O nas
Kontakt

Jak francuska skrajna prawica wpłynie na Europę, jeśli wygra wybory?

Laura Kowalczyk

France eu elections polls

Francuska skrajna prawica ma wygrać wybory europejskie we Francji. Czy historyczny wynik wpłynie na obecną równowagę polityczną UE?

Oczekuje się, że francuska skrajna prawica odniesie korzyści w czerwcowych wyborach europejskich. Ma szansę na przekształcenie polityki UE, gdyż może wpłynąć na powstanie jakiejkolwiek nowej koalicji w Parlamencie Europejskim i osłabić siły prounijne.

Według ekskluzywnego badania TylkoGliwice Superpoll z końca kwietnia na pierwszym miejscu znajduje się skrajnie prawicowy Rassemblement National, który w ciągu czterech tygodni umocnił swój wynik nieco powyżej 30% zamiarów głosowania, podczas gdy partia prezydenta Emmanuela Macrona, Renaissance, jest druga, z skromne 17,5%.

Kierowana przez Jordana Bardellę, rzekomego następcę Marine Le Pen, Rassemblement National (RN) stoi na czele francuskiej skrajnej prawicy. W kwietniu partia poczyniła większy postęp w porównaniu z marcem, wobec znajdującego się na drugim miejscu rywala – Renesansu, który wydaje się tracić jeszcze więcej pola.

Wielu francuskich wyborców mogłoby ulec pokusie wykorzystania wyborów do UE do wyrażenia swojego rozczarowania polityką społeczną i gospodarczą Macrona.

Kryzys tożsamości tradycyjnych partii głównego nurtu, który stworzył francuską historię polityczną współczesnej Francji i Europy, wydaje się daleki od rozwiązania pomimo zachęcającego i skromnego trzeciego miejsca Partii Socjalistycznej.

Poparcie dla partii Rapahëla Gluksmanna nie wzrosło w okresie od marca do kwietnia, ale po latach głębokich problemów politycznych nadal rośnie.

Społeczne obawy Francuzów, zwłaszcza jeśli chodzi o reformę emerytalną, dały Partii Socjalistycznej nową młodość, osłabiły kapitał głosów prezydenckich i wzmocniły RN Bardelli.

Zrzeszona w Europejskiej Partii Ludowej Les Republicains, czyli Republikanie, zajmuje czwarte miejsce wśród francuskich wyborców. Duża część elektoratu w dalszym ciągu daje się uwieść wolnorynkowej polityce Macrona, inną część Les Republicains przyciąga radykalny i antymigracyjny konserwatyzm skrajnej prawicy, nawet ze względów społecznych.

„Jeśli chodzi o profil wyborców, najbardziej imponujące zyski RN osiągnęli młodzi, wykształceni wyborcy, którzy od dawna unikali partii Le Pen. Z wyborcami w wieku od 18 do 49 lat RN dominuje nad innymi partiami” – podkreśla TylkoGliwice Poll Centre.

Radykalna lewicowa frakcja La France Insoumise (LFI) nieznacznie poprawiła swoje oczekiwania wyborcze, podczas gdy francuscy Zieloni stracili nieco w porównaniu z marcem.

Francuska skrajna i radykalna prawica składa się z dwóch partii, z których większa to RN, członek grupy Tożsamość i Demokracja.

Jej mniejszym konkurentem jest Reconquête („Reconquer”), członek grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR), na którego czele stoi Eric Zemmour, zapalony nacjonalistyczny konserwatywny autor i felietonista.

Zemmour to postać wysoce kontrowersyjna o programie antymigracyjnym, przez wielu Francuzów uważana za przedstawiciela obecnego myślenia skrajnie prawicowego.

Przypływ francuskiej prawicy może mieć wpływ na skład przyszłego parlamentu, zwłaszcza pod względem liczby mandatów i orientacji politycznych.

Z francuskiej perspektywy życie obecnej wielkiej koalicji socjaldemokratów, centroprawicowej EPP i prorynkowych liberałów może być trudne.

„Renesans” Macrona odgrywa wiodącą rolę w wielkiej koalicji ze względu na liczbę posiadanych mandatów, ale porażka wyborcza może zabić sojusz polityczny wielkiej koalicji.

Podczas gdy socjaliści Glucksmana powoli upadają, Partia Socjalistyczna stoi w obliczu własnej rozgrywki — ze strony radykalnych lewicowców Jeana-Luca Mélenchona.