O nas
Kontakt

Duży proces antymonopolowy Google w USA zakończy się mówami końcowymi

Laura Kowalczyk

The Google building is seen in New York.

Prawnicy wygłaszają mowy końcowe w głównym amerykańskim procesie antymonopolowym.

W tym tygodniu prawnicy rządu USA i Google przedstawiają mowy końcowe w największej amerykańskiej sprawie antymonopolowej od lat.

Sędzia okręgowy USA Amit Mehta ma wydać orzeczenie późnym latem lub wczesną jesienią.

Jeśli uzna, że ​​Google złamał prawo, kolejny proces zadecyduje, jak powstrzymać jego siłę rynkową.

Pierwszego dnia mów końcowych sędzia rozmawiał tam i z powrotem z głównym prawnikiem Google, Johnem Schmiddleinem.

Mehta miał wątpliwości, czy inna firma ma pieniądze i dane niezbędne do opracowania wyszukiwarki, która będzie konkurować z Google.

„Wydaje się to bardzo, bardzo mało prawdopodobne, jeśli nie niemożliwe, w obecnych warunkach rynkowych” – powiedział Mehta.

Dodał, że wydawało mu się dziwne, że istnieje rynek, na którym Google zarabia miliardy dolarów, a mimo to nikt „nie próbuje wejść na rynek, aby uciąć ten zysk”.

Google twierdzi, że wyszukiwarka jest „lepsza”

Google osiągnął w ubiegłym roku zysk operacyjny w wysokości prawie 96 miliardów dolarów (89,4 miliarda euro), głównie dzięki sprzedaży reklam cyfrowych – kolejnego rynku, na którym firma zdominowała.

Sędzia zapytał również, jak często użytkownicy zmieniają domyślne wyszukiwarki.

Amerykańscy prokuratorzy federalni twierdzą, że Google chroni swoją franczyzę, wydając ponad 20 miliardów dolarów (18,6 miliarda euro) rocznie, aby zapewnić, że jego wyszukiwarka automatycznie odpowiada na zapytania w telefonie iPhone firmy Apple oraz w przeglądarkach internetowych, takich jak Safari i Firefox Mozilli.

Prawnicy rządowi twierdzą, że pieniądze z umów na domyślne wyszukiwanie przekraczają inwestycje Google w poprawę jakości wyników.

Google od dawna twierdzi, że odniósł sukces, ponieważ opracował najlepszą technologię.

„Google wygrywa, bo jest lepszy” – powiedział Schmiddlein. „Wszyscy, którzy wkroczyli na tę salę sądową, twierdzili, że Google jest lepszy”.

Mehta zadał także pytania Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w związku z nietypowością pięcioletnich kontraktów Google z Apple.

Europejscy użytkownicy Androida i iPhone'a mogą teraz wybrać domyślną wyszukiwarkę lub przeglądarkę, a ekran wyboru pojawi się zgodnie z ustawą o rynkach cyfrowych.