dachu nie jest wystarczająco szybka dla Indii

W tym przesiąkniętym słońcem kraju wzrost liczby paneli fotowoltaicznych na dachach nie nastąpi wystarczająco szybko. Indie w zeszłym roku stały się najludniejszym krajem na świecie, z 1,4 miliardem ludzi i szybko rosnącym głodem energii.

Jednak Indie, jeden z największych na świecie emitentów gazów powodujących ocieplenie planety, są również bardzo podatne na zmiany klimatyczne. Jej mieszkańców coraz częściej dotykają śmiertelne powodzie, ekstremalne opady deszczu, ekstremalne upały, długotrwałe susze i cyklony. Badanie przeprowadzone na początku tego roku wykazało, że do połowy stulecia dziewięć z 28 stanów Indii będzie jednym z regionów świata najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi.

W ostatnich latach Indie szybko zwiększyły swój udział w czystej energii i są czwartym pod względem liczby zainstalowanych źródeł energii odnawialnej, ustępując jedynie Chinom, Stanom Zjednoczonym i Brazylii. W grudniu miała ona 180 gigawatów, co wystarczyło do zasilenia około 18 milionów domów, z czego prawie połowa pochodziła z energii słonecznej.

Jednak większość tej energii słonecznej pochodzi z licznych farm fotowoltaicznych wielkości boiska do piłki nożnej. Mniej niż 15 procent pochodzi z paneli dachowych, a Indiom udało się dotychczas zainstalować zaledwie 11 gigawatów energii słonecznej na dachach. To znacznie mniej niż 40 gigawatów, które miał osiągnąć do 2022 roku.

Indie ponawiają starania o instalację fotowoltaiki na dachach, aby zaspokoić potrzeby szybko rozwijającego się kraju, który jest głodny energii.
Indie ponawiają starania o instalację fotowoltaiki na dachach, aby zaspokoić potrzeby szybko rozwijającego się kraju, który jest głodny energii.

Eksperci ds. energii twierdzą, że instalacja fotowoltaiczna na dachu jest niezbędna do dostarczania energii do odległych obszarów, gdzie można ją tanio zainstalować tam, gdzie jest to potrzebne, i uniknąć kosztów przesyłania energii na duże odległości.

Najnowsze działania Indii ogłosił premier Narendra Modi, który powiedział, że 9 miliardów dolarów zapewni „darmową energię elektryczną” nawet dla 10 milionów domów.

Co uniemożliwia budowę większej liczby instalacji fotowoltaicznych na dachach?

Neeraj Kuldeep z think tanku Council on Energy, Environment and Water z siedzibą w New Delhi śledzi energię słoneczną na dachach od prawie dziesięciu lat.

Z zeszłorocznego raportu CEEW wynika, że ​​tylko 50 procent Hindusów prawdopodobnie jest świadomych możliwości wykorzystania energii słonecznej na dachach jako rozwiązania energetycznego, a większość tych, którzy byli tego świadomi, uważała, że ​​jest to zbyt drogie. Raport opublikowany w listopadzie ubiegłego roku zalecał dotacje dla konsumentów, którzy mogą korzystać z małych dachowych paneli fotowoltaicznych, ale ich na nie nie stać.

Kuldeep powiedział, że świadomość konsumentów na temat fotowoltaiki na dachach jest jednym z kluczy do napędzania wzrostu. Inne to wydajne rządy zarówno na poziomie federalnym, jak i stanowym oraz znalezienie odpowiedniego „dopasowania” do potrzeb konkretnego użytkownika w zakresie zasilania.

Eksperci twierdzą, że inny zyskuje poparcie państwowych przedsiębiorstw energetycznych, które czasami postrzegają fotowoltaikę na dachach jako zagrożenie dla swoich zysków.

Kuldeep powiedział, że to krótkowzroczność. Firmy często mogą faktycznie zarobić więcej pieniędzy, jeśli pomogą w zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu w domu o niskim zużyciu energii, powiedział. Dzieje się tak dlatego, że tną koszty przesyłu i dystrybucji, aby dostarczać energię do domu z dotowanym rachunkiem, który już przynosi im niewielki zysk.

Liczba instalacji również wzrosła, odkąd w 2022 r. rząd uruchomił krajowy portal fotowoltaiczny na dachy, za pomocą którego konsumenci mogą ubiegać się o dotacje rządowe bezpośrednio na swoje konto bankowe i przekazywać je bezpośrednio na swoje konto bankowe, twierdzą eksperci i firmy zajmujące się fotowoltaiką na dachach.

Mysun, firma zajmująca się instalacją fotowoltaiczną na dachach z siedzibą w New Delhi, oferuje potencjalnym nabywcom na swojej stronie internetowej „kalkulator energii słonecznej”, w którym mogą wprowadzić swoją lokalizację i aktualne koszty energii elektrycznej, aby zobaczyć, jakich oszczędności mogą się spodziewać. Dyrektor generalny Gagan Vermani powiedział, że chodzi o uproszczenie procesu dla potencjalnych klientów.

„Musimy zacząć myśleć o energii słonecznej na dachu, mając na uwadze potrzeby konsumentów, a nie myśleć o tym jak o budowaniu infrastruktury fotowoltaicznej” – powiedział.

„Drogie, ale całkowicie tego warte”

Ci, którzy już zainstalowali panele na dachach, przechwalają się korzyściami płynącymi z tańszej energii elektrycznej i większej sprawczości w stosunku do własnej mocy.

„To trochę drogo, ale naprawdę warto” – powiedziała Ruchika Chahana, mieszkanka zamożnej dzielnicy Greater Kailash w New Delhi. Chahana zainstalowała w swoim domu instalację fotowoltaiczną dziewięć miesięcy temu za prawie 5000 dolarów (4607 euro). Powiedziała, że ​​jej rachunki za prąd w lecie spadły do ​​około 50 dolarów (46 euro) miesięcznie z 200 dolarów (184 euro), a jej rodzina cieszy się, że „zrobi coś, by uratować planetę”.

W Bengaluru Satish Mallya uznała, że ​​instalacja fotowoltaiczna na dachu jest niezbędna zarówno ze względu na oszczędność pieniędzy, jak i zapobieganie emisji gazów cieplarnianych. Objął inicjatywę w zainstalowaniu 65 kilowatów energii słonecznej na szczycie kompleksu apartamentów składającego się ze 120 mieszkań, a koszty energii elektrycznej w budynku spadły o 700 dolarów (645 euro) miesięcznie.

Dzieci wraz z ojcem przyglądają się nowo zainstalowanym panelom słonecznym na dachu ich domu w Gurugram na obrzeżach New Delhi.
Dzieci wraz z ojcem przyglądają się nowo zainstalowanym panelom słonecznym na dachu ich domu w Gurugram na obrzeżach New Delhi.

Instalacja na rok 2020 była „wyzwaniem” ze względu na przeszkody biurokratyczne, stwierdziła Mallya, która jest wiceprezesem ogólnomiejskiej grupy reprezentującej mieszkańców i właścicieli mieszkań. Od tego czasu pomógł wielu innym osobom w skonfigurowaniu własnych połączeń fotowoltaicznych na dachach i twierdzi, że proces ten stał się łatwiejszy.

Mishra z Solar Square powiedziała, że ​​widzi duży wzrost zainteresowania technologią, którą nazywa „kluczową częścią przyszłości energetycznej Indii”.

„Jako Hinduska i przedsiębiorczyni jestem niezwykle dumna, że ​​widzę, jak to się rozwija” – powiedziała. „Myślę, że budowanie infrastruktury energetycznej to największa rzecz, jaką możemy zrobić w zakresie budowania narodu”.