O nas
Kontakt

Inflacja w strefie euro najniższa od dwóch lat: czy EBC może obniżyć stopy wcześniej, niż oczekiwano?

Laura Kowalczyk

President of European Central Bank, Christine Lagarde, attends a press conference after an ECB

Ceny energii spadły w styczniu, pomagając utrzymać inflację w bloku na niskim poziomie.

Inwestorzy ze strefy euro mają nadzieję na wkrótce dobre wieści na temat stóp procentowych, gdyż inflacja wydaje się zwalniać. Oznaczałoby to tak potrzebne wytchnienie od rosnących cen żywności i energii, które uderzają w strefę euro od rozpoczęcia wojny między Rosją a Ukrainą w lutym 2022 r.

Ze wstępnego raportu szacunkowego inflacji ze stycznia 2024 r. wynika, że ​​roczne ceny konsumpcyjne wzrosły z 2,9% w grudniu 2023 r. do 2,8%, zgodnie z konsensusem.

Inflacja bazowa, nieuwzględniająca cen energii i żywności, również spadła do 3,3% z 3,4% w poprzednim miesiącu, wciąż nieco powyżej szacunków rynkowych analityków o 3,2%. Miesięczna inflacja spadła do -0,4% z 0,2%.

Ceny energii spadły do ​​6,3% w porównaniu do -6,7% w poprzednich miesiącach, natomiast ceny usług pozostały na mniej więcej stabilnym poziomie 4%. Ceny alkoholu, żywności i wyrobów tytoniowych spadły do ​​5,7% z 6,1% w grudniu. W styczniu spadły również ceny towarów przemysłowych z wyłączeniem energii, do 2% z 2,5% w grudniu.

Bezrobocie w strefie euro blisko historycznego minimum

Stopa bezrobocia w strefie euro również pozostała w grudniu na historycznie niskim poziomie, zgodnie z oczekiwaniami, na poziomie 6,4%. Wśród największych gospodarek strefy euro najniższą stopę bezrobocia miały Niemcy – 3,1%, Włochy – 7,2%, a Francja – 7,3%. Niepokojący jest jednak fakt, że najwyższa stopa bezrobocia w Hiszpanii wynosiła 11,7%.

Liczba bezrobotnych w strefie euro spadła o 17 tys., do 10,909 mln. Odsetek bezrobotnych do 25. roku życia nieznacznie spadł do 14,4% w grudniu wobec 14,5% w poprzednim miesiącu.

Choć część inwestorów w dalszym ciągu spodziewa się obniżki stóp procentowych do kwietnia br., inni oczekują, że łagodzenie polityki pieniężnej zostanie odłożone do lata lub nawet później. Europejski Bank Centralny (EBC) również utrzymuje dość ostrożne stanowisko w sprawie obniżek stóp procentowych.

EBC w walce z inflacją utrzymuje podejście oparte na danych

Prezes EBC Christine Lagarde podkreśliła 30 stycznia w CNN: „Jeszcze nie osiągnęliśmy celu. Potrzebujemy wszelkiego rodzaju danych, ale jeden z nich jest niezwykle ważny: są to dane dotyczące wynagrodzeń”.

Lagarde rozmawiała później z CNN o swoich planach zapanowania nad inflacją, mówiąc: „Chcę dojść do 2% w sposób zrównoważony, aby ludzie na ulicy robiący zakupy i udający się na stację benzynową docenili, że wykonujemy naszą pracę dla nich.”

W związku z tym EBC powtórzył, że w kwestii zwalczania inflacji będzie nadal przyjmować stanowisko oparte na danych.

Inflacja w Niemczech i Francji spadła w styczniu, budząc nadzieję, że niektóre z największych gospodarek strefy euro są obecnie na ścieżce ożywienia.