Inflacja żywności znacznie spadła, a energia stała się tańsza niż w zeszłym roku.
Według Węgierskiego Urzędu Statystycznego inflacja na Węgrzech gwałtownie spadła w styczniu do 3,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. W grudniu ceny wzrosły o 5,5% w porównaniu do roku poprzedniego.
Inflacja ogółem (w tym cen żywności i energii), niższa od oczekiwań, osiągnęła najniższy poziom od marca 2021 r. Do jej spadku przyczyniło się częściowo spowolnienie inflacji cen żywności, która w styczniu wyniosła 3,6% (wobec 4,8% w grudniu 2023 r.) . Niskie ceny żywności to dobra wiadomość dla osób, które na początku ubiegłego roku odnotowały wzrost cen żywności o ponad 45%.
Energia była tańsza niż przed rokiem, ceny energii elektrycznej, gazu i pozostałych paliw spadły w styczniu o 11,3%.
Ogółem ceny konsumenckie wzrosły w styczniu o 0,7% w ujęciu miesięcznym, odbijając się od spadku o 0,3% w grudniu.
Najnowsze dane o inflacji wydają się potwierdzać trajektorię polityki pieniężnej Węgierskiego Banku Centralnego (MNB), zgodnie z którą rozpoczął on obniżki stóp procentowych.
Roczna inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, zmierza zdecydowanie w stronę celów MNB i stopniowo maleje. W styczniu stopa procentowa była na najniższym poziomie od 26 miesięcy i wyniosła 6,1% w porównaniu do 7,6% w grudniu 2023 r.
Narodowy Bank Węgier (MNB) w swoim wstępnym raporcie po opublikowaniu danych podał, że „34 miesiące po marcu 2021 r. indeks cen ponownie znalazł się w przedziale tolerancji banku centralnego”.
MNB przypisał spowolnienie inflacji połączonemu efektowi restrykcyjnej polityki pieniężnej i stłumionego popytu, a także niższym efektom bazy i niższym kosztom zewnętrznym.
W związku z tą sytuacją MNB utrzymywał stopę referencyjną przez większą część ubiegłego roku na bardzo wysokim poziomie 13%, po czym od listopada 2023 zaczął ją co miesiąc obniżać, obniżając ją do 10% na ostatnim posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej w styczniu. 2024.
Ceny na Węgrzech rosły w latach 2022-2023 w jednym z najwyższych poziomów w UE, a roczna inflacja w pierwszym półroczu ubiegłego roku niezmiennie przekraczała 20%.