O nas
Kontakt

Jak Julia Nawalna, wdowa po zmarłym Aleksieju Nawalnym, stała się celem kampanii dezinformacyjnej

Laura Kowalczyk

FILE - Russian opposition leader Alexei Navalny, left, and his wife Yulia after a rally in rain-soaked Moscow, Russia, Sept. 6, 2013.

W różnych relacjach zarzuca się jej, że pomimo niedawnej śmierci męża nawiązała nowy związek z rosyjskim miliarderem.

Julia Nawalna opublikował wideo w poniedziałek na X (dawniej Twitterze), w którym obiecała kontynuować pracę polityczną swojego zmarłego męża Aleksieja Nawalnego, który niedawno zmarł w rosyjskiej kolonii karnej.

W ciągu kilku godzin wiele kont na platformie zaczęło masowo udostępniać zdjęcia Nawalnej z innym mężczyzną na plaży, oskarżając wdowę o to, że znalazła już kogoś nowego.

„Ja i mój nowy chłopak jesteśmy zdruzgotani śmiercią mojego męża” napisał jeden użytkownik.

„Oto zdjęcie pogrążonej w żałobie wdowy ze zdjęciem jej najnowszego chłopaka” – opublikował kolejny.

Jednak po przeprowadzeniu wyszukiwania wstecznego obrazów TylkoGliwice odkrył, że rozpowszechniane przez nich zdjęcie jest w rzeczywistości stare.

Opublikował je na Instagramie w sierpniu 2021 roku rosyjski biznesmen Jewgienij Chiczwarkin, który na zdjęciu stoi obok Nawalnej.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Евгений Чичваркин (@tot_samy_chichvarkin)

Chichvarkin jest współzałożycielem i byłym właścicielem firmy Euroset, pierwszego rosyjskiego dystrybutora telefonów komórkowych.

Obecnie handlarz winem w Londynie i restaurator stał się zaciekłym krytykiem prezydenta Rosji Władimira Putina.

W 2009 r. uciekł z Rosji do Wielkiej Brytanii, a według artykułu opublikowanego dwa lata temu przez magazyn Time od 2010 r. przekazał Aleksiejowi Nawalnemu ponad 100 000 euro.

Biznesmen zamieścił zdjęcia zrobione z Navanlym, którego nazywa bliskim przyjacielem, dzień po jego nagłej śmierci w więzieniu za kołem podbiegunowym.

W mediach społecznościowych Chichvarkin udostępnił wiele zdjęć ze swoją partnerką Tatianą Fokiną, z którą prowadzi restaurację w Londynie.

Cyfrowo zmienione zdjęcie

Kolejny obraz już istnieje udostępniony w mediach społecznościowych rzekomo pokazuje dowody na to, że Navalnaya i Chichvarkin są w związku.

To zdjęcie wydaje się przedstawiać ją obejmującą Chichvarkina, gdy ten trzyma skręta z konopiami indyjskimi.

„Nawalny przewraca się teraz w grobie… Jego żona i jej nowy chłopak przesyłają kondolencje” powiedział jeden z użytkowników.

Ale po raz kolejny, korzystając z narzędzia wyszukiwania wstecznego obrazu, The Cube odkrył, że to zdjęcie zostało zmienione.

Prawdziwe zdjęcie zostało zrobione w 2013 roku i przedstawia Julię Nawalną obejmującą męża po wyjściu z więzienia. Twarz Chichvarkina i skręt z konopi indyjskich zostały dodane do oryginalnego zdjęcia w Photoshopie.

To nie pierwszy raz, kiedy Julia Nawalna została zaatakowana kampanią dezinformacyjną. Oba te mylące obrazy krążą w Internecie od lat.

Tym razem udostępniły je portale takie jak Prawda, znana z szerzenia prokremlowskiej dezinformacji.