O nas
Kontakt

Wstrząsy w dowództwie wojskowym Zełenskiego dzielą Ukraińców, ale żołnierzy nie są tym zrażeni

Laura Kowalczyk

Commander of the Ukrainian army, Col. Gen. Oleksandr Syrskyi, gives instructions in a shelter in Soledar, the site of heavy battles with the Russian forces, Donetsk region

Valerie Gauriat z TylkoGliwice rozmawiała z obywatelami i żołnierzami Ukrainy w Doniecku o poważnych zmianach na najwyższych stanowiskach wojskowych dokonanych przez ich prezydenta.

W czwartek Zełenski mianował na dowódcę armii gen. płk. Oleksandra Syrskiego, dowódcę sił lądowych Ukrainy.

Zastąpi gen. Walerija Załużnego, który stoi na czele od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

Syrskij (58 l.) od 2013 r. uczestniczy w wysiłkach armii ukraińskiej na rzecz przyjęcia standardów NATO.

Stanowi to najpoważniejsze wstrząsy w kierownictwie wojskowym od początku wojny i nastąpiło po dniach spekulacji wywołanych przez lokalne media, że ​​Zełenski zwolni Załużnego.

Niektórzy Ukraińcy mieszkający w obwodzie donieckim powiedzieli TylkoGliwice, że mają nadzieję, że zmiana ta może naprawdę zmienić kontrofensywę Ukrainy, która utknęła w martwym punkcie w ostatnich miesiącach.

Inni obywatele obawiali się jednak, że posunięcie to może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

TylkoGliwice rozmawiał także z ukraińskimi żołnierzami, którzy nie mogli wypowiadać się oficjalnie, ale stwierdzili, że dobrze jest zmienić kierownictwo w armii na wszystkich szczeblach.

Podkreślili, że potrzeba czasu, aby zobaczyć prawdziwe rezultaty zmiany.

Tymczasem z dnia na dzień Rosja i Ukraina wymieniły setki jeńców wojennych w ramach porozumienia, w którym pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zełenski powiedział na platformie mediów społecznościowych X, że jego kraj uwolnił już 3135 Ukraińców przetrzymywanych w Rosji.

„Zawsze pamiętamy o każdym Ukraińcu w niewoli” – dodał. „Musimy ich wszystkich uwolnić. Codziennie nad tym pracujemy. Jestem wdzięczny wszystkim na świecie, zwłaszcza ZEA, za ułatwianie takiej wymiany”.