O nas
Kontakt

„Za mało i za późno”: Mark Zuckerberg przeprasza rodziny podczas gorącego przesłuchania w Senacie USA

Laura Kowalczyk

Meta CEO Mark Zuckerberg turns to address the audience during a Senate Judiciary Committee hearing on Capitol Hill in Washington, Wednesday, Jan. 31, 2024.

Dyrektorzy mediów społecznościowych zeznawali w tym tygodniu podczas gorącego przesłuchania w Senacie USA w sprawie wykorzystywania dzieci.

Mark Zuckerberg przeprosił rodziców, którzy podczas środowego przesłuchania w Senacie USA stwierdzili, że media społecznościowe skrzywdziły ich dzieci

„Przykro mi z powodu wszystkiego, przez co przeszedłeś” – powiedział dyrektor generalny Meta. „Nikt nie powinien przechodzić przez to, przez co przecierpieliście wy i wasze rodziny”.

Następnie powrócił do trybu korporacyjnego, zauważając ciągłe inwestycje Meta w wysiłki „w całej branży” na rzecz ochrony dzieci.

Zuckerberg składał zeznania wraz z dyrektorami generalnymi TikTok, X i innych firm zajmujących się mediami społecznościowymi przed Komisją Sądownictwa Senatu USA w czasie, gdy prawodawcy i rodzice są coraz bardziej zaniepokojeni wpływem mediów społecznościowych na życie młodych ludzi.

„Są odpowiedzialni za wiele niebezpieczeństw, na jakie narażone są nasze dzieci w Internecie” – powiedział w przemówieniu wstępnym komisji większość w Senacie Whip Dick Durbin, który przewodniczy komisji. „Ich wybory projektowe, brak odpowiedniego inwestowania w zaufanie i bezpieczeństwo, ich ciągłe dążenie do zaangażowanie i zysk ponad podstawowe bezpieczeństwo naraziły nasze dzieci i wnuki na ryzyko”.

Podczas gorącej sesji pytań i odpowiedzi z Markiem Zuckerbergiem republikański senator stanu Missouri Josh Hawley zapytał dyrektora generalnego Meta, czy osobiście wynagrodził którejkolwiek z ofiar i ich rodzinom to, przez co przeszły.

„Nie sądzę” – odpowiedział Zuckerberg.

„Są tu rodziny ofiar” – powiedział Hawley. „Chcesz ich przeprosić?”

Zuckerberg wstał, odwrócił się od mikrofonu i senatorów i bezpośrednio zwrócił się do rodziców w galerii, dodając, że Meta nadal inwestuje i pracuje nad „ogólnobranżowymi wysiłkami” na rzecz ochrony dzieci.

’Za mało, za późno’

Jednak obrońcy praw dzieci i rodzice raz po raz podkreślali, że żadna z firm nie robi wystarczająco dużo.

Jednym z rodziców obecnych na przesłuchaniu była Neveen Radwan, której nastoletnia córka została wciągnięta w „czarną dziurę niebezpiecznych treści” na TikToku i Instagramie po tym, jak zaczęła oglądać filmy na temat zdrowego odżywiania i ćwiczeń na początku obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 .

Radwan wspomina, że ​​w ciągu kilku miesięcy zachorowała na anoreksję i prawie umarła.

„Nic, co zostało dzisiaj powiedziane, nie różniło się od tego, czego oczekiwaliśmy” – powiedział Radwan.

„To było wiele obietnic i wiele, szczerze mówiąc, dużo rozmów, podczas których tak naprawdę nic nie mówili. Przeprosiny, które złożył, choć zostały docenione, były oczywiście trochę za małe i za późno. „

Jednak Radwan, której córka ma teraz 19 lat i studiuje, stwierdziła, że ​​poczuła „znaczną zmianę” energii, gdy siedziała podczas przesłuchania i słuchała, jak senatorowie przesłuchują dyrektorów generalnych mediów społecznościowych w napiętej wymianie zdań.

„Energia na sali była bardzo, bardzo namacalna. Myślę, że sama nasza obecność w tym miejscu bardzo wyraźnie pokazała, jak nasza obecność wpłynęła na senatorów” – powiedziała.

Hawley w dalszym ciągu naciskał na Zuckerberga, pytając, czy weźmie on osobistą odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez jego firmę. Zuckerberg nie przestawał przekazywać wiadomości i powtarzał, że zadaniem Meta jest „budowanie wiodących w branży narzędzi” i wzmacnianie pozycji rodziców.

„Aby zarobić pieniądze” – wtrącił się Hawley.

„Musi wkroczyć niezależna regulacja”

Dyrektorzy zachwalali istniejące narzędzia bezpieczeństwa na swoich platformach oraz pracę, którą wykonali z organizacjami non-profit i organami ścigania, aby chronić nieletnich.

Snapchat wyłamał się z szeregów przed rozprawą i popiera federalną ustawę, która nakładałaby odpowiedzialność prawną na aplikacje i platformy społecznościowe polecające nieletnim szkodliwe treści.

Dyrektor generalny Snap, Evan Spiegel, ponownie potwierdził poparcie firmy w środę i zwrócił się do branży o poparcie ustawy.

Dyrektor generalny TikTok, Shou Zi Chew, powiedział, że firma dokłada wszelkich starań, aby egzekwować zasady zabraniające dzieciom poniżej 13 roku życia korzystania z aplikacji. Dyrektor generalna Linda Yaccarino powiedziała, że ​​X, dawniej Twitter, nie jest przeznaczony dla dzieci.

„Nie mamy branży poświęconej dzieciom” – powiedział Yaccarino.

Powiedziała, że ​​firma będzie również wspierać ustawę Stop CSAM Act – federalną ustawę ułatwiającą ofiarom wykorzystywania dzieci pozywanie firm technologicznych.

Jednak zwolennicy zdrowia dzieci twierdzą, że firmom z branży mediów społecznościowych wielokrotnie nie udało się chronić nieletnich.

„Te firmy miały okazję, aby to zrobić, zanim tego nie zrobiły. Dlatego konieczne jest wkroczenie niezależnych regulacji” – powiedział Zamaan Qureshi, współprzewodniczący Design It For Us, koalicji kierowanej przez młodych ludzi, opowiadającej się za bezpieczniejszymi mediami społecznościowymi.

Senatorowie Partii Republikańskiej i Demokratycznej zebrali się, co rzadkie, aby wykazać porozumienie podczas całego przesłuchania, choć nie jest jeszcze jasne, czy wystarczy to do przyjęcia przepisów takich jak ustawa o bezpieczeństwie dzieci w Internecie zaproponowana w 2022 r.

„Istnieje całkiem wyraźny ponadpartyjny konsensus co do tego, że status quo nie działa” – powiedział Demokrata, prokurator generalny Nowego Meksyku Raúl Torrez.

„Jeśli chodzi o to, że firmom tym nie udało się nadać priorytetu bezpieczeństwu dzieci, po obu stronach widać wyraźne poczucie frustracji”.

Meta jest pozywana przez dziesiątki stanów, które twierdzą, że celowo projektuje funkcje na Instagramie i Facebooku, które uzależniają dzieci od jej platform.

Nowy Meksyk złożył oddzielny pozew, twierdząc, że firma nie zabezpieczyła ich przed drapieżnikami internetowymi.