O nas
Kontakt

Izrael zgadza się wysłać delegację negocjatorów do Kataru w celu kontynuowania rozmów pokojowych

Laura Kowalczyk

early next week to “approve the operational plans for action in Rafah,” including the evacuation of civilians, despite widespread warnings from the international community .

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny w Izraelu z Hamasem.

Izraelski gabinet wojenny zatwierdził w sobotę wieczorem kontynuację rozmów pokojowych i wysłanie negocjatorów do Kataru w celu omówienia zapewnienia zawieszenia broni w wojnie z Hamasem i powrotu zakładników przetrzymywanych w Gazie, podali urzędnicy i lokalne media.

Delegacja spotkała się wcześniej w Paryżu z mediatorami z USA, Kataru i Egiptu.

Wyższy rangą urzędnik egipski zaangażowany w mediacje między Izraelem a Hamasem wraz z Katarem ujawnił, że projekt porozumienia zakłada uwolnienie około 40 zakładników w wieku zakładniczym w Gazie w zamian za maksymalnie 300 więźniów palestyńskich przetrzymywanych przez Izrael, głównie kobiety, nieletnich i starszych osoby.

W anonimowym wywiadzie poświęconym toczącym się negocjacjom egipski urzędnik przedstawił proponowane sześciotygodniowe wstrzymanie walk. Przewiduje się, że w tym okresie codziennie setki ciężarówek z pomocą humanitarną będą mogły wjeżdżać do Gazy, w tym do północnej części oblężonego terytorium.

Obie strony zgodziły się kontynuować negocjacje przez cały okres tej przerwy, mając na celu ułatwienie uwolnienia dodatkowych zakładników i ostatecznie osiągnięcie trwałego zawieszenia broni.

Jednak pomimo tych wysiłków dyplomatycznych izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił plany zatwierdzenia „w nadchodzących dniach” planów operacyjnych działań w Rafah, zawierających szczegóły dotyczące ewakuacji ludności cywilnej.

Pozostałe obszary Strefy zostaną „ponownie odwiedzone” przez żołnierzy IDF, którzy będą prowadzić rozszerzone poszukiwania zakładników i przywódców Hamasu, powiedział w sobotę szef sztabu generalnego Herzi Halevi.

Negocjatorzy stają jednak przed nieformalnym ostatecznym terminem, którego data rozpoczęcia przypada na około 10 marca, początek muzułmańskiego miesiąca postu – Ramadan.

W trakcie rozmów dyplomatycznych w Izraelu panowało napięcie, gdy policja użyła armatek wodnych, aby rozproszyć demonstrantów w Tel Awiwie. Protest był skierowany przeciwko rządowi premiera Benjamina Netanjahu, a protestujący wzywali do uwolnienia zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy przez bojowników Hamasu.