O nas
Kontakt

Iran twierdzi, że nowy pocisk balistyczny może poruszać się z prędkością hipersoniczną

Laura Kowalczyk

Iran twierdzi, że nowy pocisk balistyczny może poruszać się z prędkością hipersoniczną

Iran zaprezentował Fattah-2, nowy pocisk balistyczny wyprodukowany w Iranie, który, jak twierdzi, może poruszać się z prędkością hipersoniczną.

Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, odwiedził w niedzielę centrum Sił Powietrznych i Kosmicznych Gwardii Rewolucyjnej, gdzie publicznie zaprezentowano hipersoniczny pocisk balistyczny Fattah-2.

Broń hipersoniczna, która lata z prędkością przekraczającą 5 Machów, czyli pięciokrotnie większą od prędkości dźwięku, może stanowić kluczowe wyzwanie dla systemów obrony przeciwrakietowej ze względu na ich prędkość i zwrotność.

Pociski balistyczne lecą po trajektorii, po której systemy przeciwrakietowe, takie jak amerykański system Patriot, mogą przewidzieć ich trasę i przechwycić je. Im bardziej nieregularny tor lotu pocisku, tym trudniej go przechwycić.

W czerwcu Iran zaprezentował pierwszy system rakietowy Fattah. W tamtym czasie twierdził, że może osiągnąć prędkość 15 Machów, czyli 15 razy większą od prędkości dźwięku.

Uważa się, że Chiny, podobnie jak Stany Zjednoczone, dążą do zdobycia broni. Rosja twierdzi, że już posiada tę broń i użyła jej na polu bitwy na Ukrainie. Jednak prędkość i zwrotność nie gwarantują, że pocisk pomyślnie trafi w cel. W maju ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że zestrzeliły rosyjską hipersoniczną rakietę Kinzhal za pomocą baterii Patriot.

Kraje arabskie Zatoki Perskiej sprzymierzone z USA szeroko wykorzystują w regionie system rakietowy Patriot. Izrael, główny rywal Iranu na Bliskim Wschodzie, również ma własną, solidną obronę powietrzną.