O nas
Kontakt

Inflacja w strefie euro spada do 5,5%, ale oczekiwane są dalsze podwyżki podstawowych stóp procentowych

Laura Kowalczyk

Inflacja w strefie euro spada do 5,5%, ale oczekiwane są dalsze podwyżki podstawowych stóp procentowych

Europejski Bank Centralny wraz ze swoimi odpowiednikami na całym świecie szybko podniósł stopy procentowe, aby walczyć z inflacją

Inflacja w strefie euro ponownie spadła w czerwcu, ale spadła zbyt wolno, by przynieść ulgę kupującym narzekającym na ceny lub powstrzymać dalsze podwyżki stóp procentowych, które podniosą koszt kredytu w całej gospodarce.

Roczna stopa 5,5% spadła z 6,1% w maju w 20 krajach, które używają euro, podała w piątek unijna agencja statystyczna Eurostat.

Mimo znacznego spadku w porównaniu z październikowym szczytem wynoszącym 10,6%, utrzymujące się wysokie ceny w Stanach Zjednoczonych, Europie i Wielkiej Brytanii skłoniły niektórych czołowych światowych bankierów centralnych, aby jasno dali do zrozumienia, że ​​zamierzają nadal podnosić stopy procentowe i pozostawić je na tym poziomie, dopóki inflacja nie spadnie do celu 2%, który uznano za najlepszy dla gospodarki.

Konsumentów ulgę odczuły ceny energii, które spadły o 5,6% po zeszłorocznym kryzysie, podczas gdy inflacja cen żywności wzrosła o 11,7% z 12,5% w maju.

Inflacja bazowa, która nie obejmuje niestabilnej żywności i paliw i daje wyraźniejszy obraz długoterminowych presji cenowych, wzrosła nieznacznie do 5,4% z 5,3% w poprzednim miesiącu.

Początkowy skok inflacji był napędzany przez rosyjską inwazję na Ukrainę, która spowodowała wzrost cen energii i żywności. Odbicie światowej gospodarki po pandemii COVID-19 nadwyrężyło również dostawy części i surowców.

Ceny energii i pszenicy powróciły do ​​poziomu sprzed wojny, a problemy z łańcuchem dostaw złagodniały, ale inflacja nadal rozprzestrzeniała się na inne sektory gospodarki.

Ponieważ firmy sprzedają usługi zamiast towarów, znaczna część gospodarki, w tym wszystko, od sprzątania biur, przez strzyżenie włosów, po opiekę medyczną, podniosła ceny. Hotele i linie lotnicze pobierają wyższe opłaty od podróżujących latem, a pracownicy domagają się podwyżek płac, aby zrekompensować utraconą siłę nabywczą.

Podwyżki referencyjnej stopy procentowej EBC sprawiają, że ludziom droższe jest zaciąganie pożyczek na zakup domów i samochodów, a firmom na zakup nowych budynków biurowych i wyposażenia fabryk. Zmniejsza to popyt i obniża poziom cen.

Wyraźny wpływ odnotowano w przypadku mieszkań, gdzie ceny zaczęły spadać po roku wzrostu w całej Europie, ponieważ kupujący unikają ubiegania się o kredyty hipoteczne. Ci, którzy muszą refinansować swoje kredyty mieszkaniowe, również stają przed perspektywą płacenia tysięcy dolarów więcej niż wcześniej.

Podczas gdy inflacja gwałtownie spadła, gdy pojawiły się pierwsze podwyżki stóp procentowych, osiągnięcie ostatniej mili do 2% może zająć więcej czasu i być trudniejsze, twierdzą bankierzy centralni.

Prezes EBC Christine Lagarde ostrzegła w tym tygodniu, że inflacja okazała się bardziej trwała niż oczekiwano. Na dorocznej konferencji banku w Sintrze w Portugalii wraz z prezesem Rezerwy Federalnej USA Jerome’em Powellem i gubernatorem Banku Anglii Andrew Baileyem dali jasno do zrozumienia, że ​​stopy procentowe wzrosną i pozostaną na tym poziomie tak długo, jak będzie to konieczne.

EBC podniósł stopy procentowe osiem razy z rzędu z minus 0,5% do 3,5%. Lagarde powiedziała, że ​​oczekuje się, że rada banku ds. ustalania stóp procentowych przynajmniej jeszcze raz wzrośnie na posiedzeniu 27 lipca, podczas gdy niektórzy członkowie zasygnalizowali, że stopy procentowe mogą nadal rosnąć nawet po tym.