O nas
Kontakt

Izraelska armia twierdzi, że w Strefie Gazy wydobyto ciała trzech zakładników

Laura Kowalczyk

People protest against Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu

Wojsko stwierdziło, że ciała znaleziono w nocy, bez podawania szczegółów i nie podało bezpośrednich szczegółów, gdzie się znajdowały.

W piątek w Tel Awiwie rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) Daniel Hagari wydobyto ciała trzech zakładników ze Strefy Gazy.

Zakładnicy nazywali się Shani Louk, Amit Bouskila i Itzhak Gelerenter.

Obywatelka niemiecko-izraelska Shani Louk zaginęła w Gazie po wzięciu udziału w festiwalu muzycznym Supernova 7 października, który został zaatakowany przez bojowników Hamasu.

Jej zdjęcie na tylnym siedzeniu ciężarówki wwożonej do Gazy stało się jednym z najbardziej rozpowszechnionych obrazów przedstawiających atak Hamasu na południowy Izrael.

Hagari powiedziała, że ​​zidentyfikowano ciała i poinformowano rodziny.

„IDF i Shin Bet (Izraelska Agencja Bezpieczeństwa) w dalszym ciągu, nawet w tym czasie, wykorzystują wszystkie środki operacyjne i wywiadowcze, podejmując jednocześnie ryzyko operacyjne, w celu zrealizowania najwyższej narodowej misji polegającej na zwróceniu wszystkich uprowadzonych” – dodał.

Zwolennicy zaginionej Izraelki Shani Louk trzymają plakaty wzywające kanclerza Niemiec Olafa Scholza do pomocy w jej powrocie, wtorek, 17 października 2023 r.

Pomoc dla Gazy dostarczana przez nowe molo w USA

W piątek ciężarówki przewożące pomoc po raz pierwszy przejechały przez nowo wybudowane amerykańskie molo do Gazy, ponieważ trwająca izraelska blokada utrudnia przedostawanie się żywności i innych dostaw do regionu.

Według urzędników wojskowych USA pierwsza dostawa oznacza początek operacji wojskowej, której celem jest przewożenie do 150 ciężarówek dziennie.

Projekt napotyka kilka przeszkód, ponieważ grupy pomocowe ostrzegają, że projekt pływającego molo nie zastępuje dostaw lądowych niezbędnych do zapewnienia całej niezbędnej żywności, wody i paliwa w Gazie.

Powodzenie operacji wiąże się również z ryzykiem ataku bojowników, przeszkodami logistycznymi i rosnącym niedoborem paliwa do pojazdów ciężarowych w związku z izraelską blokadą Gazy od ataku Hamasu z 7 października.

Walki w północnej Gazie trwają

Walki trwają w obozie dla uchodźców Jabaliya w północnej Strefie Gazy, gdzie według doniesień IDF zginęło ponad 200 uzbrojonych mężczyzn.

Obrona cywilna w Gazie podała, że ​​w ciągu ostatnich 24 godzin zabrała z Dżabaliji 93 ciała, zamieszczając w Telegramie informację, że jej załogi mają trudności z dostępem do części terytorium.

Pomimo międzynarodowej krytyki Izrael również kontynuuje operację wojskową w Rafah, gdzie zapowiedział wysłanie większej liczby żołnierzy.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od początku ubiegłego tygodnia z oblężonego miasta Rafah uciekło około 600 000 Palestyńczyków.

Od początku wojny około 80% populacji Gazy, liczącej 2,3 miliona Palestyńczyków, opuściło swoje domy, a wielu z nich wielokrotnie przeprowadzało się.